Nagrade 25. Sarajevo Film Festivala

27

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

Predsjednik žirija:
Ruben Östlund (reditelj i scenarist, Švedska)

Članovi žirija:
Bero Beyer (direktor Međunarodnog filmskog festivala u Rotterdamu, Holandija)
Funa Maduka (filmska autorica i producentica, Nigerija)
Jovana Stojiljković (glumica, Srbija)
Teona Strugar Mitevska (rediteljica, Sjeverna Makedonija)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
TAKE ME SOMEWHERE NICE
Bosna i Hercegovina, Holandija
Režija: Ena Sendijarević
Producenti: Iris Otten, Sander van Meurs, Pieter Kuijpers, Layla Meijman
Bugarska, Njemačka, Francuska
Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA
Emin Alper, PRIČA O TRI SESTRE / KIZ KARDEŞLER
Turska, Njemačka, Holandija, Grčka
Novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 €, obezbjeđuje Agnes B.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Irini Jambonas, UKRUG / V KRAG
Bugarska, Srbija, Francuska
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Levan Gelbakhiani, A ONDA SMO PLESALI / AND THEN WE DANCED
Gruzija, Švedska, Francuska
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

Žiri:
Dominique Welinski (producentica, Francuska)
Eva Röse (glumica, Švedska)
Ognjen Glavonić (reditelj i scenarista, Srbija)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
POSLEDNJA SLIKA O OCU
Hrvatska, Srbija, Grčka
Režija: Stefan Ðorđević
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Podravka.

Kvalifikacija za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar® Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
POSLJEDNJE PUTOVANJE NA MORE / ULTIMUL DRUL SPRE MARE
Rumunija
Režija: Adi Voicu

TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM

Žiri:
Nadav Lapid (reditelj, Izrael)
Philippe Bober (osnivač kompanije Coproduction Office, producent i poduzetnik, Francuska)
Arild Andressen (reditelj i scenarista, Norveška)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
ŠERBET
Srbija
Režija: Nikola Stojanović
Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

Žiri:
Emilie Bujès (umjetnička direktorica međunarodnog filmskog festivala Visions du Réel u Nyonu, Švicarska)
Orwa Nyrabia (umjetnički direktor Međunarodnog festivala dokumentarnog filma u Amsterdamu, Sirija)
Nenad Puhovski (Ravnatelj Factuma i direktor ZagrebDoxa, Hrvatska)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
KAD SU RASLE JAPANSKE JABUKE / XURMALAR YETIŞƏN VAXT
Azerbejdžan, Austrija
Režija: Hilal Baydarov
Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
GOMILA MATERIJALA
Bosna i Hercegovina
Režija: Sajra Subašić
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €.

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
EUFORIJA POSTOJANJA / A LÉTEZÉS EUFÓRIÁJA
Mađarska
Režija: Réka Szabó
Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske.

POČASNO SRCE SARAJEVA
Alejandro González Iñárritu (reditelj)
Paweł Pawlikowski (reditelj)
Isabelle Huppert (glumica)
Tim Roth (glumac)

CINELINK NAGRADE

NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA 2019

Žiri koprodukcijskog marketa:

Sehad Čekić, Film Centre of Montenegro
Georges Goldenstern, Cinéfondation
Behrooz Hashemian, Silkroad Production
Čedomir Kolar, A.S.A.P. Films
Annamaria Lodato, ARTE France Cinéma
Emma Scott, Screen Ireland

SPECIJALNO PRIZNANJE
FOREVER HOLD YOUR PEACE
Režija: Ivan Marinović
Scenarij: Ivan Marinović
Producenti: Marija Stojanović i Ivan Marinović
Produkcijska kuća: Adriatic Western, SENSE Production
Crna Gora, Srbija

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
THE HAPPIEST MAN IN THE WORLD or LESSONS IN LOVE
Režija: Teona Strugar Mitevska
Scenarij: Elma Tataragić, Teona Strugar Mitevska
Producentica: Labina Mitevska
Produkcijska kuća: Sisters and Brother Mitevski
Sjeverna Makedonija

Eurimages Coproduction Development nagrada – 20,000 €

NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE
THIRD KIND
Režija: Yorgos Zois
Scenarij: Yorgos Zois, Yorgos Kozanitas
Producenti: Stelios Cotionis, Antigoni Rota
Produkcijska kuća: Foss productions, Squared Square
Grčka

Nagrada Filmskog centra Crne Gore – 10,000 €

THE ARTEKINO INTERNATIONAL NAGRADA
MIGNON
Režija: Sofia Georgovassili
Scenarij: Sofia Georgovassili
Producenti: Vasilis Chrysanthopoulos, Irina Andreea Malcea
Produkcijska kuća: PLAYS2PLACE, Luna Film
Grčka, Rumunija

The ArteKino International nagrada – 6.000 €

EAVE + STIPENDIJA
Judit Stalter

CINELINK DRAMA NAGRADA

CineLink Drama žiri:
Ivana Miković, Firefly Productions
Janez Virk, Radio Television Slovenia
Meinolf Zurhorst, Consultant

SABRE
Kreatori: Goran Stanković, Vladimir Tagić
Režija: Goran Stanković, Vladimir Tagić
Scenarij: Goran Stanković, Vladimir Tagić
Saradnica na scenariju: Maja Pelević
Producentica: Snežana van Houwelingen
Produkcijska kuća: This and That Productions
Srbija

Filmski centar Srbije: CineLink Drama Nagrada – 10,000 €

WORK IN PROGRESS NAGRADE

Work In Progress žiri:

Frederic Boyer, Tribeca Film Festival
Bernd Buder, Connecting Cottbus
Petra Gobel, The Post Republic
Zülfikar Kürüm, Turkish National Radio Television
Agathe Valentin, Totem Films

TRT NAGRADA
FISH EYE (dokumentarni film)
Režija: Amin Behroozzadeh
Producentica: Mina Keshavarz
Produkcijska kuća: MinDoc Film Production
Iran

TRT nagrada – 25,000 €

IRIDIUM CINELINK NAGRADA
NEVE SHAANAN (igrani film)
Režija: Idan Haguel
Producent: Itay Akirav
Produkcijska kuća: Film Harbor
Izrael

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20,000 €

POST REPUBLIC NAGRADA
THINGS WORTH WEEPING FOR (igrani film)
Režija: Cristina Groșan
Producentica: Judit Stalter
Produkcijska kuća: Laokoon Filmgroup
Mađarska

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 50,000 €

DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE 2019

Žiri Docu Rough Cut Boutiquea
Catherine Le Clef, CAT&Docs
Laurien ten Houten, IDFA
Hanka Kastelicová, HBO Europe
Cristian Nicolescu, Digital Cube
Leena Pasanen, DOK Leipzig

HBO EUROPE NAGRADA
LEGACY
Petya Nackova
Bugarska

HBO EUROPE nagrada: 2000 €

DIGITAL CUBE NAGRADA
Petya Nackova
Bugarska

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20 000 €

IDFA NAGRADA
HOLY FATHER
Andrei Dascalescu
Rumunija

Pobjednik će učestvovati na Međunarodnom filmskom festivalu dokumentarnog filma u Amsterdamu (IDFA) 2019.

CAT&DOCS NAGRADA
THE DIVAS
Máté Kőrösi
Mađarska

CAT&DOCS nagrada – 2000 €

DOK LEIPZIG – DOK PREVIEW SELECTION NAGRADA
IT’S HER STORY
Asia Dér, Sára Haragonics
Mađarska

Nagrada je učešće i prezentacija na festivalu Dok Leipzig, u DOK Preview selekciji.

PARTNERSKE NAGRADE 25. SARAJEVO FILM FESTIVALA

NAGRADE UDRUŽENJA FILMSKIH RADNIKA BIH

NAGRADA IVICA MATIĆ
Projekat Sarajevo Grad Filma

NAGRADA IVICA MATIĆ
Nagradu za ukupan doprinos bosanskohercegovačkom filmu (za umjetnike i saradnike) komisija dodjeljuje Vesku Kadiću i Milenku Uherki

CINEUROPA NAGRADA
UKRUG / V KRAG
Režija: Stephan Komandarev

CICAE NAGRADA
PRIČA O TRI SESTRE / KIZ KARDEŞLER
Režija: Emin Alper

KVALIFIKACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA NOMINACIJU ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2019.
PRETJERIVANJE ĆE NAS SPASITI / EXCESS WILL SAVE US
Režija: Morgane Dziurla-Petit

Kvalifikacija i za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar® Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti

NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM

NAJBOLJI FILM
KOSTAKURTA (BAJKA O SATANKRAJINI)
Režija: Saša Karanović

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
NISAM OVDJE
Režija: Sara Radusinović

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
NIT’ JE VEDRO NIT’ OBLAČNO
Režija: Anvar Nijemčević

BEST PACK & PITCH NAGRADA (TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH)
PELIKAN BLUE
THE POSSESSED

HBO EUROPE NAGRADA
WILLOWS
PLAYGIRL

ICDN CASTING DIRECTORS NAGRADA
Sara Törnkvist