Britanski ubica i bjegunac služio vojsku i zaradio penziju u BiH

Preporučujemo

Džastin Klark (62), jedan od najtraženijih britanskih bjegunaca osuđen je juče na 25 godina zatvora, a u njegovoj živopisnoj biografiji stoji i to da je služio u bh. vojnim snagama, gdje je čak stekao pravo na penziju, pišu Nezavisne novine.

Klark je punih 23 godine vodio dvostruki život, prije nego je uhapšen 2016. godine, po Interpolovoj potjernici u Berlinu.

- -

On je osuđen zbog ubistva Pola Milburna, s kojim je došao u sukob 1993. godine. Nakon ubistva, napušta Veliku Britaniju i živi pod lažnim imenom Martin Entoni Maher, uspjevši da izbjegne suđenje skoro četvrt vijeka. Jedno vrijeme je čak radio i na Bliskom istoku.

Konačno, njegovom dvotrukom životu, koji ima elemente filmske priče, došao je kraj 2016. godine, kada su ga uhapsili po Interpolovoj potjernici u Berlinu, a otkriven je na osnovu presretnute prepiske sa porodicom u Velikoj Britaniji.

Ipak, ono što je najzanimljivije jeste da je tokom godina provedenih u bjekstvu, služio kao vojnik u BiH, gdje je čak stekao pravo na penziju.

Detektiv Džastin Dženkins o cijelom slučaju kaže: “Ono što ne znamo jeste koliko dugo je boravio u Berlinu, ali znamo da je bio vojnik u BiH, te da je stekao pravo na penziju”, kaže Dženkins, koji dodaje da vjeruju da je tokom svih ovih godina boravio u raznim zemljama te je, navodno, radio i kao građevinac na Kataru.

- -

Prije ubistva Pola Milburna, Klark je služio u francuskoj Legiji stranaca.

Početkom 90-ih Klark ulazi u unosan posao sa drogom, a droga je i razlog ubistva Milburna. Naime, Milburn je naručio kanabis vrijedan 23.000 funti, ali mu je Klark pokušao da podmetne lažni kanabis, zbog čega je došlo do sukoba, a zatim i ubistva.

Inspektor Dšenkins navodi da su čak pronašli prepisku iz koje se može vidjeti da je jedno vrijeme živio čak u Hrvatskoj.

Ipak, kako prenose britanski mediji, razlog njegovog dugog izbjegavanja pravde je to što je bio u BiH, koja nije članica EU, samim time nije dobila evropski nalog za hapšenje, zbog čega bh. vlasti nisu ni znale da bjegunac.

Najnovije

Da rezolucije UN išta vrijede, danas ne bi bilo potrebno usvajati rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici!

  Da rezolucije Ujedinjenih nacija išta vrijede u pravnom sistemu, danas ne bi bilo potrebe za usvajanjem rezolucije kojom se...