Obilježavanje 27. godišnjice početka raspuštanja zloglasnog logora Manjača

Preporučujemo

Logoraši su u logoru Manjača držani u krajnje nehumanim i životinjskim uslovima, u štalama koje su prije toga korištene za smještaj životinja.

U organizaciji Saveza logoraša u BiH, Regionalnog saveza logoraša regije Banja Luka, Saveza udruženja logoraša Unsko-Sanskog kantona 16. novembra s početkom u 11 sati biće obilježena 27. godišnjica početka raspuštanja koncetracionog logora Manjača na Manjači kod Banje Luke, prenosi Anadolu.

- -

Koncetracioni logor Manjača formiran je na vojnom poligonu iznad Banja Luke, 1991. godine u kom periodu je služio za zatvaranje zarobljenih Hrvata s ratišta u Republici Hrvatskoj. Nakon početka ratnih dejstava i agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu, ovaj logor osposobljen je za zatvaranje logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti iz obližnjih općina: Sanskog Mosta, Ključa, Prijedora, Kotor Varoši, Doboja, Mrkonjić Grada, Šipova, Banja Luke, navode iz Saveza logoraša u BiH.

Logoraši su u ovom logoru držani u krajnje nehumanim i životinjskim uslovima, u štalama koje su prije toga korištene za smještaj životinja. Tučeni su i zlostavljani svakodnevno, davane su im količine vode i hrane jedva dovoljne za biološki opstanak, tjerani su na prisilan rad. Više logoraša je u ovom logoru brutalno ubijeno, a u sklopu poligona pronađene su i masovne grobnice gdje su tijela ubijenih skrivana od očiju javnosti.

Kroz logor je prošlo oko 5.000 logoraša, civila Bošnjaka i Hrvata, a 14. novembra 1992. godine puštena je veća grupa starijih i maloljetnih logoraša iz logora Manjača. Mjesec dana kasnije logor je rasformiran, jedan broj logoraša je razmijenjen, dok je određen broj logoraša prebačen u logor Batković kod Bijeljine. Nedugo poslije toga logor Manjača je ponovo formiran i bio u funkciji sve do 1996. godine.

Za ratne zločine, uključujući i one počinjene u logoru Manjača, pred MKSJ u Hagu, Sudom BiH, županijskim sudovima u Splitu i Zagrebu i Okružnim sudom u Banjoj Luci osuđeni su Milomir Stakić 40 godina zatvora, Radoslav Brđanin 30 godina Nikola Kovačević 12 godina, Mirko Graorac 15 godina, Dane Lukajić šest godina, Željko Bulatović 11 godina, Siniša Teodorović osam godina i Zoran Gajić šest godina zatvora.

Najnovije

BH Fanaticosi odbili 5.000 KM koje je za humanitarni meč uplatio NS BiH: Niste dobrodošli

  BH Fanaticosi, navijačka grupa koja godinama prati sve reprezentativne selekcije Bosne i Hercegovine i podržava ih, oglasili su se...