Francuska u finalu savladala Hrvatsku 4:2: Trikolori su prvaci svijeta!

Fudbalska reprezentacija Francuske je prvak svijeta. Trikolori su u finalu Svjetskog prvenstva u Rusiji savladali Hrvatsku sa 4:2 i tako nakon 20 godina vratili naslov prvaka.

Iako su Vatreni u prvom poluvremenu bili mnogo bolji, na odmor se otišlo sa prednošću Francuza. Autogolom Mandžukića u 18. minuti poveli su sa 1:0, no samo deset minuta kasnije na 1:1 izjednačio je Perišić.

- -

Desetak minuta prije odmora dosuđen je penal za Francuze poslije konsultacija sa videotehnologijom. Nakon kornera, lopta je u šesnaestercu pogodila Perišića u ruku.

Agentinski sudija Pitana je u prvi mah pokazao na novi korner, ali je onda reagovala ekipa iz VAR studija. Otišao je da pogleda snimak, dugo se dvoumio, da bi na kraju ipak pokazao na bijelu tačku.

Siguran izvođač bio je Griezmann za 2:1.

Sa još dva gola do 69. minute u mreži Subašića riješeno je pitanje pobjednika. Kako su Hrvati mirali još jače krenuti u napad, Francuzima je ostalo više prostora za kontre. Jednu takvu u 59. minuti iskoristio je Pogba, kada je sa vrha šesnaesterca na krivoj nozi uhvtio golmana Hrvatske za velikh 3:1.

- -

Velikih 4:1 na semaforu Lužnjiki stadiona pisalo je šest minuta kasnije kada se u strijelce upisao i Mbappe.

Malu neizvjesnost u utakmicu vratila je nevjerovatna glupost golmana Francuske u 69.minuti. Nakon što mu je loptu vratio Umtiti, ovaj je, umjesto da izbije loptu, odlučio da dribla Mandžukića te ga pogodio loptom u nogu za 4:2.

Iako su Vatreni do kraja krenuli na sve ili ništa, velikog povratka nije bilo, pa je slavlje Francuza moglo da počne.

Uprkos porazu, reprezentacija hrvatske je na Mundijalu u Rusiji ostvarila najveći uspjeh u historiji, nadmašivši generaciju iz 1998. koja je osvojila treće mjesto.