Kako je Novalićeva vlada uništila Fabriku duhana Sarajevo

Preporučujemo

Prije nekoliko dana u javnosti je odijeknula vijest da u bliskoj budućnosti, u BiH neće biti proizvodnje cigareta.

Riječ je o zaključku koji se navodi u zvaničnom dokumentu Odjeljenja za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO).

- -

Prvi put od uspostave evidencija akciznih markica, u skladu sa zahtjevima novog Zakona o akcizama 2009. godine, desilo se da nije preuzeta niti jedna akcizna markica za domaće cigarete.

– To ukazuje na zaključak da se ne planira domaća proizvodnja cigareta, barem ne u narednom razdoblju. Ostaje pitanje da li je ta poslovna odluka samo uvod u potpuno gašenje domaće duhanske industrije u Sarajevu ili je privremena zbog otežanog poslovanja u BiH zbog koronavirusa – navode iz UIO-a u dokumentu iz juna.

U narednim mjesecima znat će se da li se proizvodnja cigareta u Sarajevu privremeno prekida ili trajno obustavlja.

Fabrika duhana Sarajevo (FDS) baštini dugu tradiciju, osnovana je 1882. godine, samo dvije godine nakon okupacije Bosne i Hercegovine od strane austrougarske monarhije i jedno je od prva četiri industrijska preduzeća u Bosni i Hercegovini.

- -

Imala je veoma razvijenu domaću proizvodnju sa velikim brojem brendova koji su bili među liderima na tržištu.

Osim toga, FDS je kao pravi socijalistički konglomerat, držao udjele u bankama, fondovima, kompanijama te je imao maloprodajnu mrežu kioska.

Proizvodni pogoni nisu prestajali sa radom ni u periodu agresije na BiH, a odlukama Novalićeve vlade bi mogli biti trajno ugašeni.

No, treba reći da ovaj slijed događaja nije neko iznenađenje. Sve je počelo odlukom Vlade FBiH da proda svoj udio u FDS-u.

Austrijski CID Adriatic Investments GmbH, u saradnji s British American Tobaccoom (BAT), kupio je u septembru 2016. godine 39,9 posto dionica Fabrike duhana Sarajevo (FDS) koje su pripadale Vladi Federacije.

Novi vlasnici su imali drugačiji plan sa kompanijom koju su u potpunosti reorganizovali. Nije teško naslutiti njihove motive kupovine dionica FDS, uništavanje konkurencije u sferi duhanske proizvodnje, u cilju potpune dominacije na tržištu.

Udio Vlade FBiH je plaćen 42,7 miliona KM. CID, koji je trajno ostao vlasnik firme koja je kasnije promijenila ime u Badeco Adria, je postepeno povećavao svoj udio, a danas drži oko 90 posto dionica.

Novi vlasnici FDS-a nikad nisu krili da se proizvodnja smanjuje, ali su to pripisivali otežanim uslovima poslovanja, odnosno visokim akcizama i crnom tržištu, da bi u konačnici doveli do trajne obustave proizvodnje duhanskih proizvoda u BiH.

Jedna od najuspješnijih fabrika, koja svoje pogone za proizvodnju nije zatvarala tokom Drugog svjetskog rata, a ni tokom agresije na BiH, odlukama Vlade FBiH, predvođene premijerom Fadilom Novalićem će biti ugašena u 21. stoljeću.

Index.ba

Najnovije

Sarajevo: Više učenika se u ponedjeljak potuklo u Srednjoj metalskoj školi, korištena i baklja

Više učenika potuklo se jučer u Srednjoj školi metalskih zanimanja u Sarajevu, a trojica su zadobila lakše tjelesne povrede. Kako...