Kako je Španija postala žarište koronavirusa?

Preporučujemo

Više od 6.000 ljudi je umrlo otkad se koronavirus pojavio u Španiji, jednoj od zemalja koju je pandemija najteže pogodila.

Posljednji podaci ministarstva zdravlja pokazuju da se u Španiji nalazi skoro 80.000  zaraženih koronavirusom.

- -

Kako je sve počelo?

Skoro 3.000 navijača Valensije 19. februara je otputovalo iz Španije u Milan kako gledali i bodrili svoj tim. Na utakmici je bilo i oko 40.000 navijača iz Italije, od kojih su mnogi iz Bergama i okolnih gradova. Jasno je da je te večeri postojala prilika za snažno širenje virusa.

Imunolog Francesco Le Foche u izjavi za španske medije je potvrdio da je spomenuta utakmica bila jedan od okidača širenja koronavirusa.

- -

„Vjerovatno je postojalo nekoliko glavnih okidača i katalizatora za širenje virusa, ali igra Atalanta-Valencia mogla bi biti jedna od njih. Bila je ludost igrati utakmicu, ali tada stvari nisu bile dovoljno jasne”, rekao je Le Foche.

Dva dana kasnije, u gradu Codogno, nekih 60 kilometara od Bergama, 38-godišnjem muškarcu, poznatom kao “pacijent jedan”, dijagnosticiran je virus. Ali do tada, prema istraživanjima koja je objavilo gotovo 20 talijanskih stručnjaka, virus je već bio u pokretu.

“U vrijeme otkrivanja prvog slučaja Covid-19, epidemija se već proširila u većini općina južne Lombardije”, kažu.

Nakon pregleda gotovo 6.000 potvrđenih slučajeva, istraživači su otkrili da je već 19. februara u regiji Lombardija bilo 388 pacijenata s novim koronavirusom – čak i ako oni još nisu identificirani kao takvi.

“U sedmici koja je uslijedila, područje Codognoa, kao i nekoliko susjednih gradova na južnoj Lombardiji, doživjeli su vrlo brz porast broja otkrivenih slučajeva”, napominju istraživači.

Iako istraživanje nije objavljeno u stručnom časopisu, navedeno je u izvještaju časopisa Nature.

Portugalac koji je posetio Valensiju testirao se pozitivno nakon povratka kući, a nogometni klub Valencia kasnije će izvijestiti da je više od trećine njihovih igrača i trenerskog osoblja pozitivno na koronavirus.

U prvoj sedmici marta špansko ministarstvo zdravlja naredilo je da se veliki sportski događaji održavaju iza zatvorenih vrata.

Ali s druge strane, život u Španiji tekao je prilično normalno, kafići su bili otvoreni, a stanovnici su se rado okupljali jer je vrijeme bilo iznimno toplo.

Okupljanja za Međunarodni dan žena 8. marta izvela su desetine hiljada na ulice u cijeloj Španiji, uključujući gužvu u Madridu koja se procjenjuje na 120.000. Opozicione stranke kritizirale su vladu jer je omogućila da se ovi događaji nastave.

Sljedeće sedmice, vlada je uvela novi set mjera u svrhu spriječavanja širenja koronavirusa. Glavna mjera bila je zatvaranje škola i univerziteta u Madridu od 11. marta, ali to nije imalo namjeravani učinak. Stotine hiljada učenika uživalo je u iznenadnom i neočekivanom odmoru.

Lokalne vlasti na mjestima poput Murcije i Valencije počele su zatvarati plaže, da bi spriječili ljude iz Madrida da dolaze u svoje domove na obali.

Premijer Sanchez je tada izjavio: „Možemo razumjeti da se u ovom trenutku svaka mjera čini nedovoljnom, ali prije samo sedmicu dana mogla bi se činiti pretjeranom. Ograničavanje sloboda nešto je što demokratska vlada može učiniti samo kad je to apsolutno potrebno”, rekao je on na sjednici parlamenta.

Trenutno je u Španiji na hiljade zdravstvenih radnika  zaraženo. Španska vlada zahtijeva od Evropske unije snažnije akcije za financiranje oporavka.

(Index.ba)

Najnovije

Efendić: Za Dodika smo znali kakav je, ali ovi naši su se godinama lažno predstavljali

Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić oglasio se večeras na svom Facebooku komentarom o mitingu koji je u režiji...