Arapsko proljeće – druga generacija demonstranata

Preporučujemo

Griješi onaj ko misli da druga generacija demonstranata Arapskog proljeća nije ništa naučila iz grešaka svojih prethodnika. Konkretno, naučili su da odbace nasilje kao put ka promjeni režima.

Alžirci su svake sedmice masovno izlazili na demonstracije protiv postojećeg režima i za uspostavljanje novog političkog sistema koji će se ozbiljno uhvatiti u koštac sa socijalnim i ekonomskim problemima ove države bogate prirodnim i ljudskim resursima. Nakon približno godinu dana upornog pacifističkog protestiranja Alžirci su uspjeli ukloniti simbole diktatorskog režima i mehanizme njihove vladavine.

- -

Nakon Alžira, izbile su masovne narodne demonstracije protiv režima u Sudanu. Sudanci su, uprkos nasilju režimske policije i žrtvama među demonstrantima, sačuvali miroljubivost demonstracija. Sudanci su odbacili nasilje i pozvali na to da se režimskim puškama suprotstave idejom. Na posljetku su uspjeli nametnuti civilno vođstvo prijelaznog perioda na putu izgradnje novog političkog sistema.

Irak je treća karika u lancu novog Arapskog proljeća. Uzroci masovnih narodnih protesta u Iraku ne razlikuju se od uzroka protesta u drugim arapskim zemljama. Raširena korupcija, krađa državnih resursa, šiijske sektaške milicije, raspodjela pozicija po sektaškoj osnovi, raširenost kriominala, svakodnevica su stanovnika zemlje koja, iako izuzetno bogata naftom, ne može da svojim građanima osigura ni najosnovnije socijalne i ekonomske potrebe.

U oktobru je, nakon naroda Iraka, na demonstracije izašao i narod Libana iz gotovo istih razloga.

Ono što je zajedničko za demonstracije u svim tim zemljama jest kategorički zahtjev za promjenom vladajućih oligarhija i mehanizma koji im omogućava opstanak na vlasti. To nam kazuje da su demonstracije utjecale jedne na druge. To nije samo zbog zahtjeva koji su im istovjetni ili slični, nego i zbog toga što je demonstrantima medijski oslonac aktivnost na društvenim mrežama.

- -

Za kraj ističem jedno važno zapažanje. Naime, niko u Sudanu i Alžiru za demonstracije nije krivio američko-izraelsku zavjeru, iako su režimski mediji u tim zemljama bili skloni da šire dezinformacije i laži kako bi naštetili demonstrantima i ubacili sumnju u vezi njihovih ciljeva. S druge strane, u slučaju demonstracija u Iraku i Libanu iranski režim i njegovi plaćenici u arapskim zemljama vodili su (uzaludnu i nesupješnu) kampanju protiv demonstranata s tvrdnjom da je uzrok demonstracija u tim zemljama američko-izraelska zavjera. Bilo je očito da je to iranska režimska propaganda s jasnim ciljem da brani poziciju svojih pijuna u iračkom i libanskom političkom establišmentu.

Autor: Toni Francis (libanski politički analitičar i kolumnist lista Al Hayat) piše Saff.

Najnovije

Agenciji za lijekove BiH od 2021. stiglo 805 prijava neželjenih reakcija na vakcinu protiv COVID-19

Sektor za farmakovigilancu i materiovigilancu Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hetrcegovine do 28. marta zaprimio je...