U bolnici u Zenici 30 pacijenata: Broj oboljelih u BiH od bruceloze povećan ove godine, posljedice mogu biti kobne

Preporučujemo

Bruceloza je česta bolest među bh. stanovništvom, ali nije uopšte bezazlena. Može uzrokovati komplikacije poput bolesti mozga i srca, invaliditet trajnog oštećenja kičme, sterilitet, pobačaja kod trudnica te psihička oboljenja. Zato nije nimalo bezazlen podatak da se trenutno samo u zeničkoj bolnici nalazi čak 30 osoba oboljelih od ove bolesti, uključujući  trudnice i djecu.

“U toku ove godine, imamo standardno jednu trećinu bolesnika oboljelih od bruceloze, s tim da je u zadnja dva mjeseca taj broj nešto povećan”, rekao je za Index.ba načelnik Odjela za infektivne bolesti JU KB Zenica prim. dr. Ednan Drljević.

- -

On je pojasnio kako ovaj broj ne bi trebao biti zabrinjavajući jer se radi o pacijentima iz dva kantona, dok je najbitniji faktor – broj oboljelih životinja od kojih su pacijenti zaraženi. Taj podatak institucije još uvijek nemaju.

Prijave oboljelih u posljednje vrijeme su stigle iz Kaknja, Visokog, Žepča, Zavidovića, Tešnja i Zenice.

“Obolijevanje ljudi je direktno povezano sa obolijevanjem životinja. Bolest se ne prenosi sa čovjeka na čovjeka. Prijenos bolesti sa životinje na čovjeka se događa korištenjem neobrađenog mlijeka i proizvoda od neobrađenog mlijeka”, rekli su za Index.ba iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane. 

Pojasnili su i kako prijenos može biti direktan, kontaktom sa tkivima, sekretom ili tkivima koja potječu od inficiranih životinja preko otvora na koži i konjuktiva, što je bitno zbog mogućeg oboljevanja svih osoba koje se bave klanjem ili obradom mesa stoke.

- -

Bruceloza u našim krajevima postoji već 18 godina, od kada je stalno prisutna. Čak i neke razvijene države, poput Italije i Grčke, također imaju problem sa brucelozom jer se ovo pitanje mora sistemski rješavati.

“Procjenjuje se da od ove bolesti svake godine u svijetu oboli oko 500.000 ljudi, od čega oko 20.000 otpada na Evropu”, rekli su u Institutu.

Pasterizacija mlijeka je najbitnija preventivna mjera kako bi se spriječio prenos sa životinja na ljude.

Zdravstveno prosvjećivanje seoskog stanovništva, stočara i zemljoradnika, ali i opće populacije sa ciljem podizanje nivoa znanja o putevima i načinima prenošenja oboljenja znatno doprinosi smanjenju prenosa oboljenja na ljude.

Ipak, uprkos i preventivnim mjerama, svake godine imamo veliki broj oboljelih u našoj zemlji. Tako je prošle godine zabilježeno čak 230 slučajeva bruceloze.

Neke od mjera opreza su nekozumiranje mlijeka koje nije prokuhano ili pasterizovano. Prilikom pomaganja kod porođaja životinja, potrebno je nositi zaštitnu opremu te redovno prati ruke nakon što ih dodirnete. Oboljele životinje je potrebno hitno izolovati od onih zdravih.

Vlada FBiH je također na današnjoj sjednici usvojila zaključak kojim je zatražena od kantonalnih i federalnih inspekcija pojačana kontrola životinja uoči Kurban-Bajrama.

(Ines Sandžaktarević)

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...