Banja Luka: Uvijek postoji rizik da će djeca sa smetnjama u razvoju ostati po strani

Preporučujemo

U Banjoj Luci je danas počela dvodnevna edukacija o temi specijalizovanog hraniteljstva, jačanja bioloških porodica i sprečavanja smještaja djece u ustanove u organizaciji Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS-a za stručnjake centara za socijalni rad, javlja Anadolu Agency (AA).

“Cilj je da animiramo i motivišemo porodice da u svoje domove prime djecu sa smetnjama u razvoju”, rekla je Branka Sladojević, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS-a napominjući da je osnovni cilj da se djeca iz institucija smjeste u porodice.

- -

Jedan od predavača na edukaciji u Banjoj Luci je i Rene Debot iz Holandije koji je, između ostalog, hranitelj sa velikim iskustvom, koji je u saradnji sa ministartvom organizuje trening i supervizije za stručnjake iz centara za socijalni rad.

“Uvijek postoji rizik da će djeca sa smetnjama u razvoju ostati po strani i zato smo odlučili da govorimo o djeci kojima je potrebno nešto više”, kazao je Debot.

Prema njegovim riječima za specijalizovano hraniteljstvo potrebne su posebne vještine i posebno motivisani hranitelji

“Kada pronalazimo nove porodice da budu hranitelji govorimo im o traumama djece koje su preživjeli i kako im pomoći da to prevaziđu. Kada govorimo o djeci sa smetnjama u razvoju potrebne su dodatne vještine, ako je dijete u kolicima, potrebno je adaptirati kuću ili ukoliko dijete ima oštećenje sluha potrebno je da hranitelj zna znakovni jezik, kako bi mogao komunicirati”, rekao je Debot.

- -

Prema njegovim riječima moguće je pronaći hranitelje spremne da nauče dodatne stvari i da se potrude više. Naveo je primjer Holandije gdje je od 60.000 djece u hraniteljskim porodicama oko 1.000 sa smetnjama u razvoju.

Kada je u pitanju specijalizovano hraniteljstvo u RS-u mali je broj porodica.

“U hraniteljskim porodicama je 353 djece, u specijalizovanim porodicama oko 15 djece i to su uglavnom djeca koja pohađaju školu u Centru za rehabilitaciju slušanja i govora u Banjaluci” kazala je Sladojević i dodala da je manje od 100 djece sa smetnjama u razvoju koja su smještena u institucijama na području ovog entiteta.

Naknade za hraniteljske porodice iznosi 725 KM, a za specijalizovano hraniteljstvo naknade su veće od 800 KM.

 

Najnovije

“Sarajevo ne može postojati bez Grbavice”: Bitka koja je dobijena suzama Sarajlija

Nakon četiri godine agresorske okupacije, na današnji dan prije tačno 28 godina, 19. marta 1996. naselje Grbavice je vraćeno...