Objavljena velika prognoza za ljeto

Preporučujemo

Ljeto je na pragu, a Evropski meteorološki servis Severe Weather Europe objavio je veliku prognozu te samim time pružio uvid u vremenske prilike koje možemo očekivati ove godine.

Kako su naveli na službenoj stranici, detaljnija prognoza je objavljena za Evropu i Sjevernu Ameriku, ali su dali i širi pregled vremenskih prilika za cijeli svijet.

- -

Za ovu prognozu su se fokusirali na tri glavna i najčešće korištena sezonska modela i to ECMWF i UKMO iz Evrope te CFSv2 iz SAD-a.

Sve ove prognoze pokazuju vremenski obrazac koji će preovladavati za period od tri mjeseca, tačnije, juni, juli i august.

“Baš kao i zimi, hladniji zrak većinu vremena bit će ograničen na sjeverne dijelove Evrope, dok će toplija (vruća) masa dominirati u kontinentalnoj Evropi. To je prilično loš scenarij za kontinentalnu Evropu, pogotovo ukoliko se u obzir uzme opći obrazac koji ukazuje na to da hladne fronte neće prodirati na to područje za vrijeme toplinskih valova”, piše Severe Weather Europe.

Prognoza Mett-Officea predviđa, ipak, da će se hladnija fronta premještati nešto južnije, što će rezultirati kraćim toplotnim valovima u kontinentalnoj Evropi, a topliji zrak će gurati dalje prema istoku i sjeveroistoku. Veliku Britaniju i Skandinaviju, prema tom modelu, očekuje natprosječno ili prosječno toplo ljeto.

- -

Američki model CFSv2, s druge strane, daje nešto drugačiju prognozu. Prema ovom modelu će se većina toplog zraka zadržavati nad srednjom Evropom dok će se toplo vrijeme ispod prosjeka očekivati u zapadnoj Evropi i jugoistočnim dijelovima.

Zapadna Evropa je u ovom modelu prikazana kao hladnije područje zbog prisustva područja niskog pritiska zraka nad ovim područjem i Sredozemnim morem.

Severe Weather Europe piše da prognoza padavina za ljeto 2020. nije iznenađujuća i da oba evropska modela pokazuju suše vrijeme nego što je uobičajeno ljeti u kontinentalnoj Evropi. Nad sjevernim regijama se očekuje natprosječna količina padavina.

Opet, američki model CFSv2 je nešto drugačiji jer podsjeća natprosječne količine padavina u zapadnoj Evropi i dijelovima srednje i jugoistočne Evrope.

To je direktan rezultat područja niskog pritiska nad zapadnom Evropom. Takav obrazac mogao bi dovesti do stvaranja opasnih oluja i nevremena u Njemačkoj, alpskim regijama i sjevernom Balkanu.

Sjeverna Amerika je prilično veća od Evrope što znači da može imati raznovrsniji vremenski obrazac. Sva tri modela su složna s američkim CFS koji potiskuje toplotu sa zapadne obale prema sjeveru.

Kao i u cijeloj Evropi, područje koje ima prognozu prosječne temperature (ni toplije ni hladnije) i dalje može imati toplotne valove.

Prosječna prognoza upravo ukazuje na to da će broj toplotnih valova biti manji ili da će njihovo trajanje biti kraće. Riječ je o tromjesečnim prosjecima u kojima se može sakriti mnogo dinamike unutar prosječnog uzorka.

Kada je riječ o ostatku svijeta, odmah se može primijetiti vruća tačka u Sibiru. Ova regija je u posljednje vrijeme imala neke od najviših temperaturnih anomalija u svijetu i očekuje se da se ovaj trend nastavi i tokom ljeta 2020. godine.

Izvor: Klix.ba/ Index.ba

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...