Brisel i Berlin šute na 12 hiljada migranta u Bihaću

Preporučujemo

Dok cijeli svijet gleda na Lezbos, niko ne pominje situaciju sa migrantima na Balkanskoj ruti. Brisel i Berlin šute, piše berlinski Tageszeitung.

Njemački list Tageszeitung donosi članak Ericha Rathfeldera o situaciji u Bihaću.

- -

“U Unsko-Sanskom kantonu skupilo se 12.000 ljudi, koji hoće u Hrvatsku. Oni tu, uostalom isto kao i na grčkim ostrvima, vegetiraju pod neizrecivo teškim uslovima: nemaju dovoljno hrane i, uprkos korone, jedva da imaju medicinsku njegu prenosi DW.

Prenetrpan kamp Bira u Bihaću zatvoren je 7. septembra. Njegovi stanovnici, pretežno Pakistanci, Afganistanci i Sirijci, trebaju biti premješteni u druge kampove. Mnogi su međutim završili po šumama i okolnim livadama. Domicilno stanovništvo, uostalom kao i ono sa grčkih ostrva, nakon prvobitne spremnosti da pomogne izbjeglicama, sada ne zna kako da izađe na kraj sa ovom situacijom i zauzelo je prema njima neprijateljski stav.

Hrvatska policija usavršila pushbacks-metode

Hrvatska policija je usavršila svoje metode hvatanja migranata i njihovog potiskivanja nazad u BiH. Brutalno sprovedeno ilegalno vraćanje, koje se naziva Pushbacks, novinari i nevladine organizacije poput Amnesty International stotinu puta su dokumentirali i dokazali.

- -

To međutim ništa nije promijenilo. Brisel i Berlin ćute. Međunarodna organizacija za migracije IOM pokušava doduše podići alternativne izbjegličke kampove u BiH, poput kampa Lipa udaljenog oko 30 km od Bire, koji može primiti 3.000 ljudi. Ali i ovaj kamp je beznadežno pretrpan izbjeglicama.

Od Grčke preko Sjeverne Makedonije, Srbije i Crne Gore u BiH svaki dan pristižu nove izbjeglice, koji se nadaju da bi se mogle domoći EU. Granica između Srbije i BiH pokazala se poroznom. Najveći dio granice sa Srbijom i BiH prolazi kroz entitet Republiku Srpsku, u kojem dominiraju Srbi.

“Muslimanski migranti se neće trpiti u RS”

Vođa Srba u BiH Milorad Dodik ne daje prostora za sumnju kada kaže da se muslimanski migranti neće trpiti u dijelu zemlje u kojem on vlada. Zato se oni autobusima prebacuju na granicu Federacije BiH koju pretežno naseljavaju Bošnjaci i Hrvati. Tako je u avgustu došlo do apsurdne situacije: policija iz Bihaća pokušala je da spriječi policiju RS-a da prisilno uputi migrante na njihovu teritoriju.

Siromašni gradovi Bihać i Velika Kladuša, koji su se tek oporavili od rata 90-tih, moraju sada da rješavaju probleme migracije. A uskoro, kako upozorava šef IOM-a u BiH Peter van der Auweraert, dolazi zima”, piše list Tageszeitung.

Najnovije

State Department se oglasio povodom rezolucije o genocidu u Srebrenici

State Department je za servis Glasa Amerike na bosanskom jeziku obrazložio poziciju Sjedinjenih Američkih Država pred glasanje na Generalnoj...