Austrija ne želi hrvatske radnike: Previsoka cifra nezaposlenih Hrvata na birou

Preporučujemo

Austrijske vlasti do ljeta ove godine trebaju donijeti odluku hoće li ukinuti ograničenje za nesmetan dolazak hrvatskih radnika na rad u tu zemlju.

U očekivanju te važne odluke, koju s nestrpljenjem čekaju brojni hrvatski građani, jedan od čelnika austrijskog Zavoda za zapošljavanje Johannes Kopf objavio je blog u kojem poziva svoju vladu da produži ograničenje za Hrvate do maksimalnog roka, odnosno do jula 2020. godine.

- -

“U Bruxellesu trebamo iznijeti argumente o ozbiljnim poremećajima na tržištu rada koje bi donijelo njegovo potpuno otvaranje za radnike iz Hrvatske. Hrvatskoj treba osigurati sezonsku kvotu za radnike u turizmu i proširiti postojeću listu izuzetaka od ograničenja za dio kvalificiranih zanimanja”, predložio je Kopf.

Ograničenja

Kako piše Slobodna Dalmacija, na tragu njegovih razmišljanja je i nedavna izjava austrijske ministrice rada Beate Hartinger-Klein.

“Razmatramo mogućnost potpuna korištenja ograničenja za radnike iz Hrvatske”, poručila je ona.

- -

“Moramo uzeti u obzir 400 hiljada nezaposlenih u Austriji. U svakom slučaju, imat ćemo stav o tome do 30. juna ove godine i iznijeti ga Europskoj komisiji”, poručila je ministrica rada u Austriji.

O 400 hiljada nezaposlenih u Austriji piše i Johannes Kopf na svom blogu, zalažući se za daljnju “rampu” hrvatskim građanima koji bi nesmetano na rad u tu alpsku zemlju, ali čini se da jedan drugi podatak posebno “žulja” člana uprave austrijskog Zavoda za zapošljavanje.

“Uz približno 28 hiljada Hrvata koji su tokom 2017. bili na radu u Austriji, još uvijek je oko 4800 nezaposlenih iz te zemlje prijavljeno na našim zavodima za zapošljavanje. Tako, imamo stopu nezaposlenosti Hrvata u Austriji od 14,6 posto, dok je ukupna stopa nezaposlenosti u našoj zemlji 8,5 posto”, upozorio je Kopf.

Drugim riječima, Austrija nije spremna prihvatiti postojeću stopu nezaposlenosti ovih gastarbajtera u toj zemlji, jer je skoro duplo veća od austrijskog državnog prosjeka. Pored toga, neki austrijski izvori navode da je na tamošnjim berzama više od pet hiljada hrvatskih građana.

Naknada za nezaposlene u Austriji je oko 800 eura, ali podrazumijeva aktivno traženje posla, uz pohađanje tečajeva i druge provjere. Mjesečno se iz austrijskog državnog proračuna za naknade nezaposlenih isplaćuje 70 miliona eura.

Slobodan režim

Johannes Kopf ukazao je na podatak da je godišnji protok hrvatskih građana na tamošnje tržište rada oko 4000 novih radnika, i iznio procjenu da bi skidanjem ograničenja stiglo još 10 hiljada novih radnika.

Do rečenog povećanja, procjenjuje on, ne bi došlo samo zbog slobodnog režima dolaska Hrvata na rad, već i zbog, za austrijske i kriterije mnogih drugih članica Unije, visoke stope nezaposlenosti u Hrvatskoj od 10,4 posto.

Austrijski stručnjak za tržište rada nije optimističan u pogledu otvaranja novih radnih mjesta u Hrvatskoj, podsjećajući da je hrvatska ekonomija šest godina bila u recesiji. Do nedavno se skidanje prepreka za dolazak građana Hrvatske na rad u Austriji smatralo neupitnim, jer su tržišta rada za radnike potpuno otvorena, na primjer u Njemačkoj, Italiji i Švedskoj, kao i u većini drugih članica.

Ali, u međuvremenu se, pod utjecajem vladajuće desnice, promijenila politička i društvena klima u Austriji pa sloboda protoka ljudi, kao jedno od najvažnijih načela Europske unije, više nije na naročitoj cijeni u toj zemlji.

Najnovije

Udruženje poslodavaca u FBiH pozvalo na hitno donošenje novih fiskalnih zakona

Na Skupštini Udruženja poslodavaca FBiH istaknuto je da je potrebno hitno donošenje novih fiskalnih zakona i smanjenje ili ukidanje...