Licemjerna Evropa se zgrožava na Kamp Vučjak, a na svoje granice stavila bodljikavu žicu

Preporučujemo

Britanska korporacija za emitiranje radijskog i televizijskog programa BBC uradila je kratki video prilog o stanju u migrantskim kampovima u Bosni i Hercegovini, opisavši ih da su “kao iz noćne more.”

U prilogu se govori o tome kako su službeni izbjeglički kampovi u zemlji puni, a da vlada nije dodijelila nove lokacije. Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić izjavio je krajem oktobra 2019. godine da grad više neće, a i ne može, plaćati usluge dovoza smeća i dovoza vode u migrantski kamp Vučjak. Dnevno je dostavljano i do 20.000 litara vode.

- -

„Ovaj kamp nije uopće postavljen kako bi jedan migrantski kamp trebao izgledati. Ustvari izgleda kao da ste uzeli kamenčiće i samo ih razbacali okolo“, kaže u prilogu Indira Kulenović, djelatnica Crvenog krsta za BBC. Dodala je i to ako bi ona morala spavati u jednom od kampova da bi joj to bila najgora noćna mora.

Gradska uprava Bihaća je upozoravala da su kapaciteti kampa popunjeni i da će mnogi migranti morati spavati na ulicama. Prilog koji je radio BBC to i pokazuje. Migranti su kazali da nemaju hrane, a njih 20 boravi i spava u jednoj prostoriji i da nemaju kreveta.

“Već pet sati čekamo ispred kapije da uđemo”, kazao je jedan od migranata u grupi koja se nalazila ispred ulaza u kamp. A vlasti u BiH su optužene za nemar jer kampovi nisu dobro postavljeni.

- -

U samom kampu je postavljena mapa koja upozorava na opasna, minama zagađena područja oko kampa i moli na oprez pri kretanju izvan granica kampa.

Humanitarne organizacije odbile su da upravljaju kampom, navodeći kao razlog da je previše opasno. Pet volontera Crvenog krsta dolaze kako bi im podijelili jedan obrok dnevno. Za ostalo se moraju sami snalaziti. Nema vode, struje ni mjesta za održavanje higijena, a nemaju ni zdravstvenu zaštitu.

Peter Van der Auweraert, koordinator za Zapadni Balkan pri Međunarodnoj organizaciji za migraciju, kazao je da ovi ljudi ne mogu ostati u Vučjaku do zime jer će umrijeti “i to ne za nekoliko mjeseci već za nekoliko sedmica.”

BiH se suočava sa velikom migrantskom krizom. Svakodnevno se povećava broj migranata u našoj zemlji. Vlasti pokušavaju pronaći rješenje, a građani su sve više uplašeni. Na nekim područjima ima toliko migranata da se građani sa prvim mrakom zatvaraju u kuće. Povećava se i broj krivičnih prekršaja koje čine migranti.

Migrantska kriza znatno je otežala život građana BiH, a za to vrijeme iz Evrope dolaze novinarske ekipe koje snimaju stanje u kampu Vučjak i nad kojim se licemjerna Evropa zgrožava. Lako je dolaziti i snimati, a još lakše se zgrožavati dok su na granicama evropskih zemalja postavljene bodljikave žice, kako u zemlju ne bi ušli oni koji bježe od sukoba i progona.

Kao da slike migranata ispred bodljikave žice ne pokazuju ružno lice evropskog haotičnog odgovora na rastuću krizu izbjeglica. Osim ovih slika, kruže i slike gdje destine vojnika, interventna policija, psi i helikopteri patroliraju pored bodljikave žičane ograde.

Prema novim zakonima, izbjeglice koje pokušaju da se probiju, mogle bi da budu osuđene i na tri godine zatvora.

Ovakav odnos prema migrantima je ne samo žalostan već i šokantan odgovor za ljude koji su već traumatizovani ratom i brutalnošću u svojim zemljama.

Da Evropa nije paralizovana da hitno pronađe održiva rješenja po pitanju migrantske krize, o kampu Vučjak se ne bi ni govorilo, jer ne bi bilo ni potrebe za njegovim postojanjem.

Bosna i Hercegovina nema nikakve veze sa uzrocima migrantske krize, dok zapadnoevropske zemlje sa vojnom diplomacijom na Bliskom istoku imaju.

(Index.ba)

Najnovije

Oglasio se EUFOR: Pratimo sigurnosnu situaciju

Proteklih dana neke neodgovorne i neodmjerene izjave pojedinih bh. političara izazvale su zabrinutost među građanima. Danas su se oglasili iz...