Problem migranata u USK: Vlasti se prepiru, premijer Rošić i predstavnici EK obišli potencijalne lokacije

Preporučujemo

U Bihaću je danas održan sastank predstavnika Vlade USK, Crvenog krsta i donatora sa ciljem uspostavljanja što efikasnije koordinacije u pružanju pomići i dostavljanja hrane migrantima.

U dvoristu Đačkog doma, gdje je smješteno blizu 950 migranata, instalirani su punktovi Crvenog krsta. Migranti tu dobijaju hranu, a u sanitetskim vozilima zdravstvene usluge im pružaju ljekari bez granica.

- -

Inače, premijer Unsko-sanskog kantona Husein Rošić i predstavnici Evropske komisije obišli su juče potencijalne lokacije za smještaj migranata u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Radi se o lokacijama Medeno Polje, između Bihaća i Bosanskog Petrovca, te u Jasenici kod Bosanske Krupe.

Rečeno je i kako će se u narednih nekoliko dana porodice s djecom smjestiti u hotel Sedra, te da će se stotinu migranata problematičnog ponašanja izmjestiti u Migrantski centar Delijaš u Istočnom Sarajevu.

Strpljenje građana pri kraju

“Moramo brzo sve završiti, odnosno početi konkretno djelovati, jer je strpljenje građana Bihaća i Velike Kladuše pri kraju. Rješavanje svih ovih problema nije u mojoj nadležnosti, ali prinuđen sam na maksimalni angažman zbog zahtjeva građana USK. Svi znate da nadležne državne institucije do sada nisu ništa uradile. Pokušavamo biti maksimalno tolerantni, ali i naše strpljenje evidentno ima granicu”, rekao je Rošić, koji je napomenuo i kako je dogovoreno da policijski službenici do daljnjeg ne idu na godišnje odmore, te da Jedinica za podršku mora biti stalno dostupna i spremna.

- -

Procjenjuje se da u Bihaću i Velikoj Kladuši boravi oko 4.000 migranata, a njihov broj iz dana u dan se povećava. Zbog toga je gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić najavio proteste u Sarajevu 26. jula zbog nedovoljne pomoći i angažovanosti državnih organa vlasti.

“Zabrinjava nas stalno povećanje broja migranata i to što se ne radi ništa kako bi nam se pomoglo. Zbog toga mi 26. jula idemo u Sarajevo da kažemo s kakvim problemima se suočavamo. Zatražit ćemo od Ministarstva sigurnosti da vodi računa o migrantima, da ih smjeste u neki centar i da se zaustavi dolazak novih migranata”, kazao je Fazlić, na šta je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić poručio:

“To je potpuno besmisleno i nepotrebno. On ako nema pametnijeg posla da radi za građane, bujrum neka dođe. On traži da Ministarstvo sigurnosti radi ozbiljnije posao. Pa koji on posao radi? Šta on ima sa tim migrantima? Nema ništa, kao gradonačelnik”, kazao je Mektić.

Danas su načelnik Općine Bosanska Krupa Armin Halitović (SDP) i predsjedavajući Općinskog vijeća Tahir Nuhić uputili otvoreno pismo premijeru Rošiću, u kojem su, između ostalog, naveli da je Rošić dobio uputstva da unese nemir u podgrmečka sela, posebno u Mjesnu zajednicu Jasenica.

“Husein Rošić, koji je još uvijek premijer Unsko-sanskog kantona i koji ga vrlo uspješno vodi ka dnu dna, jučer se odvažio da delegaciju IOM-a (Međunarodne organizacije za migracije), Ministarstva sigurnosti BiH i MUP-a Unsko-sanskog kantona dovede u Mjesnu zajednicu Jasenica koja je sastavni dio Bosanske Krupe i koja bi po njegovoj i zamisli njegovih mentora, mogla biti potencijalna lokacija za smještaj migranata. Delegacija je prema novinskim izvještajima željela da vidi uslove za eventualni migrantski centar za Unsko-sanski kanton.

Husein Rošić, koji u svom mandatu nijednom nije zvanično posjetio općinu Bosanska Krupa i koji na njezinu teritoriju uvijek dolazi u isključivo privatnim ili stranačkim misijama na minderske sastanke sa svojim sljedbenicima, izgleda da je dobio uputstva da unese nemir u podgrmečka sela, a posebno u Mjesnu zajednicu Jasenica koja je naseljena isključivo povratnicima srpske nacionalnosti.

Područje u kojem nije bilo incidenta od 1995. godine je vjerovatno povoljno mjesto za žarišnu tačku kako bi se uhrpale uzdrmane nacionalističke elite i mobilizirala glasačka mašinerija, te kako bi se napravio incident koji bi bio dokaz kako ne možemo živjeti zajedno. E mi u Bosanskoj Krupi možemo i nikom nećemo dozvoliti da uzdrma godinama građeno povjerenje između stanovnika općine Bosanska Krupa različitih nacionalnosti.

“Bahatost bez mjere”

Huseine Rošiću, mada u svojim izjavama javno govoriš da radiš posao koji nije tvoj, kada su migranati i njihov smještaj u pitanju, ipak ono što radiš u posljednje vrijeme itekako te demantuje i govori sasvim suprotno. Upravo ti i tvoji ministri ste najviše krivi što problem migranata na Unsko-sanskom kantonu nije riješen čim se počeo javljati, jer ste jednostavno bili nesposobni suprotstaviti se “sarajevskom krugu” i podlegli ste pritiscima, te zdravo za gotovo primili k znanju da se migranti planski upućuju dalje od Sarajeva u koje je trebao stići turski predsjednik, pa između ostalog i u naš kanton.

Tvoji prijedlozi za smještaj migranata su uglavnom bili u svim općinama gdje stranka kojoj pripadaš ne obnaša vlast i nije ni čudo što baš nijedna tvoja ideja nije realizovana, jer ipak oni koji rade za međunarodne institucije, za razliku od tebe, znaju osnove Zakona o lokalnoj samoupravi i znaju da je lokalna zajednica ta koja hoće ili neće dati saglasnost za takve prijedloge. Mada se trudiš da pokažeš da situaciju držiš pod kontrolom, istina je da je situacija na kantonu haotična i da se sada želiš iz svega izvući i krivicu prebaciti na lokalne organe vlasti po općinama.

Koristimo ovu priliku da te upozorimo da tvoja bahatost prelazi svaku mjeru i da više, bez znanja legalno izabranih organa vlasti u općini Bosanska Krupa ne poduzimaš nikakve besmislene akcije i ne upućuješ razne delegacije na područje naše općine, općine Bosanska Krupa dok o tome ne obavijestiš prije svega općinskog načelnika i Općinsko vijeće. U suprotnom vjeruj da ćemo znati adekvatno odgovoriti na sve zakonom dozvoljene načine kako bi zaštitili brižljivo građen suživot na ovim prostorima”, stoji u otvorenom pismu, prenijelo je Oslobođenje.

Podsjetimo, juče je Vijeće ministara BiH objavilo privremeno rješenje. Objavljeno je da bi migranti iz parkova i sa ulica u Unsko-sanskom kantonu privremeno trebalo da se prebace u šatorsko naselje u Agrokomercu do rješavanja njihovog trajnog smještaja, uz međunarodnu pomoć u osiguranju hrane i zdravstvene zaštite.

Takođe je saopšteno, da je od 1. januara do 5. jula ove godine, Službi za poslove sa strancima prijavljen je 8.081 nezakoniti migrant, a njih 7.424 iskazalo je namjeru za podnošenje azila, dok je 686 osoba zaista podnijelo zahtjev za azil. Granična policija je u periodu od 28. juna do 5. jula ove godine evidentirala 723 nezakonita migranta.

M. I.

Najnovije

Oglasio se EUFOR: Pratimo sigurnosnu situaciju

Proteklih dana neke neodgovorne i neodmjerene izjave pojedinih bh. političara izazvale su zabrinutost među građanima. Danas su se oglasili iz...