Istraživanja pokazala da se muslimani i dalje kolektivno krive za terorističke napade: Nada, ipak, postoji

Preporučujemo

Teroristički napadi koje su izazvali ekstremisti deklarisani su kao zločini iz mržnje. Nakon nekoliko napada, na primjer tokom 2017. godine, mogli smo primjetiti veliki broj psihičkih i verbalnih napada na nedužne muslimane.

“Ljudi obično krive grupe za djela individualaca koji se deklarišu kao dio te grupe”, navodi grupa autora u studiji.

- -

Istraživači ove studije su tokom “turnira intervencije” pokušali, uz nekoliko metoda, smanjiti kolektivu krivnju sa svih muslimana koji se krive za napade ekstremista. Većina metoda je bila neuspješna. Ali, jedno je bilo jasno: intervencija je ohrabrila nemuslimane da vide licemjerstvo u krivljenju svih muslilama za djela indivua.

Emily Bruneau sa University of Pennsylvania je vodila studiju, većinom bijele puti, Amerikanaca koji su ujedno i kršćani. Tako je, na primjer, istraživanje otkrilo da oni koji su krivili muslimane za teroristički napad u Parizu, 2015. godine, su također podržavali niz anti-muslimanskih vjerovanja i stavova.

Zatim je pušten video sa različitim psihološkim elementima koji bi mogli pomoći da se prekine krivnja svih muslimana. Na primjer, jedan od glavnih videa je prikazao različitost iskustva muslimana – ideju da su svi muslimani isti.

Ukupno je 1.765 nemuslimana (Amerikanaca) pogledalo barem jedan od ovih osam videa. Tako, na primjer, jedan od prikazanih je i Sirijka koja je smatrala da je islam nasilan i zaostao. Očekivanja su ispunjena – ovaj video je samo potaknuo tu kolektivnu krivnju.

- -

Ustvari, samo jedan video je smanjio kolektivnu krivnju. To je bio intervju TV kuće Al Jazeera  sa muslimankom iz SAD koja je govorila o licemjerstvu u okviru kojeg se svi muslimani krive za ekstremno nasilje. Pričala je o tome kako kršćani krive sve muslimane za napade, ali ne i sve kršćane za nasilje koje su uzrokovali kršćani ponaosob. Nakon gledanja ovog videa, učesnici su manje krivili muslimane kolektivno za napade, ali su pokazali i manje predrasuda o njima.

Kako bi testirali glavni razlog zašto je baš ovaj video smanjio tu krivnju, istraživači su zamolili učesnike da razmisle o sopstvenom nedostatku krivnje za individualne napade. Tada je otkriveno da se vjerovanje u kolektivnu krivnju smanjilo, kao i antimuslimanke predrasude, stavovi i ponašanja.

Naravno da bi bilo zanimljivo saznati koliko dugo se ova “internecija o licemjeru” zadržala u stvarnom svijetu. Ali, kao što i istraživači navode, ovo je doprinijelo dugoj tradiciji istraživanja koja pokazuju da osvjetljenje licemjerja može dovesti do promjene ponašanja, piše Digest.

(Ines Sandžaktarević)

 

Najnovije

Smajić: U ime koga je glasala Snježana Bursać?

Članica Delegacije Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope Snježana Novaković Bursać bila je među rijetkima koji su...