Mjere se najviše krše na mjestima okupljanja mladih

Preporučujemo

Kako se pogoršava epidemiološka situacija koronavirusa u cijeloj BiH, a posebno u nekoliko kantona na području Federacije BiH, oči nadležnih u kriznim štabovima uglavnom su uprte prema inspekcijama koje proteklih dana rade više nego ikada.

Briga građana zbog sve većih brojki novozaraženih iz dana u dan sve je veća, ali apsurdno je što su u isto vrijeme sve puniji tržni centri, ugostiteljski objekti, gradski trgovi i prodavnice. Upravo na ovim lokacijama, odnosno mjestima okupljanja mlađe populacije, inspektori bilježe najviše kršenja mjera.

- -

Ovakva situacija posebno zabrinjava zdravstvene radnike koji se bore s prilivom novih pacijenata. Kapaciteti izolatorija za oboljele od Covida-19 ubrzano se popunjavaju i samo je pitanje vremena kada će zafaliti bolničkih kreveta.

Međutim, zdravstvo nije zaduženo za kontrolu provođenja mjera suzbijanja virusa, što je jučer istaknuo i pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez. On je kazao i da policijski sat nije rješenje, već vlastita odgovornost i više inspektora na terenu.

Ipak, pitanje je i koliko je moći u rukama inspekcija. Do prije mjesec, dva, inspektori su uglavnom izdavali upozorenja onima koji su kršili propisane mjere. Saznajemo da su to najčešće bili ugostiteljski objekti. U namjeri da ih spase dodatnog troška, s obzirom da su mnogi ugostitelji već na staklenim nogama zbog pandemije, inspektori su zaobilazili pisati kaznene prijave. Ali čini se da to više neće biti tako.

Kontrole vrše kantonalne inspekcije

- -

Vrijedi podsjetiti da su prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti FBiH federalni inspektori ovlašteni da vrše sanitarni nadzor na granici, odnosno djeluju kao granični sanitarni inspektori radi zaštite od unošenja zaraznih bolesti u prekograničnom prometu putnika na graničnim prijelazima BiH koji se nalaze na području FBIH.

S druge strane, kantonalne, gradske i općinske ispekcije nadležne su za kontrolu provođenja propisanih mjera suzbijanja koronavirusa.

Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove govore nam da su od prestanka stanja nesreće u FBiH intenzivirane aktivnosti inspektora u svim kantonima, a naročito proteklih dana kada se bilježi porast broja novih infekcija.

“Svi inspekcijski organi su u funkciju zaštite zdravlja stanovništva zbog čega su stavili na raspolaganje sve kapacitete. Ukupno 60 inspektora na području FBiH stavljeni su u funkciju pojačanih inspekcijskih nadzora, ali i stavljanja pod zdravstveni nadzor osoba koje su ostvarile epidemiološki rizičan kontakt”, kazali su nam iz FUIP-a.

Prema trenutno raspoloživim podacima, koji nisu potpuni jer se očekuju informacije i podaci o izvršenim inspekcijskim nadzorima kantonalnih inspekcija u mjesecu julu, na području FBIH do sada je izvršeno 9.849 inspekcijskih nadzora, donesena su 1.202 rješenja o otklanjanju nedostataka, izrečeno je 226 prekršajnih naloga u iznosu od 411.215 KM, te devet mjera o zabrani rada i 24 upozorenja.

“Situacija na terenu govori o izvjesnom nivou nepridržavanja i to minimuma obaveznih mjera što su nošenje maski, poštivanje propisane fizičke distance, korištenje dezinfekcijskih sredstava i dezobarijera, redovna dezinfekcija poslovnih prostorija, koje se krše pretežno u trgovinama i ugostiteljskim objektima”, govore nam iz FUIP-a.

Slijede li restriktivnije mjere?

Naredbama Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva od 7. i 23. jula, kantonalnim štabovima je dozvoljeno i uvođenje restriktivnijih mjera na području kantona ili općina, shodno procjeni epidemiološke situacije.

Međutim, iz Federalne inspekcije ističu da restriktivnije mjere ne služe da se građani i privredni subjekti prisiljavaju da zaštite svoje zdravlje i zdravlje drugih, već su to mjere koje podrazumijevaju podržavanje i aktivno učešće svih građana u zaštiti javnog zdravlja kao najveće kolektivne vrijednosti.

U suprotnom, ukoliko se stanovništvo ne pridržava propisanih mjera, iz FUIP-a ističu da će svi odgovorni organi krajnje represivno djelovati kako bi se osigurala kolektivna sigurnost, odnosno zaštita života i zdravlja stanovništva. To može značiti pooštravanje mjera kriznih štabova, ali i više kaznenih prijava za one koji ne poštuju mjere.

Podsjetimo da su kaznenim odredbama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti FBiH propisane sankcije za građane, odgovorne i pravne osobe koje se ne pridržavaju mjera. Pored toga, prenošenje zarazne bolesti predstavlja i krivično djelo prema Krivičnom zakonu FBiH.

Najnovije

Oglasio se EUFOR: Pratimo sigurnosnu situaciju

Proteklih dana neke neodgovorne i neodmjerene izjave pojedinih bh. političara izazvale su zabrinutost među građanima. Danas su se oglasili iz...