Dodikove intelektualne aporeme: BiH se sastoji od dva entiteta, ali želimo da je RS država, mi živimo državu

Preporučujemo

“BiH čine dva entiteta i tri naroda, i to je historijska činjenica”, rekao je Milorad Dodik za RTS gostujući u emisiji “Upitnik”.

Tačno, u sastavu države Bosne i Hercegovine su dva entiteta. BiH je međunarodno priznata kao nezavisna država 6. aprila 1992. godine, a naknadno su, kao posljedica agresije na nju uspostavljena dva eniteta. Entiteti su, dakle, kreacija Ustava BiH, a nije BiH kreacija entiteta.

- -

Naveo je da je manji bh. entitet, Republika Srpska, jedini subjekt u BiH koji bi mogao da nastavi svoj put bez ikakvih problema, te da je narod u Republici Srpskoj svjestan da ukoliko nema Srpske, nema ni slobode, te ponovio da se ne smije dozvoliti da Republika izgubi svoja ovlaštenja.

Portal Capital.ba je 2019. godine pisao o javnom dugu bh. entiteta i naveo da da RS duguje oko 50% BDP-a, a Federacija BiH oko 30% BDP-a. Evidentna je velika razlika u zaduženosti dvije društveno-političke  zajednice unutar iste države,  sa istim indirektnim porezima i istom monetarnom politikom. Također je navedeno da manji bh. entitet nedovoljno informiše javnost o javnom dugu, što je razumljivo, jer realno stanje ne potkrepljuje želje i težnje o kojima Milorad Dodik govori.

Komentarišući činjenicu da je Dan Republike Srpske – 9. januar osporavan, Dodik je istakao da je neustavan Ustavni sud BiH čija je odluka o Danu Republike velika nepravda za Srpsku.

“Sud BiH pokušava da sudi historijskim činjenicama. RS je proglašena u miru, nikakvih ratnih dešavanja nije bilo. Uvijek je sporno kada su u pitanju Srbi. Način na koji radi Ustavni sud BiH ne prihvatamo. Dio međunarodne zajednice gura tu priču. Isti sudija u Sjevernoj Makedoniji proglasi Ilinden za državni praznik, a u Republici Srpskoj Sveti Stefan dira nečija osjećanja. Pitam se čija?”, naglasio je Dodik.

- -

Dodik je ponovio da Republika Srpska ima sve elemente države svoju teritoriju, granicu, narod, institucije, demokratski izabranu vlast.

“Nemamo samo stolicu u UN-u i zato nas ne porede sa državom. Mi živimo državu, svidjelo se to nekome ili ne”, poručio je Dodik i naglasio da je ponosan na činjenicu da RS može da razvija svoje policijske snage.

Dodik je ukazao da bonska ovlaštenja nemaju nikakav pravni osnov i da ne priznaje ovakvu BiH, nastalu intervencijama međunarodne zajednice i visokih predstavnika.

On je precizirao da Savjet bezbjednosti nije dao visokom predstavniku nikakva ovlaštenja, već su Aneksom deset uvedena bonska ovlaštenja za koje je i bivši britanski ambador u BiH Charles Crawford priznao da nemaju stvarno pravnog osnova.

“Crawford je napisao – Koliko vidim bonska ovlaštenja nemaju nikakav stvarno pravni osnov, izrodila su se u međunarodno političko blefiranje i igru moći koju visoki predstavni uzastopno umotava u neki pravnički jezik”, naveo je Dodik i zapitao kako sada on može da prihvati visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska se razvija iz godine u godinu, njen budžet je sada 3,5 milijardi, prihodi su stalno u usponu, grade se bolnice, turistički kapaciteti.

Govoreći o NATO-u, Dodik je istakao da je cilj Republike Srpske vojna neutralnost, te naveo da je donesen Progam reformi BiH, odnosno plan kojim će se kretati BiH, a što ne prejudicira članstvo u NATO.

(Index.ba)

Najnovije

Oglasio se EUFOR: Pratimo sigurnosnu situaciju

Proteklih dana neke neodgovorne i neodmjerene izjave pojedinih bh. političara izazvale su zabrinutost među građanima. Danas su se oglasili iz...