Muhamed Bikić snima dokumentarac o Želimiru Vidoviću Keliju: Želim pokazati kakva je ljudska i sportska gromada živjela u Sarajevu

Preporučujemo

Život i smrt nekadašnjeg fudbalera FK Sarajevo i reprezentativca Jugoslavije Želimira Vidovića Kelija, čovjeka koji je život dao za Sarajevo dok je prevozio ranjenike ratne 1992. godine, uskoro će biti ekranizovan.

Bosanskohercegovački novinar Muhamed Bikić ovh dana počinje sa snimanjem filma “Keli”, kojim još jednom želi odati počast heroju i svojevrsnom simbolu Sarajeva.

- -

Kako nam je rekao Bikić, dokumentarac će se raditi u produkciji Televizije Sarajevo, a govori o čovjeku koji je ubijen 17. maja 1992. godine vraćajući se iz bolnice gdje je vozio ranjene građane Sarajeva.

Iako iza sebe ima mnoštvo napisanih tekstova, autorskih emisija, intervjua, film “Keli” smatra projektom novinarske i životne karijere.

“Moja dosadašnja novinarska karijera, koja već traje 23 godine, itekako je vezana za legendarnog Kelija. Gdje god da sam radio, bilo za pisane ili elektronske medije, svakog 17. maja sam pisao reportaže u povodu Kelijeve godišnjice smrti. Posebno u periodu do 2004. godine dok nisu bili pronađeni njegovi posmrtni ostaci, jer sam imao veliku želju da ga ukopaju na dostojanstven način kako je i zaslužio. Kada su pronađeni posmrtni ostaci, tog dana mi je prvom javila Kelijeva draga supruga Borjana i odmah sam objavio na TV Hayat gdje sam u to vrijeme bio autor serijala Sportski vremeplov. Inače, kako vole reći moji dragi Vidovići, Borjana, Dajana i Miana, ja sam dio njihove porodice, jer sam uvijek uz njih, ne samo 17. maja. Uvijek je u mojim pričama, redovno idem na Kelijev grob, odam počast heroju, simbolu Sarajeva za koji je Keli igrao i živio do posljednjeg dana. Mislim da je ovaj film nešto najveće za mog života što mogu napraviti, jer je Keli naš Valter”, rekao nam je Bikić.

Početak snimanja očekuje se nakon završetka Mundijala u Rusiji. Snimaće se na autentičnim lokacijama u Sarajevu gdje je pokojni Keli živio, igrao, nestao, sahranjen, u ulici i nogometnom igralištu koje nose njegovo ime…

- -

“U filmu, prije svega, učestvuje porodica Vidović koja nam se maksimalno stavila na dispoziciju i ovom prilikom im se zahvaljujem. Zatim veliki i plemeniti Amor Mašović, kao i nekadašnji Kelijevi saigrači, protivnici na terenu, naši sugrađani, navijači… Od onog trenutka kada sam na Facebooku objavio da krećem u realizaciju filma, javilo mi se na stotinu prijatelja, poznanika iz cijelog svijeta. Svako želi da na svoj način učestvuje u ovom filmu, savjetom, podrškom… Očekujem i podršku institucija, a posebno Grada i Kantona Sarajevo, jer je ovaj film nešto najmanje što je zaslužio naš legendarni Keli”, govori Bikić.

Iako ga nije lično poznavao, jer je bio dječak dok je Keli nosio dres Sarajeva, Bikić pamti čuveni derbi na Koševu odigran 10. marta 1982.

“Željo je poveo preko Nikića, da bi Sušić izjednačio, a pokojni Keli pogodio za pobjedu. Na toj utakmici je oboren rekord Koševa, preko 50.000 gledalaca, derbi koji će se pamtiti za sva vremena. A tih nesretnih devededesetih godina bili smo zajedno u opkoljenom Sarajevu i udisali olovni zrak. Keli nije preživio, a ja jesam i moja je obaveza da ostavim nešto na osnovu čega će generacije koje dolaze saznati kakva je ljudska i sportska gromada živjela u ovom gradu”, kazao nam je na kraju Bikić.

Pokopan s dresom Sarajeva

Želimir Vidović Keli životje izgubio 17. maja 1992. godine. Tog dana je na humanitarnom putu između centra Sarajeva i bolnice Dobrinje prevozio ranjenike. Još jednom je Keli pokazao hrabro sportsko srce, prevozeći osobnim automobilom ranjene borce i civile, kojima je paklenog maja 1992. put ka bolnici Koševo bio jedini put nade da će spasiti život i nastaviti prkositi ubijajućim granatama i mecima. Vraćajući se iz bolnice, Keli tada nije ni slutio da će mu to biti posljednja humana vožnja. Prema riječima očevidaca, uhvaćen je na izlazu iz zloglasne Kasindolske ulice koju je kontrolirala srpska vojska i od te 1992. pa do 2004. gubi mu se svaki trag. Potraga je trajala punih dvanaest godina.

Petog juna 2004. godine, na Gradskom groblju Bare pokopani su posmrtni ostaci legendarnog fudbalera. Prema izričitoj želji njegove porodice, Keli je pokopan skupa s dresom Sarajeva, kluba i grada, za koje je živio, zapisao je Bikić u sjećanju na Kelija.

O Muhamedu Bikiću

Muhamed Bikić je rođen 23. maja 1973. godine u Sarajevu, gdje je završio osnovnu i srednju školu, a potom diplomirao na Pravnom fakultetu, te magistrirao na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja, također na Univerzitetu u Sarajevu, na temu “Stavovi i osobine ličnosti reprezentativaca u timskim sportovima i sportskih novinara BiH”. Jedan je od začetnika ideje sportskog prava u BiH, a njegov magistarski rad je bio upravo u tom pravcu, gdje je sublimirao sport, pravo, novinarstvo i psihologiju. Predavač je sportskog prava na raznim seminarima u BiH. Dugogodišnji je sportski novinar u pisanim i elektronskim medijima, uređuje i vodi prvenstveno emisije koje promoviraju bh. sport i bh. sportiste u zemlji i inostranstvu: “Sportski vremeplov”, “Hayat sport” i “As exkluziv sa Muhamedom Bikićem”, „Top mundijal“. Autor je knjiga “Hadžijsko drvo” (dva dopunjena izdanja), “Po(r)uka” i “sportskivremeplov.ba” (tri dopunjena izdanja). Za svoj rad u novinarstvu i publicistici dobitnik je niza nagrada, priznanja, zahvalnica…

M. I.

Najnovije

EUFOR objavio novi snimak vježbe s Oružanim snagama BiH, učestvovali i vojnici iz tri evropske zemlje

Pripadnici EUFOR-a u Bosni i Hercegovini nastavili su aktivnosti u sklopu vojne vježbe "Meleager" koja se izvodi na tlu...