12.000 rudara hrani 5.000 političara

Preporučujemo

Veliki broj nesreća, u kojima su život izgubili rudari, ljudi koji su se borili za egzistenciju i koji pod zemlju ulaze u tri smjene, dovoljno govori o uslovima i stepenu rizika kojem su rudari svakodnevno izloženi.

U ukupno 20 rudnika u Bosni i Hercegovini, rudari svakodnevno zarađuju hljeb sa sedam kora.

- -

Obrušavanje stijena, gorski udari, izbijanje plina iz okna, otplinjavanja jamskih prostorija, eksplozije metana – odveli su u smrt više od 582 rudara.

Rudari u Federaciji BiH, njih 12.000, u ovom su trenutku jedna od najugroženijih kategorija radnika u FBiH, budući da se svakodnevno suočavaju sa brojnim opasnostima. Proteklih godina desio se veći broj teških rudarskih nesreća sa fatalnim posljedicama. Međutim sve više na vidjelo izlazi višegodišnji nemar nadležnih za upravljanje rudnicima FBiH.

Na drugoj strani u Bosni i Hercegovini imamo 3.606 izabranih zvaničnika, a kada na ovaj broj dodamo ministre, njihove pomoćnike i kojekakve savjetnike dolazimo do broja većeg od 5.000.

Većina njih prima ogromne plate, a na svoje poslove dolaze ili ne dolaze, sjede u čistim i prozračnim kancelarijama ne razmišljajući o sudbini rudnika i rudara u BiH. Upitno je i da li znaju da je u zadnjoj godini agresije na BiH proizvedeno 1,2 miliona tona uglja. Slobodno se može reći da su komorati BiH branili domovinu čuvajući njen elektro – energetski sistem.

- -

Dok se rudari svako jutro spremaju i spuštaju u jamu na 400 metara ispod zemlje, većina parlamentarca i zastupnika ne rade skoro godinu dana, a za to primaju plate i do 5.000 KM.

Naglašavamo da je jedno od glavnih obilježja bh. ekonomije u odnosu na region i Evropu  energetska nezavisnost, jer je BiH zemlja koja proizvodi električnu energiju za potrebe privrede, stanovništva te značajan dio i izvozi. Jedna je od rijetkih zemalja koja svoj energetski potencijal još nije iskoristila, u odnosu na Njemačku čiji su potencijali iskorišteni oko 90%.

Ono što je posebno interesantno je da je Javno preuzeće Elektroprivreda BiH d.d.  poznatao u politici kao “zlatna koka”, dok je manje poznato  da svoju snagu bazira na leđima rudara, kako bi se proizvela enegetska stabilnost i energija u BiH.

Za vrijeme mandata  nekadašnjeg ministra energije, rudarstva i industrije  u FBiH  Vahida Heće, pokrenuo se generacijski projekat restruktuiriranja rudnika  tj. uključivanje rudnika u koncern Elektroprivrede BiH, koji je podrazumijevao vođenje poslova između JP Elektroprivreda BiH d.d. i sedam rudnika uglja: Rudnici Kreka, RMU Kakanj, RMU Zenica, RMU Breza, RMU Đurđevik, RMU Abid Lolić, i RU Gračanica, zajedno sa tadašnjim neelektroprivrednim društvima. Tako da krajnji proizvod rada rudara nije ugalj već električna energija koja se naplaćuje.

Sada je JP Elektroprivreda BiH  stabilno preduzeće, čiji radnici imaju visoke plaće, dok rudnici imaju velika dugovanja  a njihovi radnici najteži posao.

Ono što se očekivalo od projekta restrukturiranja rudnika je da se u ovom periodu izvrše znatna ulaganja u rudnike i da se dovedu u stanje zdravog poslovanja. Činjenica je da danas  nije tako i da su svi rudnici u FBiH ogromnom dugovanjima, osim Rudnika mrkog uglja Banovići, koji posluje uspješno, bez dugovanja a nije u sastavu koncerna.

Vlada FBiH je u augustu 2019. godine donijela Odluku o Programu prestrukturiranja elektoenergetskog sektora u FBIH i proslijedila prema  Parlamentu FBIH.

Potom je, početkom septembra, na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBIH Odluka o Programu prestrukturiranja elektroenergetskog sektora u FBiH  povučena sa Dnevnog reda.

Održan je i štrajk upozorenja radnika Rudnika mrkog uglja Banovići  zbog odluke Vlade FBiH da krene u prestrukturiranje i ovog rudnika, te da ga priključi koncernu. “Žele smanjiti broj radnika u rudniku i smanjiti cijenu uglja”, izjavili su radnici.  Prema njihovim tvrdnjama, prema ovoj odluci već u julu naredne godine bez posla u RMU Banovići bi moglo ostati polovina radnika.

Štrajk upozorenja je došao samo nekoliko dana nakon Odluke Vlade FBiH o prestrukturiranju rudnika, te nekoliko dana pred održavanje sjednice Skupštine društva RMU Banovići, na kojoj bi Vlada FBiH, kao većinski vlasnik rudnika, trebala izabrati nove v.d. članove Nadzornog odbora i time i zvanično preuzeti kontrolu nad rudnikom.

Indikativno je da se jedini rudnik u FBiH, RMU Banovići, koji posluje pozitivno, protivi usvajanju Odluke o Programu prestrukturiranja rudnika a njegova Uprava se  smjenjuje.

Federalna vlada navodi da je  imajući u vidu dugoročno osiguranje pozicije Federacije BiH na unutarnjem i regionalnom tržištu električne energije ovaj projekt potrebno  realizovati do kraja te podržava  provođenje daljih aktivnosti predviđenih Programom prestrukturiranja elektroenergetskog sektora u FBiH s ciljem ispunjavanja preuzetih međunarodnih obaveza.

Ukoliko u narednom periodu dođe do usvajanja Odluke o Programu prestrukturiranja elektroenergetskog sektora u FBiH, ona će u velikoj mjeri odrediti sudbinu 12.000 rudara, njihovih porodica ali i sudbinu Federacije BiH kada je elektroenergetski sektor u pitanju.

Kada zastupnici u Parlamentu FBiH budu usvajali ovu odluku, bilo bi dobro da razmisle o činjenici da njihove visoke plate zarade prije svih rudari, pa da prema tome budu i odgovorni u donošenju odluka i programa od kojih zavisi budućnost rudnika, ali i elektroenergetskog sektora Federacije BiH.

(Index.ba)

Najnovije

Opet razbijen izlog pekare Manja u Sarajevu

U ulici Koševo, u sarajevskoj općini Centar, još jednom je razbijen izlog pekare Manja. Pripadnici MUP-a KS nalaze se na...