Investitor kompanija iz BiH: Hrvatski USKOK istražuje izgradnju vjetroelektrane vrijedne 237 miliona eura

Preporučujemo

Krunoslav Jakupčić, predsjednik uprave Hrvatskih šuma i Josipa Rimac, bivša HDZ-ova gradonačelnica Knina, uhapšeni su jučer na području Zagreba u policijskoj akciji koja se tiče više djela iz područja privrednog kriminala.

Osim njih uhapšeno je više osoba, a neslužbeno se saznaje da istražitelje zanima projekat izgradnje vjetroelektrana kod Knina, za koji se svojevremeno zalagala Rimac dok je bila gradonačelnica tog grada.

- -

Vjetroelektrana Krš-Pađene u općini Ervenik, nedaleko od Knina, najveća je vjetroelektrana u Hrvatskoj, a vrijednost projekta je 237 miliona eura.

Riječ je o projektu koji se razvijao punih 16 godina, a 2012. godine od nesuđenog austrijskog investitora preuzela ga je grupacija Lager iz Posušja u čijem sastavu djeluje kompanija C.E.M.P. koja je provela projekt Krš-Pađene, piše Večernji list.

Inače, Lager je krajem 2017. potpisao i sporazum o realizaciji projekta termoelektrane u BiH, vrijedan više od 500 miliona eura. Ima u planu graditi vjetroelektranu Gradina (42 megavata) kraj Tomislavgrada u BiH.

Novinari Večernjeg lista razgovarali su s članom uprave C.E.M.P.-a Jakovom Jukićem. On tvrdi da ne zna zbog čega je USKOK zainteresiran za njihov projekat.

- -

– Vjerujte mi, nikakvih informacija nemam. Niko mi se nije obratio službeno, sve što znam pročitao sam u medijima – izjavio je Jakov Jukić, član uprave kompanije C.E.M.P., koja je dio Lager grupe.

S obzirom na spekulacije da se očekuje hapšenje Milenka Bašića, koji bi također trebao biti ispitan, pitali su Jukića jesu li se čuli i zna li je li on u BiH ili u Hrvatskoj. Kazao je da ništa ne zna.

Radovi na projektu Krš-Pađene započeli su u ljeto 2018., a postavljanje vjetroturbina počelo je u januaru 2019. godine. Jukić je rekao da su radovi gotovi.

– Radovi na izgradnji vjetroturbina završeni su prije dva mjeseca. Vjetroelektrane su u pogonu i, da budem iskren, ja sam mislio da je sve u redu – kazao je Jukić.

S obzirom na neslužbene informacije kako je razlog hapšenja pogodovanje pri davanju saglasnosti investitoru za izgradnju vjetroparka, nije nevažno spomenuti i nedavno saopćenje ekološkog udruženja Biom, koje je ostalo potpuno nezapaženo, a u kojem oni obavještavaju javnost da je Evropska komisija prvi put pokrenula postupak protiv Hrvatske zbog procjena utjecaja na okoliš.

Izvor: Večernji list/Index.ba

Najnovije

Društvenim mrežama se širi falsifikat o ugroženom miru u BiH: Kome lažne vijesti idu u korist

U posljednjih nekoliko dana društvenim mrežama se širi očit falsifikat, s puno pravopisnih grešaka koji upozoravaju na navodno narušenu...