BiH dobila podršku za realizaciju prioriteta tokom predsjedavanja SEECP-om

Preporučujemo

 Bosna i Hercegovina je na današnjem neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova Procesa za suradnju u jugoistočnoj Europi (South-East European Cooperation Process – SEECP) u Banja Luci dobila punu podršku za svoje prioritete i za teme koje smo kandidovali da budu glavne tokom predsjedavanje BiH SEECEP-om, do 30. juna 2019. godine, poručio je nakon skupa Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, javlja Anadolija.

“Ovo je danas četvrti veliki međunarodni ministarski skup u Banja Luci otkako sam ja ministar i moram reći da sam na to poprilično ponosan jer mislim da je ovaj događaj još jednom donio afirmaciju i Banja Luke i RS-a i stavio nas na mapu političkog dijaloga u regionu. Sa tim sam veoma zadovoljan”, rekao je Crnadak.

- -

On je istakao da je BiH kao moto predsjedavanja izabrala temu “Bolja povezanost za bolji život”.

“U okviru toga najviše pažnje se posvetilo infrastrukturnoj povezanosti, digitalnoj povezanosti, povezanosti među mladim ljudima u regionu i povezanosti svih učesnica procesa u zajedničkom rješavanju onih najtežih problema koje svi imamo poput organizovanog kriminala, migracija, borbe protiv terorizma i slično”, istakao je Crnadak.

Na konstataciju da odnosi u regionu nisu baš na najboljem nivou, te da li se povezanost o kojoj se govori u motu BiH može dovesti u pitanje s obzirom na odustajanje učešća Kosova na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova SEECP-a ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak je istakao da je “bolja povezanost nešto čemu stremimo”.

“Sada ako se vratite i gledate unazad imamo mi mnogo događaja koji pokazuju da nije sve sjajno. Upravo zato želimo da radimo na boljoj povezanosti”, rekao je Crnadak.

- -

Najavio je da će se u okviru predsjedavanja BiH SEECP-om realizirati brojni događaji.

“Ja ću samo izdvojiti parlamentarnu konferenciju – parlamentaraca učesnica procesa, poslovni forum, diplomatska škola koja će biti organizovana za mlade diplomate, a predsjedavanje će završiti u šestom mjesecu iduće godine Samitom procesa za saradnju u jugoistočnoj Evropi. Zahvaljujem se svima koji su učestvovali na današnjem skupu u Banja Luci. Imali smo veoma zanimljivu, veoma dobru i otvorenu atmosferu. Iskreno se nadam da svi oni koji su danas u okviru sastanka SEECP-a u Banja Luci, odnosno njihove delegacije da uživaju u našem gradu”, rekao je Crnadak.

Na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova SEECP-a osim domaćina ministra vanjskih poslova BiH Igora Crnadka na razini ministara učestvovale su delegacije Hrvatske, Srbije i Crne Gore, dok su ostale države zastupljene sa zamjenicima ministara vanjskih poslova i sekretarima ministarstva vanjskih poslova.

U Banja Luci je na sastanku SEECP-a boravila potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Marija Pejčinović- Burić, ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić, te ministar vanjskih poslova Crne Gore Srđan Darmanović.

Iako je bilo najavljeno da će na skup u Banja Luku doputovati i ministar vanjskih poslova Albanije Ditmir Bushati to se nije desilo, a na skupu nema ni oznake za učešće delegacije Albanije. Kako se moglo čuti Bushati, navodno nije uspio da napravi konekciju u prevozu, te da je imao namjeru doći sa ministrom vanjskih poslova Kosova Behgjetom Pacollijem.

No, kako je Pacolli otkazao svoje učešće zbog izjava predsjednika RS-a Milorada Dodika da kao predstavnik Kosova nije dobrodošao u Banja Luku, ostaje pitanje da li je osim konekcija u prevozu i to bio razlog odustanka učešća Bushatija i delegacije Albanije na skupu SEECP-a u Banja Luci.

Na sastanku u Banjaluci sudjelovali su i predstavnici Europske unije i Vijeća za regionalnu suradnju (RCC).

Inače, Bosna i Hercegovina je svoje drugo predsjedanje SEECP-om preuzela u travnju/aprilu 2018. godine od Republike Slovenije.

 Proces suradnje u jugoistočnoj Europi (South East Europe Cooperation Process – SEECP) pokrenut je 1996. godine u Sofiji u cilju jačanja regionalne suradnje, sigurnosti i stabilnosti, gospodarske suradnje kao i suradnje na području pravosuđa, borbe protiv organiziranog kriminala i terorizma. Intenziviranjem dobrosusjedskih odnosa te preobrazbom regije u područje mira i stabilnosti SEECP želi omogućiti približavanje sudionica Procesa europskim i euroatlantskim strukturama. Posebnost SEECP-a sastoji se u tome što je nastao na inicijativu zemalja regije. SEECP se profilira kao autentični proces suradnje na jugoistoku Europe.

Temeljni dokument SEECP-a je Povelja o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, sigurnosti i suradnji u jugoistočnoj Europi usvojena 2000. godine u Bukureštu.

SEECP-a ima trinaest država sudionica: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Bugarsku, Grčku, Hrvatsku, Makedoniju, Moldovu, Rumunjsku, Srbiju, Tursku, Sloveniju te Kosovo. Suradnja u okviru SEECP-a nije institucionalizirana, a koordinira ju država predsjedavajuća. Predsjedanje SEECP-om rotira na godišnjoj bazi (juni – juli) bez unaprijed zadanog redoslijeda.

Države sudionice SEECP-a sastaju se na razini predsjednika država/vlada, ministara vanjskih poslova, političkih direktora MVP-a te resornih ministara.

Redovite su aktivnosti iz domene parlamentarne dimenzije SEECP-a. Inače, 2014. godine osnovana je Parlamentarna skupština SEECP-a.

Najnovije

Tužilaštvo formiralo predmet protiv Mila Đukanovića zbog medijskih izjava

Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom intervjua bivšeg predsjednika Mila Đukanovića. - Policija je nama dostavila na...