Island daje drastične kazne firmama koje ženama za isti rad budu davale manju platu

Preporučujemo

Za jednak rad mora biti zagarantovana jednaka plata i u borbi za postizanje tog cilja Island je prva država koja je zakonom i pod prijetnjom novčanih kazni obavezala poslodavce da takvu jednakost i dokažu, piše radiosarajevo.ba.

Od januara 2019. firme na Islandu morat će redovno dokumentacijom dokazivati da nema rodne nejednakosti u isplati plaća.

- -

Najveća banka Landsbankinn, nacionalizirana 2008. tokom finansijskog sloma, već je počela primjenjivati taj zakon.

Elisabet Bjornsdottir (34), koja je u ministarstvu financija zadužena za bankarski odjel, kaže da osobno nikada nije doživjela bio kakav oblik diskriminacije u odnosu na muške kolege.

Poznato je da je Island već sada u grupi zemalja u kojima je najmanje rodne nejednakosti. Međutim, kaže Bjornsdottir, “upravo je to jedan od temeljnih razloga zašto nam je potreban taj zakon, jer to je nešto što ne upada odmah u oči. Možda vam se čini da je tako… ali je to teško dokazati”.

Na Islandu je od 1961. godine zakonom zagarantirana jednaka plaća za muškarce i žene, ipak novi zakon donosi kopernikanski obrat jer nisu zaposlenici ti koji moraju dokazivati da postoji rodna diskriminacija, već firme moraju dokazati da je razlika, ako ona postoji, opravdana drugim, a ne rodnim razlozima.

- -

U praksi to znači da će poslodavci procjenjivati u redovnim razmacima zahtjeve za pojedino radno mjesto i sposobnost svakog zaposlenika da te zahtjeve ispunjava. Taj proces mora biti dokumentiran objektivnim kriterijima i proveden transparentno.

Ocjenjivat će se dob zaposlenika, stepen obrazovanja i osposobljenosti, iskustvo i dodana vrijednost koju zaposlenik ili zaposlenica unosi u posao.

Ako firma postupa u skladu sa zakonom, profesionalni kontrolor (to mogu biti konsultantski uredi) izdaju certifikat na rok od tri godine.

Landsbankinn će potrošiti 120.000 eura da se uskladi sa zakonom, a Baldur Jonsson, koji je u banci zadužen za ljudske resurse, ocjenjuje da su zakonske kazne ispravni put za stvarno premošćenje razlike u platama.

U proteklih devet godina Island je prema indeksu Svjetskog privrednog foruma bio među zemljama s najvećom jednakošću između muškaraca i žena. Međutim, čak i na Islandu, prema nacionalnim statistikama, razlika u platama iznosi 16,1 posto, što je europski prosjek prema podacima Eurostata.

Reforma će obuhvatiti oko 180 islandskih firmi i 147.000 zaposlenika na tom otoku s 347.000 stanovnika.

Poslodavci koji budu kršili zakon, bit će prijavljeni Agenciji za rodnu jednakost i novčano kažnjeni kaznom do 400 eura na dan. U ime transparentnosti javno će se objavljivati njihova imena.

Manjim kompanijama dat će se rok do 31. decembra 2021., da se usklade sa zakonom.Međutim, sva ministarstva, javne ustanove i firme s više od 250 zaposlenika morat će se uskladiti do 31. decembra 2018.

Najnovije

Da li će Gratz biti kandidat za načelnika sarajevske općine Centar

Zastupnik Demokratske fronte u Predstavničkom domu Federacije BiH Dennis Gratz bi mogao biti kandidat za načelnika sarajevske općine Centar,...