Izetbegović o izvještaju Republike Srpske: Namijenjeno glasačima ovog entiteta, iznesen niz neistina

Preporučujemo

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović komentarisao je za N1 Devetnaesti izvještaj Vlade Republike Srspke upućen Savjetu bezbjednosti UN-a i njegov propratni akt.

“Takozvani izvještaj koje su vlasti bh. entiteta Republika Srpska poslale Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija je neozbiljan akt namijenjen glasačima u ovom entitetu, a ne Ujedinjenim nacijama. Vijeće sigurnosti UN-a nikad do sada nije uzelo u razmatranje ranije upućene slične dopise, pa neće ni ovaj, jer entiteti nemaju atribute države, niti su po Ustavu BiH nadležni za međunarodne poslove. Kao i u ranijim tzv. izvještajima, i u ovome je izneseno niz neistina koje se u domaćoj javnosti više puta ponovljene, među kojima i ona da izjavama o jačanju namjenske industrije „bošnjački lideri prijete nasiljem i oružanom agresijom“. Jačanje namjenske industrije je u funkciji jačanja odbrane svake zemlje pa i Bosne i Hercegovine, i ono stabilizira mir i odvraća od sukoba”, navodi se u pisanoj izjavi Bakira Izetbegovića za N1.

- -

Podsjećamo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je Devetnaesti Izvještaj Savjetu bezbjednosti UN-a. Obrazloženo je da se Izvještaj bavi potrebom sprovođenja izvornog Dejtonskog sporazuma, lažnim navodima o militarizaciji usmjerenim protiv Republike Srpske i nužnosti održavanja slobodnih izbora u Bosni i Hercegovini, kako je navedeno, bez stranog uplitanja.

“Sjedinjene Američke Države u potpunosti treba da objelodane sredstva koja su dale medijima u BiH i prestanu da ta sredstva koriste sa ciljem uticanja na izbore”, stoji u propratnom aktu Izvještaja. Dalje se navodi da “SDA blokira izvršenje odluke Ustavnog suda BiH o Izbornom zakonu BiH zato što želi da zadrži mogućnost da Bošnjaci biraju ne samo bošnjačke, nego i hrvatske predstavnike”. Izvještaj tretira i dio pod nazivom “sve veća prijetnja od džihadističkog terorizma u BiH”, u kojem se takođe pominje Stranka demokratske akcije.

“Pošto je Islamska Država izgubila svoju teritorijalnu bazu, opasnost od terorizma u BiH je porasla. Državljani BiH koji su se pridružili Islamskoj Državi sada se vraćaju u BiH koja je i dalje sigurno utočište za džihadiste. SDA je tokom rata pozvla mudžahedine u BiH i nastavlja da održava tijesne veze sa radikalnim islamistima. Politike BiH i nerad bezbjednosnog aparata BiH, kojim dominira SDA, takođe su doprinijeli pretvaranju u utočište džihadista”, piše u Devetnaestom izvještaju Republike Srpske.

U Izvještaju se još ističe da navodi o miltarizaciji Republike Srpske pod ruskim uticajem ili na drugi način nemaju nikakvu činjeničnu osnovu, te da je nabavka pušaka za policiju Republike Srpske, kako je navedeno, transparenta, zakonita i nužna, kao i da vlasti Republike Srpske nisu povezane ni sa jednom paravojnom organizacijom.

- -

Izvještaj precizira da “Republika Srpska nema planove za otcjepljenje, ali insistira na punoj primjeni Dejtonskog sporazuma”. Navodi se da je ovaj na čelu evropskih integracija u BiH. Izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN-a sadrži 25 stranica podijeljenih u sedam poglavlja.

Najnovije

Radnici u obrazovanju HNK idu u generalni štrajk

Radnici u obrazovanju u Hercegovačko-neretvanskom kantonu odlučili su se na generalni štrajk a nakon što sa Vladom HNK niosu...