Ove godine se očekuje veći broj oboljelih od gripe: Do sada prijavljeno 35.377 slučajeva akutnih respiratornih infekcija

Preporučujemo

Gripa ili influenca je ozbiljna virusna bolest respiratornog sistema, koju uzrokuju virusi influence, koja može izazvati brojne komplikacije i imati smrtni ishod. Humani influenca A i B virusi uzrokuju svake godine sezonske epidemije gripe širom svijeta, u kojim, sa teškim kliničkim simptomima, oboli 3 do 5 miliona ljudi.

“Iskustva struke pokazuju da uvijek, kada se pojavi u cirkulaciji novi soj virusa, broj oboljelih prve godine bude manji nego sljedeće godine. Obzirom da se prošle godine prvi put pojavio soj virusa gripe A H3N2  realno je očekivati da ove godine broj oboljelih od gripe bude znatno veći”, kažu iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo za Index.ba.

- -

Gripa je sezonska bolest i pojavljuje se tokom hladnih mjeseci. Najveći broj zabilježenih slučajeva boljevanja izazvanih virusom tipa A javlja se tijekom decembra i januara, dok onih izazvanih tipom B u februaru i martu.

“Vremenske prilike, također, idu u prilog pojavi većeg broja oboljelih od gripe. Ovih dana svjedoci smo nadprosječno visokih temperatura za ovaj period godine, što svakako pogoduje održavanju i širenju virusa gripe”, kažu nam iz ZZJZ KS.

Gripa je infekcija koja se prenosi kapljičnim putem. Najčešći put širenja je zrakom, preko kapljica sekreta iz respiratornog sistema, u bliskom kontaktu u zatvorenim prostorima. Čovjek prilikom govora, kihanja, kašljanja izbacuje u svoju okolinu sitne kapljice koje mogu sadržavati različite mikroorganizme. Te kapljice mogu dospjeti do druge osobe i ta osoba može ih udahnuti.

Može se prenositi i direktnim kontaktom sa zaraženom osobom i kontaminiranim predmetima.

- -

“Gripa počinje naglo, jedan do četiri dana nakon ulaska virusa u organizam, a karakterišu je visoka temperatura (39 do 40 °C), drhtavica, izrazito naglašeni bolovi u mišićima i zglobovima, a kod djece često i mučninom, odnosno povraćanjem”, kažu iz Zavoda.

Mogu se pojaviti kašalj i šmrcanje, simptomi inače izraženiji kod prehlade. Gripa i prehlada nisu ista bolest, te se ispod nalazi kratak pregled simptoma i njihove izraženosti kod oba oboljenja.

Simptomi i znakovi Gripa Prehlada
Nastup (početak bolesti) nagli početak, razvoj simptoma unutar 3-6 sati postepen razvoj bolesti
Trajanje bolesti 7-10 dana ili duže 3-5 dana
Temperatura visoka normalna ili umjereno povišena
Glavobolja uvijek rijetko
Bolovi u mišićima i zglobovima često rijetko
Opšti umor i slabost jače istaknuti ne
Bolno grlo ponekad uobičajeno
Kašalj suh, vrlo neugodan odsutan ili blag
Začepljen nos ponekad čest simptom, spontano prolazi unutar sedam dana
Kihanje ponekad uobičajeno
Komplikacije bronhitis, upala pluća, upala srednjeg uha, pogoršanje postojeće hronične bolesti, teže komplikacije mogu dovesti do smrtnog ishoda upala sinusa, upala srednjeg uha
Izostanak sa posla i iz škole često rijetko

“Jedina prava mjera protiv pojave ovog oboljenja je vakcinacija, nakon koje organizam stvori zaštitu od virusa u roku od  2 – 3 sedmice”, kažu iz Zavoda za javno zdravstvo KS za Index.ba.

Za ovu sezonu, na osnovu istraživanja, preporučena je i proizvedena trovalentna vakcina, koja sadrži sojeve virusa gripe A H1N1 i H3N2 i virus gripe B. Vakcinacija se preporučuje rizičnim grupama, među kojima su osobe starije od 65 godina, hronični bolesnici, osobe sa posebnim potrebama, ratni vojni invalidi i civilne žrtve rata.

Potrebno je da se vakcinišu i „zdrave“ osobe, koje su svakodnevno u kontaktu sa velikim brojem ljudi, koje su izložene povećanom riziku od infekcije virusima gripa kao što su zaposlenici u javnim zdravstvenim ustanovama, zaposlenici MUP-a, zaposlenici u javnom gradskom saobraćaju, zaposleni u obrazovanju, nauci i kulturi, te novinari.

Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo i Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo osigurali su 8.000 besplatnih doza vakcina protiv gripe za sezonu 2017/2018. koje su distribuirane u J.U. Dom zdravlja Kantona Sarajevo i dio u J.U. Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.

Vakcinacija je počela 03.11.2017. u svih 9 organizacionih jedinica J.U. Dom zdravlja Kantona Sarajevo, odnosno u 75 ambulanti porodične medicine.

“Prema informacijama kojima raspolažemo, J.U. Dom zdravlja Kantona Sarajevo ima još vakcina protiv gripe, te se stanovništvo još uvijek može vakcinisati”, kažu iz Zavoda.

Oboljenja slična gripi zdravstvene ustanove sa područja Kantona Sarajevo, prijavljuju zbirnom prijavom epidemiološkoj službi Zavoda.

“Od 02.10.2017. – 14.01.2018. Zavodu je prijavljeno 35.377 slučajeva akutnih respiratornih infekcija i 4.035 slučajeva oboljenja sličnih gripi. U navedenom periodu nije prijavljen niti jedan slučaj sa sindromom teške akutne respiratorne insuficijencije”, kažu iz Zavoda za javno zdravstvo KS za Index.ba.

Svjetska zdravstvena organizacija, a u skladu s njome i naša zemlja ne preporučuje zbog situacije s novom gripom nikakva ograničenja u međunarodnom prometu ljudi i roba. Savjetuje se jedino onima koji planiraju neki međunarodni put, da ga odgode ukoliko imaju bolest s temperaturom, dok ne ozdrave. Također se savjetuje ljudima koji se iz inostranstva planiraju vratiti u našu zemlju da taj put također odgode ukoliko su bolesni, do ozdravljenja.

Preporuke za ponašanje bi bile sljedeće:

  • Biti na distanci barem 1 metar od osoba koje kašlju ili kišu, te izbjegavati rukovanje i ljubljenje,
  • Izbjegnuti pothlađivanje i koristiti prikladnu odjeću i obuću prilikom naglih temperaturnih promjena,
  • Prekriti lice kod kašljanja ili kihanja po mogućnosti maramicom za jednokratnu upotrebu, a nakon toga obavezno opratie ruke,
  • Ruke učestalo prati sa sapunom i vodom u skladu s higijenskim preporukama; te rukama ne dodirivati lice,
  • Ako osoba osjeti simptome bolesti treba ostati kod kuće,
  • Zbog povišene temperature dolazi do značajnog isušivanja organizma zato treba konzumirati dovoljno tečnosti a temperaturu snižavatie lijekovima ili tuširanjem mlakom vodom, a pojedine simptome ublažite prikladnim sredstvima (grlobolja – pastile; curenje iz nosa – kapi za nos; suhi kašalj – antitusik),
  • Za bolesnu osobu osigurati poseban prostor u kući na razdaljini od barem jedan metar od ostalih ukućana; te prostoriju redovito provjetravati,
  • Bolesnoj osobi osigurati samo jednog njegovatelja te ograničiti kontakte s ostalim osobama,
  • Obratiti pažnju na teže simptome bolesti i u tom slučaju odmah se javiti lijekaru (teškoće u disanju i kratkoća daha; bol u prsima; slabost; nemogućnost kretanja i poremećaj svijesti; povišena temperatura više od tri dana; kod djece grčevi i teškoće pri buđenju iz sna)

(Merima Druškić)

Najnovije

Vučić u UN-u pozvao na glasanje protiv rezolucije o genocidu u Srebrenici

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić pozvao je u ponedjeljak u New Yorku stalne članice Ujedinjenih naroda da odbace predloženu rezoluciju...