Političke igre sa bošnjačkom djecom u Zvorniku: Gradonačelnik obećao rješenje, Ministarstvo ne priznaje bosanski jezik

Preporučujemo

Učenici područne osnovne škole u Liplju kod Zvornika jučer su počeli štrajk glađu. Razlog je bosanski jezik, na čije pravo učenja bošnjačka djeca u ovoj školi nemaju pravo.

Naime, Ustav Republike Srpske tvrdi kako se učenicima bošnjačke nacionalnosti u ovom bh. entitetu treba u đačke knjižice upisivati “jezik bošnjačkog naroda”, umjesto “bosanski jezik”, kao u ostatku Bosne i Hercegovine.

- -

S druge strane, isti Ustav kaže da i Bošnjaci (i roditelji i djeca) imaju pravo da se izjasne kako se zove njihov jezik, kao i da sami nastavnici se mogu pismeno i usmeno izražavati na bilo kojem od jezika konstitutivnih naroda. Slučaj je stigao i do Ustavnog suda BiH – odluka je glasila, jezik bošnjačkog naroda u skladu je sa Ustavom BiH. 

Nedavno je reagovao i potpredsjedavajući Vijeća naroda RS-a Kemo Čamdžija (SDA) koji je pozvao resorno ministarstvo da “urgentno poništi sramnu odluku, te prestane vrijeđati i ponižavati povratničku djecu, jer to predstavlja čin diskriminacije, najvećeg kukavičluka i političkog nasilja nad djecom”. On je pozvao i OSCE, Delegaciju EU i zemlje članice Vijeća za implementaciju mira (PIC) da izvrše pritisak na Vladu RS-a “kako bi se zaustavilo ukidanje osnovnih ljudskih prava povratničkoj populaciji”, koje ipak nisu reagovale.

Prema pisanju Dnevnog avaza, štrajk je prekinut sinoć kada je gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović došao na razgovor sa saradnicima i direktorom OŠ “Sveti Sava” iz Zvornika. Rezultat je bio dogovor – učenici i roditelji idu kućama, a problem izučavanja bosanskog jezika bit će riješen u najkraćem roku. Isti medij piše i da će biti poslan dopis resornom ministarstvu da se riješi ovaj problem kako bi se na njega stavila tačka – napokon.

Ipak, druga priča stiže iz Ministarstva. Oni tvrde da je naziv jezik definisan Ustavom ovog entiteta i zakonima te ne može biti predmet dogovora.

- -

Kako piše Oslobođenje, netačne su informacije koje su prenijeli mediji da se i predstavnik Ministarstva prosvjete i kulture RS-a sastao s roditeljima djece iz zvorničkog naselja Liplje i dogovarao naziv jezika koji će izučavati bošnjačka djeca.

Ministarstvo prosvjete i kulture poštuje Ustav RS-a i zakone kojima je uređena oblast obrazovanja i ne umanjuje ni jednom narodu pravo na jezik. U pedagošku dokumentaciju, evidenciju i obrasce javnih isprava upisuje se naziv jezika u skladu s Ustavom RS”, navodi se u ovom saopštenju.

Ustavni sud BiH je, kako dodaju, rješavajući zahtjev za ocjenu ustavnosti prve rečenice člana 7. stav 1. Ustava Republike Srpske u dijelu koji glasi – jezik bošnjačkog naroda – utvrdio da je ta odrednica u skladu s Ustavom BiH.

Ministarstvo navodi i da su svi pokrenuti procesi u ovom slučaju završili u korist ovog bh. entiteta jer je “Ministarstvo prosvjete i kulture omogućilo svoj djeci u RS- u jednako pravo na obrazovanje.”.

Bh. političare, očito, ovaj problem ne zanima – ni vlast ni opoziciju. Niko od njih se nije oglasio već danima u vezi ovog problema, niti otišao u Zvornik razgovarati sa roditeljima i predstavnicima vlasti u ovom entitetu. Međunarodne institucije također peru ruke – šute i očito ih ovo ne dotiče i ne zanima. Bosanski jezik je međunarodno priznat u cijelom svijetu – to je neosporna činjenica. Nije priznat jedino u manjem bh. entitetu, gdje vlada politika, a ne ustav i zakoni i gdje je već odavno prisutna diskriminacija u svim oblicima, pa i onih najranjivijih – djece.

Djece koja su danas sa nadom krenula u nove školske pobjede, ubijeđena da će njihov jezik napokon biti priznat. Djeca koja bi trebala imati prve simpatije i prva razočarenja, a ne učiti kako su diskriminirani i podijeljeni prema nazivu jezika ili nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti.

(I.S.)

Najnovije

State Department se oglasio povodom rezolucije o genocidu u Srebrenici

State Department je za servis Glasa Amerike na bosanskom jeziku obrazložio poziciju Sjedinjenih Američkih Država pred glasanje na Generalnoj...