Tim povodom razgovarali smo sa Hajrudinom Havićem, direktorom Kantonalne bolnice “Dr. Irfan Ljubijankić” iz Bihaća, koji nam je kazao da oni nisu čekali naredbe Štaba i da su svoje kapacitete mnogo ranije oslobodili za liječenje zaraženih.

- -

Spremamo još jednu zgradu

– Ne treba nama štab da naređuje, mi smo to sami uradili, pripremili i prije nego je naređeno, a razmišljamo o još kapaciteta. Imamo Covid-1 odjel, sada smo otvorili Covid-2, a bude li trebalo, otvorit ćemo i Covid-3 odjel. Znači, spremamo još jednu zgradu, vidjet ćemo, ponašat ćemo se prema situaciji kako se bude razvijala. Meni ne mora niko ništa naređivati – govori nam Havić.

Kaže da imaju oko 100 kreveta rezervisanih za Covid-pacijente, od kojih je 36 popunjeno, a šestero pacijenata je na respiratorima.

Havića smo upitali kako gleda na građane FBiH koji i pored pogoršane epidemiološke situacije ne poštuju propisane mjere.

- -

– Pa mi možemo samo apelirati na njih, ne možete drugačije. Zdravstveni radnici su umorni, rade bez prestanka osam mjeseci – kazao je Havić.

Pitajte kantonalne štabove

Podsjećamo, Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva je u ponedjeljak donio naredbu o bolnicama, njihovom oslobađanju kapaciteta za Covid-pacijente u roku od 72 sata od momenta stupanja na snagu naredbe. Stoga smo Gorana Čerkeza, pomoćnika federalnog ministarstva zdravstva, upitali ko je nadležan za kontrolu da li su bolnice i provele ovu naredbu.

– Dajte kontaktirajte kantonalne krizne štabove. Zna se ko kontroliše. Kada je riječ o bolnicama, za provedbu su zaduženi direktori bolnica, upravni odbori, zdravstvene ustanove poput kantonalnih ministarstava zdravstva, krizni štabovi kantona – rekao nam je Čerkez.