Američka novinarka kreirala popis zlostavljača u medijima: Riječi imaju moć

Preporučujemo

Bivša urednica New Republica, Moira Donegan, otkrila je u podužem eseju objavljenom u srijedu da ona stoji uza online popisa muškaraca u medijskoj industriji optuženih za seksualno zlostavljanje, piše index.hr.
Donegan je objasnila da je kreirala Google tablicu u oktobru prošle godine kako bi omogućila ženama u medijskoj industriji da napismeno iznesu ono o čemu su mnoge od njih dugo vremena razgovarale privatno: imena muškaraca kojih se treba kloniti, uključujući seksualne napastovatelje i silovatelje.
U samo nekoliko sati, piše New York Times,  popis je narastao daleko iznad njenih očekivanja  žene su popis naširoko dijelile sa svojim prijateljicama i kolegicama koje su anonimno dodavale nova imena i optužbe o napastovanju i uznemiravanju.
 “Žene su prepričavale kako su bile pretučene, drogirane i silovane. Žene su prepričavale kako ih se slijedilo u wc-e ili im se prijetilo oružjem. Mnoge, mnoge žene prepričale su kako ih se pipalo na poslu. Gledajući kako se tablica puni, naglo je postalo jasno da smo mnoge od nas pretrpjele mnogo više nego što smo bile voljne priznati jedna drugoj”, piše 28-godišnja Donegan u svom eseju za njujoršku stranicu The Cut.
“Ono što se događalo očito je bila katarza za žene koje su ga koristile, iznoseći svoje priče, ohrabrujući jedna drugu, govoreći da se to i njima dogodilo”, dodala je, ali i priznala da je bila “naivna (kad je kreirala tablicu) jer nisam razumjela sile koje su učinile dokument viralnim, jer sam mislila da neće postati javan i jer sam mislila da će fokus biti na ponašanju opisanom u dokumentu, a ne na dokumentu samom”.
Donegan je, kako tvrdi, uklonila popis nakon samo 12 sati, kad je saznala da portal BuzzFeed piše članak o njemu. Ali bilo je prekasno; ljudi su ga već sačuvali.
Popis je imao ozbiljne posljedice, kako za nekoliko muškaraca na njemu koji su izgubili posao zbog optužbi, tako i za samu Donegan. U eseju je priznala da je izgubila posao i nekoliko prijatelja zbog njega, iako The New Republic tvrdi da nije izgubila posao urednice iz tog razloga.
Popis je isto tako postao tema žestoke rasprave u medijskim krugovima, s jednima koji su ga podržali i drugima koji se protive anonimnom optuživanju na ovaj način. A ove sedmice, autori i urednici upozorili su Donegan da je Harper’s Magazine planira imenovati u novom članku u svom izdanju za ožujak. Autorica članka Katie Roiphe demantirala je za New York Times da misli otkriti tko stoji iza popisa, ali Donegan tvrdi da joj je Roiphe poslala email s pitanjima na koji je odbila odgovoriti, nakon čega joj je drugi novinar istog magazina javio da će biti imenovana u eseju.
“Činilo se neizbježnim da će moj identitet biti razotkriven i prije nego Roiphein članak iziđe. Sve je ovo bilo zastrašujuće. I dalje ne znam kakva me budućnost očekuje sad kad sam se prestala skrivati”, piše Donegan.
Brojni čitatelji njenog eseja, uglavnom žene koje rade u medijima, preplavile su Twitter pohvalama za njen esej i priznanjima za hrabrost koju je pokazala. “Ja sam mlada novinarka i samo želim reći – hvala ti. Zbog toliko razloga”, napisala je Justice Namaste, koordinatorica društvenih medija za Wired: “Bez obzira što si na početku mislila da će proizići iz svega ovoga, pisanje toga je bilo hrabro. Ovaj popis  potvrđuje ono što svi moramo vjerovati da bi ovo radili: da riječi imaju veliku moć”.

Najnovije

Ročište optuženicima Dodiku i Lukiću ponovo odgođeno, ovaj put za 17. april

Nastavak suđenja predsjedniku bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću pred...