Lord je svoje uradio, a mi?

Preporučujemo

Piše: Muharem CERO

“Fatalna” dejtonska praznina od pariškog potpisa do današnjeg dana čini Bosnu prostorom nedovršenog rata. Refleksija njene državnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta, državna imovina, jeste predmetom sporenja, harčenja i u krajnjem negiranja i samog postojanja.

- -

U svom mandatu visokog prestavnika u aprilu 2005. godine, Ešdaun je prepoznao namjere i konačne ciljeve dalje poslijedejtonske ugroženosti i same opstojnosti na ne tako daleke staze. Svojom odlukom proglasio je Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom, identificirao ju je, pravno opisao, te stvorio obavezu donošenja bosanskohercegovačkog Zakona o upravljanju državnom imovinom.

Ešdaunov zakon je pretočen u istovrsnom obliku u domicilne zakone u BiH.

Presuda Ustavnog suda BiH U:1/11 je u cijelosti potvrdila Pedijevu namjeru, te i samom svojom sadržinom dodatno stvorila obavezu donošenja Zakona o upravljanju državnom imovinom u bh. parlamentu. Ešdaunov zakon i citirana Ustavna odluka su zaokružili dejtonsku ustavnu cjelinu i barem normativno zaustavili proces krivotvorenja međunarodnog sporazuma.

Prošlo je gotovo 14 godina od, po meni, najbitnije intervencije međunarodne zajednice kroz Ešdaunov potpis od uspostave mira u BiH. Nažalost, visoki predstavnik Miroslav Lajčak u post-Ešdaunovom mandatu nije uspio (ili pak htio) do kraja okončati započeti posao svoga prethodnika.

- -

Lajčak je zanemario obavezu zabrane raspolaganja državne imovine i besposljedično dozvolio pražnjenje njenog portofolija, čime je posljedično ohrabrujući opcije ustavne destrukcije BiH omogućavao promjenu ustavno-pravnog karaktera u hodu.

Takvo stanje, zbog promjenjenih političkih odnosa u Vijeću za implementaciju mira, nažalost i danas traje uz vidnu nemoć aktuelnog Visokog predstavnika Valentina Incka.

Nadati je se da će dobri duh Pedija Ešdauna uspjeti snagom istine i političkim proviđenjem unutarnjih igrača prepoznati da rješavanje i očuvanje državne imovine Bosne i Hercegovine jeste modus vivendi njenog državnog opstanka, suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

R.I.P. Lorde Ešdaune

Najnovije

Da rezolucije UN išta vrijede, danas ne bi bilo potrebno usvajati rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici!

  Da rezolucije Ujedinjenih nacija išta vrijede u pravnom sistemu, danas ne bi bilo potrebe za usvajanjem rezolucije kojom se...