Izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a: Šta je Inzko rekao o Dodiku, Čoviću, Izetbegoviću, Radončiću…

Preporučujemo

Uprkos činjenici da su bh. institucije i politički lideri ostvarili značajan napredak u evro-atlanskim integracijama u posljednjih šest mjeseci došlo je do evidentnog pogoršanja u retorici i poštivanju prava u državi, navodi se u najnovijem izvještaju Valentina Inzka, visokog predstavnika u BiH koji je dostavio Generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija, otkriva Nezavisni istraživački centar NICK.

O redovnom 53. izvještaju danas će u u Njujorku raspravljati Vijeće sigurnosti UN.

- -

NICK je iz izvora u Njujorku dobio cijelokupan izvještaj čije najvažnije dijelove ekskluzivno prenosimo.

  • Krucijalna pitanja izmjena Izbornog zakona i Zakona o krivičnom postupku su još uvijek neriješena, a mnoge stranke u vlasti su fokusirane na konsolidiranje moći i prikupljanje poena kod birača uoči izborne kampanje. I Evropska unija u svom izvještaju o napretku u BiH je konstatirala da su tenzije između stranaka usporile reforme – navodi se u izvještaju.

On navodi da OHR pomaže u inicijativi EU i SAD da se riješi pitanje Izbornog zakona koji prijeti da oteža formiranje vlasti nakon izbora, ali da je na koncu odgovornost na političkim liderima. Naveo je brojne pozitivne promjene, uključujući predaju odgovora na upitnik Evropske komisije, usvajanje novih akciza, ispunjavanje uvjeta iz programa MMF-a, skidanje BiH sa crne liste FATF, te susrete sa susjednim državama.

Inzko ističe da je posebno zabrinut nastavkom i eskalacijom retorike podjela i destabilizacije od strane političkih ličnosti „na svim stranama“.

  • Predsjednik RS je nastavio svoj trend negiranja državnosti BiH i zastupanja eventualne secesije entiteta. Osim toga, javno su glorifikovani osuđeni ratni zločinci te pozivano na povratak Vojske RS. Hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović je također razmišljao o podjeli zemlje dok su drugi hrvatski političari prijetili podjelom države ako se pitanje izbornog zakona ne riješi na njihovo zadovoljstvo. U skladu sa ovlastima koje imam prema članu 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma, ponavljam da entiteti nemaju pravo da se otcijepe od BiH i da Dejton garantira suverenitet i teritorijalni integritet BiH – poručio je Inzko.

Visoki predstavnik je naveo da je zabrinut i zbog spremnosti političara da daju „neodgovorne izjave o mogućnosti povratka sukobima“.

- -
  • U martu je lider SBB-a Fahrudin Radončić zaprijetio ratom u slučaju uspostave trećeg entiteta. Nedavno je značajnu kontraverzu izazvao i Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsjedništva BiH opisujući detaljno proizvodnju oružja u Federaciji kazavši da to oružje nije samo namjenjeno za izvoz nego i za „odgovor“ u slučaju ratnog scenarija. Takvo nešto je nakon toga izjavio i federalni premijer – naveo je, između ostalog Inzko.

Prema njegovim riječima to su nepotrebne i provokativne izjave. Kako navodi,  dugotrajna politika SR da se dovode u pitanje državne institucije se prelila i u Federaciju, što utječe na efikasnost države.

  • Uprkos svim ovim izazovima, nisam koristio svoje izvršne ovlasti u skladu sa politikom Vijeća za implementaciju mira koja traži da lokalne vlasti preuzimaju odgovornost – naveo je Inzko.

Upozorio je i da i dalje vlasti RS odbijaju OHR-u dozvoliti pristup informacijama i dokumentima što su obavezni po Dejtonu.

(Index.ba)

Najnovije

Efendić: Za Dodika smo znali kakav je, ali ovi naši su se godinama lažno predstavljali

Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić oglasio se večeras na svom Facebooku komentarom o mitingu koji je u režiji...