Neophodno je lobiranje kako bi se povećao broj žena u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti

Preporučujemo

Novi izazovi i dešavanja ne samo u svijetu nego i u regionu traže da se reaguje i da se odgovori koordinirano i zajedno i na pitanja vezana za rodnu ravnopravnost i položaj žena, kao posebno ranljivih kategorija, ocijenile su u razgovoru za Anadolu Agency (AA) Jovana Trencevska, državna sekretarka Ministarstva rada i socijalne politike, i Elena Grozdanova, državna savjetnica za rodnu ravnopravnost u Ministarstvu rada i socijalne politike Makedonije.

Trencevska i Grozdanova su objasnile zašto je važno postojanje Regionalnog koordinacionog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost.

- -

– Koordinirano djelovanje –

“Postojanje Regionalnog koordinacionog odbora znači unapređivanje suradnje, predlaganje aktivnosti, zajedničku realizaciju i rješavanje važnih pitanja povezanih s rodnom ravnopravnosti, unapređivanjem demokratije i ljudskih prava. Mi, kao zemalje u regionu, dijelimo iste probleme, ali i izazove, koje s koordiniranosti između nas brže i s većim uspjehom možemo riješiti. Zato je osobito značajno postojanje Regionalnog koordinacionog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost gdje ćemo zajedno debatirati i inicirati zajedničke aktivnosti i slijediti unapređenje rodne ravnopravnosti u regionu”, stava su Trencevska i Grozdanova.

Državna sekretarka Ministarstva rada i socijalne politike i državna savjetnica za rodnu ravnopravnost u Ministarstvu rada i socijalne politike Makedonije govorile su i o tome šta su najznačajnije aktivnosti koje su utjecale na društvene promjene od kada je uspostavljen Regionalni koordinacioni odbor mehanizama za rodnu ravnopravnost.

“Kao primjer dobre prakse bi spomenuli umrežavanje vladine institucije i nevladinih organizacija i njihovo koordinirano djelovanje na pitanju rodne ravnopravnosti. Tu je i koordiniranost svih mehanizama za rodnu ravnopravnost, široka debata na najznačajnijim pitanjima i zaključci koje donosimo. Udruživanje i zajedničko djelovanje u svim zemljama u regiji je osobito značajno kako bi omogučili unapređenje položaja žena u regiji. Treba učiti od dobrih primjera, od naučenih lekcija u pojedinim zemalja i to primjenjivati u ostalim zemljama u regiji”, ocjenjuju Trencevska i Grozdanova.

- -

– Potrebna zajednička akcija u svim zemljama regiona –

Pojašnjavaju i na koji način Balkanska regija podržava i doprinosi radu Regionalnog koordinacionog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost.

“Balkanska regija je neophodna radi asistencije i podrške Regionalnom koordinacionom odboru mehanizama za rodnu ravnopravnost. Neophodno je da nas neko koordinira, da raspodjeljuje važne informacije za sve nas, da organizira naše sastanke i sve ostale tehničke poslove kako bi se mi fokusirali na realizaciju aktivnosti i postizanje rezultata. Sakupljanje podataka od svih nas na jedno mjesto, pripreme zajedničkih aktivnosti, sve to je potrebno da neko iskoordinira. Balkanska regija kao sekretarijat doprinosi uspješnosti Regionalnog koordinacionog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost”, naglašavaju Trencevska i Grozdanova.

Osvrnule su se i na položaj žena u političkom i javnom životu, posebno zakonodavnim tijelima u regiji koji je još uvijek na nezadovoljavajućem nivou. Govorile su o tome šta bi i u kom pravcu trebalo učiniti da se to stanje popravi u narednom periodu u državama regije.

“Unapređenje žena u političkom i javnom životu je jedan od naših ciljeva kao Regionalnog kooridnacionog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost. Neke od nas, kao zemlje, imamo dobre rezultate, ali većina je na nezadovoljavajućem nivou. No, ni u jednoj od naših zemalja nije stanje na zadovoljavajućem nivou. Zato je potrebna akcija, zajednička i istovremena u svim zemaljama u regiji. Raspodjela dobrih praksa i zajedničke inicijative, lobiranja u svim zemljama kako bi se povaćao broj žena osobito u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti je neophodno. Svi zajedno možemo postići više nego svaka od nas zasebno. Rad na zajedničkom projektu, istraživanje kako bi imale stanje putem statističkih podataka, prijedlozi za izmjenu zakona u našim zemalja, podrška od vlada i od parlamenata, sve to moramo preduzeti svi zajedno. Svi mi imamo kvote, ali ih moramo unaprijediti. Kvota kada je riječ o zastupljenosti mora da bude i u zakonodavnoj i u izvršnoj vlasti”, stava su Trencevska i Grozdanova.

– Iskustvo BiH kao primjer drugim u regiji –

Veoma važnim cijene i implementaciju Rezolucije UN 1325 – Žene, mir, sigurnost koja je jedan od važnih segmenata jačanja učešća žena u vojsci i policijskim snagama. Trencevska i Grozdanova govorile su o tome na koji način se može i treba unaprijediti njena provedba, te na koji način akcioni planovi mogu poslužiti kao platforma za regionalnu saradnju.

“Rezolucija UN 1325 je važan međunarodni dokument za sve zemlje u regiji. Svi mi imamo akcione planove i njihovu realizaciju moramo unaprijediti. Saradnja na tom planu je osobito važna. Iskustvo Bosne i Hercegovine kao primjer moramo slijediti, jer su oni najviše uradili na tom planu. Svrha regionalne saradnje je i u tome da razgovaramo svi zajedno kako da na osnovi naših nacionalnih strateških dokumenata i problema koji su zajednički, a koji su detektirani u svakoj zemlji uradimo regionalni plan za unapređenje stanja rodne ravnopravnosti u regiji”, poručuju Trencevska i Grozdanova.

O tome šta smatraju kao nužne aktivnosti koje može poduzeti Regionalni koordinacioni odbor mehanizama za rodnu ravnopravnost kako bi se stanje u regiji unaprijedilo kada je u pitanju rodna ravnopravnost imaju jasan stav.

“To su koordinacija i zajedničke aktivnosti vezane za unapređenje statusa žena u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, rodno odgovorno budžetiranje te provedba Rezolucije UN 1325 – “Žene, mir, sigurnost” kao i Istanbulske konvencije kada je u pitanju sprečavanje nasilja nad ženama”, ocijenile su Trencevska i Grozdanova.

Najnovije

Efendić: Ove zemlje nema bez Armije RBiH

  Možda je dobro vrijeme da se prisjetimo da ove zemlje nema bez Armije RBiH, izjavio je danas u Sarajevu...