Borci spremni na masovne proteste: Podnesena krivična prijava protiv Vlade FBiH i resornog ministarstva

Preporučujemo

Krivična prijava demobilisanih boraca iz 15 opština Federacije BiH protiv Vlade FBiH i Ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata FBiH zbog nepoštivanja obaveza iz Sporazuma o dinamici realizacije boračkih zahtjeva od 26. jula 2017. godine danas je predata Tužilaštvu Kantona Sarajevo.

Prijavu je na protokol Tužilaštva u ime boraca predao Ibrahim Hasanović, a s još nekoliko demobilisanih boraca koji su se okupili ispred Tužilaštva bio je i Jusuf Kalača, kojem prijeti deložacija.

- -

– Došli smo u ime potpisnika Sporazuma da predamo tužbu. Ovdje smo u ime potpisnika Sporazuma. Pošto Sporazum nije ispoštovan, trebao je početi s primjenom od 1. septembra 2017, ali do danas nije ispoštovan. Iskoristili smo sve mogućnosti, pravne, slali dopise Vladi FBiH, resornom ministarsvu. Nikad se nisu udostojili da odgovore i oglušili su se na potpisani Sporazum kao da je klasična prevara, kaže Hasanović.

Potpisanim Sporazumom, između ostalog, trebali su se zbrinuti nezbrinuti borci Armije RBiH, mjesečna isplata svim nezaposlenim borcima u iznosu od 25% prosječne plate u FBiH (225KM), Registar, liječenje boraca…

– Pošto nisu ispoštovali ni jednu tačku, osim što su objavili neki registar korsnika čime su još više sakrili imena korisnika, a koji su na budžetu već 20 godina. Neki ministri su dobili kodove da vide imena tih korisnika, ko bude na vlasti vidjeće korisnike, dodaje Hasanović.

On kaže da trenutno ima oko 20.000 nezbrinutih demobilisanih boraca u FBiH.

- -

Sporazum su potpisali borci koji su svojvremeno bili u kampu ispred Vlade, te ministar za boračka pitanja i dopremijer i ministar za rad i socijalnu politiku, Salko Bukvarević i Vesko Drljača.

– Ovo je zadnja pravna mogućnost, odlučili smo ići u masovne proteste od blokada puteva, nikad više mirne proteste. Imamo krizni štab i dežuramo, više od 4.000 boraca se prijavilo da hoće na demonstracije koje sigurno neće biti mirne. Ne možemo dopustiti da borci gladni umiru. Samo pet boraca iz moje općine koji su bili u kampu je umrlo i nisu dočekali ovaj Sporazum, a zajedno smo pješačili i bili tri mjeseca pred Vladom, dodaje Hasanović i dodaje: “Vjerujemo u Tužilaštvo, jer ako znaju zatvoriti nekog borca zbog krađe metra drva da bi prehranio porodicu, onda bi, ako smo pravna država, trebali presuditi u korist boraca. Tražimo ono što su potpisali u ime države.”

Borci u prijavi predlažu presudu kojom bi se utvrdila obaveza Vladi i resornom ministarstvu pod prijetnjom izvršenja isplate novčane naknade demobilisanim borcima u visini od 25% prosječne plate u FBiH za prošlu godinu. Inače, vrijednost spora navedenog u tužbi demobilisanih boraca iznosi sedam miliona KM.

Danas je s kolegama demobilisanim borcima ispred Tužilaštva bio i Jusuf Kalača, demobilisani borac, pripadnik Armije RBiH i sin poginulog borca Armije RBiH, koji je dobio deložaciju iz barake u kojoj živi sa bolesnim maloljetnim sinom: “Samohrani sam otac maloljetnog djeteta koje je teško obolilo od hiperbulimije i ja sam teško ranjen. Živim sa sinom u baraci u sarajevskom naselju Pofalići 26 godina i dobio sam deložaciju iz te barake. Sad me tjeraju na ulicu s djetetom i nemam nikakvu alternativu. Tu baraku potražuju Željeznice Federacije BiH nakon 26 godina”.

Foto: Index.ba

Tek uzgred, Željeznice FBiH su ono preduzeće koje godinama prednjači na listi najvećih dužnika Poreske uprave FBiH po osnovu poreza, doprinosa, taksi i drugih naknada. I još uvijek su na prvom mjestu, a njihov dug zaključno sa krajem 2017. godine iznosi 202.306.804,68 KM.

Jusuf kaže da se obraćao Ministarstvu za boračka pitanja iz kojeg su mu rekli da će pokušati da mu izađu u susret.

– Od ’91. godine sam pripadnik pokreta otpora, teško sam ranjen, na Treskavici sam dobio i mišju groznicu. Dijete prima terapiju. Nemam nikakva primanja, ne znam šta da radim. Nadležni pričaju da vode brigu o borcima, nek to pokažu na djelu. Ja ne tražim stan, ništa, samo da mi izađu u susret da mi omoguće da ostanem u toj barakici, za mene je to dvorac, priča Jusuf.

Deložaciju je odbio 10. januara i odgođena je do daljnjeg, ali kaže da kad dobije drugu mora izaći na ulicu.

– Mi smo srcem otišli, iz patriotizma, da se borimo za ovu državu. Niko nas nije tjerao, ni plaćao. Stalno se pred izbore potencira pomoć borcima, ima li konkretan primjer šta se to radi za pomoć. Trebam li ja sad na ulicu izaći, pita Jusuf.

I Hamdo Petak iz Novog Travnika, predsjednik demobilisanih boraca sa biroa za nezaposlene, bio je pred Tužilaštvom.

– Do danas se ništa nije desilo, mi potpisnici došli smo da predamo tužbu i da i ovu soluciju ispucamo. Nezbrinuti borci najvljuju radikalne mjere i došli smo posljednji put upozoriti Vladu. Isto mi tražimo što traže oni iz kampa, nama je Vlada ponudila ovaj sporazum i svaki predsjednik demobilisanih boraca koji su prihvatili sporazum je s tim papirom izašao pred borce i pitao da li prihvataju. Na kraju ministar s Vladom je prevario sve nas, a ovi što su ostali su nam odmah rekli da ćemo biti prevareni, kaže Petak.

Najnovije

Dodik: Igra oko članstva Kosova u VE na kraju će pogoditi samo BiH

Milorad Dodik, predsjednik manjeg bh. entiteta RS istakao je danas kako će igra bosanskih muslimana oko članstva, kako ga...