Almir Terzić: Na proteklim izbornim ciklusima CIK evidentirala oko 100 pokušaja izbornih prevara

Preporučujemo

Mostar ju u subotu bio domaćin tribine, čija tema će nas zaokupljati sve do 7. oktobra, ali na jedan drugačiji način – manipulacija na izborima. Predavači su bili član CIK-a Suad Arnautović, advokat Faruk Ćupina te politički analitičar i urednik u agenciji Anadolija Almir Terzić.

“S obzirom da nije realno očekivati da predstavnici stranaka u Interresornoj radnoj grupi za izmjenu izbornog zakonodastva, kao ni sami zastupnici u Parlamentarnoj skupštini BiH u skorije vrijeme iniciraju izmjene i dopune Izbornog zakona BiH kojim će se depolitizirati imenovanja predsjednika i članova biračkih odbora koji su najslabija karika u izbornom procesu i često sudjeluju u manipulacijama izbornim rezultatima, odnosno pokušajima izbornih krađa i lažiranja rezultata izbora jedini način kontrole kako bi se unaprijedio kredibilitet izbornog procesa jeste angažman što većeg broja promatrača na sam dan izbora”, rekao je Almir Terzić.

- -

Stoga ohrabruju najave Koalicije “Pod lupom” da će ta koordinacija nevladinih organizacija angažirati 4.000 promatrača nevladinog sektora za promatranje općih izbora 2018. godine, dodao je on. “Promatranje izbora na dan odražavanja općih izbora nije važno samo tokom procesa glasanja, već posebno nakon zatvaranja birališta, odnosno u momentu prebrojavanja glasova na biračkom mjestu kada se i dešavaju najčešći pokušaji manipulacija bilo da se radi o dopisivanju glasova kandidatima, uništavanju i činjenju nevažečim glasačkih lističa protivničkih političkih stranaka, do namjernog pogrešnog upisivanja lažnih rezultata”, rekao je politički analitičar Almir Terzić. Veoma je važno da što veći proces posmatrača stoga bude uključen u nadzor izbornog procesa na dan održavanja izbora kako iz nevladinog sektora, ali tako i iz što većeg broja političkih subjekata, smatra Terzić, kako bi se pokušaji malverzacija i manipulacija učinili što manjim.

“Ovo je veoma važno iz razloga što se očekuje da će i na općim izborima 2018. godine biti pokušaja manipulacija izbornim rezultatima. Na to ukazuju već otkriveni pokušaji prilikom prijavljivanja glasanja iz inostranstva gdje je otkriveno da je više desetina osoba prijavljeno na jednu adresu prebivališta ili da je ista osoba prijavljivala glasanja sa više različitih adresa”, smatra Terzić. “Manipulacije se očekuju i zbog, do sada, rekordnog broja političkih subjekata koji učestvuju na općim izborima 2018. godine, ali i podatka da se po prvi puta od ovih općih izbora primjenjuje zakonska odredba o povećanju izbornog cenzusa za osvajanje mandata unutar stranačke liste sa 5 na 20 posto. To će neminovno potaknuti određene kandidate da s ciljem ostvarivanja što boljeg izbornog rezultata posredstvom članova biračkih odbora odluče se i na manipulacije izbornom voljom birača”, kazao je Almir Terzić.

A, osim problema politizacije biračkih odbora, u BiH je prisutno i trgovanje članovima biračkih odbora u korist određenih političkih stranaka što dodatno ima za cilj pokušaj urušavanja kredibiliteta izbornog procesa.

“Inače, u proteklim izbornim ciklusima Centralna izborna komisija BiH evidentirala je oko 100 pokušaja izbornih prevara i manipulacija na biračkim mjestima, odnosno u biračkim odborima”, izjavio je Terzić i dodao:

- -

“Na sreću ovi pokušaji su spriječeni kontrolnim brojanjem u Centru za brojanje glasova u Sarajevu, a predsjednici i članovi biračkih odbora koji su imali namjeru manipulirati izbornom voljom birača kažnjeni su novčano i sankcijom zabrane obavljana poslova u izbornoj administraciji u periodu od četiri godine”, dodao je.

No, iako je odluke CIK-a BiH potvrdio Apelacioni odjel Suda BiH, Tužilaštvo BiH, uprkos dostavljenim izvještajima do sada nije pokrenulo pitanje krivične odgovornosti predsjednika i članova biračkih odbora koji su počinili prekršaje. Upravo taj podatak mogao bi dodatno ohrabriti političke stranke i kandidate da pokušaju sa novim izbornim prevarama i manipulacija, smatra politički analitičar Almir Terzić.

“Problem je i dokazivanje kupovine glasova, odnosno njihovim trgovanjem jer birači koji su u to uključeni često o tome ne žele javno svjedočiti, odnosno žele ostati anonimni iz straha da zbog manipulacijama u koje su se upustili ne snose krivičnu odgovornost. To uvelike otežava procese sankcionisanja odgovornih za učinjena djela.

Ovakvi slučajevi često se dešavaju prilikom kupovine glasova novcem ili njegovim obećavanjem, te dodjelom humanitarnih paketa sa stranačkim materijalima. To, također, utiče na narušavanje kredibiliteta izbornog procesa, odnosno pokušajima lažiranja izborne volje birača, kazao je Terzić.

Stoga je nužna edukacija birača sa jasnim upozorenjima da se kod ovakvih i sličnih slučajeva upuštaju u kršenje zakona, odnosno da takve radnje podliježu krivičnoj odgovornosti. Veliki problem predstavlja i javna ponuda kupovine i prodaje glasova posredstvom oglasa na internetu što bi u svakom slučaju trebalo biti adekvatno sankcionisano”, rekao je na tribini u Mostaru politički analitičar i urednik u agenciji Anadolija Almir Terzić.

Najnovije

Trasa autobuske linije Ilidža – Butmir – Kotorac će biti izmijenjena od 1. do 25. aprila

Trasa na autobuskoj liniji Ilidža - Butmir - Kotorac bit će izmjenjena od 1. aprila do 25. aprila ove...