Bh. kompanije u skladištima držale brašno drugih proizvođača, a koristile deterdžent za pranje kojem je istekao rok

Preporučujemo

Federalna uprava za inspekcijske poslove kontinuirano, barem jedanput godišnje, obavlja nadzor uskladištenih roba Federalne direkcije robnih rezervi.

Prošlogodišnje inspekcijske kontrole su pokazale da skladištari ispunjavaju propisane uvjete vezano uz prostor, kadar i opremu za skladištenje roba dane im na raspolaganje, piše Večernji list.

- -

Također je utvrđeno da se skladištari pridržavaju propisanih zakonskih obveza koje proizlaze iz Zakona u unutarnjoj trgovini Federacije BiH, budući da je skladištenje jedna od trgovačkih usluga koje regulira taj zakon.

Inspekcijski nadzor Inspekcijskim provjerama je utvrđeno i da skladištari vode sve evidencije i provode radnje koje su propisane Zakonom o robnim rezervama u FBiH, sve zatečene robe Federalne direkcije robnih rezervi su deklarirane na propisan način na jednom od jezika koji se koriste u BiH.

Međutim, kako se navodi u izvješću o obavljenim inspekcijskim nadzorima u prošloj godini, uočene su i nepravilnosti u skladištenju roba kod pojedinih skladištara vezano uz količinu roba, pridržavanja rokova zanavljanja i isteklih rokova uskladištene robe, pa je tako evidentirano da skladištar Posavina koka d.o.o. Orašje nije zanovio merkantilni kukuruz u ugovorenom roku u količini od 697,62 tone.

U vrijeme inspekcijskog nadzora navedeni kukuruz nije zatečen u silosima, a naknadno je FUZIP-u dostavljen dokument kojim je skladištaru FDRR produljio rok za zanavljanje do 15. decembra 2017. godine, a da poslije zanovljeni kukuruz uskladišti u silose Mlin i pekara Ljubače.

- -

Kod skladištara Klas d.d. Sarajevo utvrđeno je da im u skladištima nedostaje 166 tona pšenice.

S druge strane, Mlinpek d.d. Bugojno s pšenicom uskladištenom u silosima koje je zakupio FDRR drži 439 tona pšenice drugih vlasnika.

Također, Mlin Majić d.o.o. Odžak s pšenicom uskladištenom u silosima koje je zakupio FDRR drži 641 tonu pšenice drugih vlasnika.

Otežavajuće okolnosti FDRR, pak, utvrdili su inspektori, u svom skladištu ima uskladišten deterdžent za strojno pranje s isteklim rokom upotrebe.

Datum proizvodnje deterdženta je 13. avgusta 2015. godine, a rok uporabe dvije godine, što jasno ukazuje da se uskladišteni deterdžent ne može stavljati u uporabu zbog isteka roka valjanosti.

Postoji i mogućnost korištenja navedene robe poslije isteka roka, treba ocijeniti ovlaštena kontrolna kuća koja po svim pokazateljima ne postoji u Bosni i Hercegovini, a otežavajuća okolnost je i pakiranje deterdženta u PVC vreće od tri kilograma, što ukazuje da bi kontrola robe u takvoj ambalaži bila preskupa, jer se radi o 17.787 vreća deterdženta, navodi se u inspekcijskom izvješću.

Federalna uprava za inspekcijske poslove je utvrdila da je stanje s ostalim robama zadovoljavajuće s aspekta zakonske regulative ne ulazeći u daljnje polemiziranje može li stanje biti bolje i u kojem segmentu se može poboljšati, ističu iz ove institucije.

Skladišta koja su bila predmet provjere i u kojima Direkcija pohranjuje robne rezerve, njih 12, smješteno je na teritoriju Federacije, a jedno na prostoru Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

Najnovije

VUKANOVIĆEVA KOLEGICA ZAGORKA GRAHOVAC: Poruke koje ovih dana slušamo su sramne i strašne, koliko za Bošnjake, toliko štete i srpskom narodu

U posljednje vrijeme koliko traje Dodikovo lobiranje protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici - intenzivira se njegova retorika...