PROČITAJTE PRESUDU Da li će se BiH ponoviti slučaj Slovenije u Strazburu : Upitnik EU- Iz Prijedora će “nestati” 6.731 osoba, Zvornika 3.080, Srebrenice 1.126… !?

Preporučujemo

Ovih dana u bh. javnost podigla se prašina vezano za popunjavanje Upitnika EU. Podsjećamo, u Istočnom Sarajevu delegacije Vijeća ministara BiH i vlade dva entiteta slavodobitno su objavile da su „postignuti dogovori o svim spornim pitanjima“ i da kao takav, usaglašen Upitnik može krenuti prema Evropskoj uniji.

Sastanak, fotografisanje i kratka konferencija za medije su održani u prostoriji sa isključivo vjerskim i entitetskim obilježjima samo jedne strane u ovim pregovorima.

- -

Ono što nije obijelodanjeno tog dana je da je predsjedavajući Denis Zvizdić,  pristao da zvaničnom Upitniku uz legalni Popis stanovništva koji je Agencija za statistiku BiH obavila i objavila u Službenom listu BiH, priključi i nelegalni popis koji je „sproveo“ manji BH entitet.

Osim što je ovakvim ponašanjem grubo narušen Ustav i odluke Ustavnog Suda BiH, napravljen presedan uvodeći paralelizam u sve buduće odluke i akte koje šaljemo prema EU, ovim potezom je bukvalno izbrisano oko 58. 000 živih ljudi, mahom Bošnjaka.

Postavlja se pitanje šta je moglo motivisati Denisa Zvizdića da izbriše žive ljude, one koji su preživjeli sve strahote agresije i genocida?  Odgovora na ovo pitanje ne može biti puno. Ili se radi o otvorenoj želji da se umanji snaga države BiH, ili da se po svaku cijenu eventualno slanje Upitnika (zlo) upotrijebi u izborne svrhe.

Kakve su posljedice prihvatanja „rezultata“ nelegalnog popisa koji je „sprovela“ adninistracija manjeg bh. entiteta, a Zvizdić prihvatio?

- -

Analizirajući broj Bošnjaka po opštinama, njihov broj se drastično umanjuje i to u Prijedoru za 6731, Zvorniku 3080, Bijeljini 1410, Gradišci 1314, Novom Gradu 1225, Bratuncu 1215, Srebrenici 1126, Doboju 905, Banjoj Luci 865, Kotor Varoši 718, Milićima 667, Vlasenici 408 i.t.d.

Presuda u slučaju brisanja državljana Slovenije 

Šta se može dogoditi ukoliko 58.000 ljudi bude izbrisano? Može se vrlo lako ponoviti slučaj koji je bio pred Evropskim sudom za ljudska prava, kada su “izbrisani” državljani Slovenije tužili državu, i dobili pravosnažnu presudu u svoju korist, uz obavezu da im država plati odštetu.

Evropski sud za ljudska prava potvrdio je u julu 2012. godine svoju presudu iz jula 2010. godine prema kojoj je Slovenija “brisanjem” stalnog prebivališta neslovencima bez slovenskog državljanstva prilikom osamostaljenja kršila odredbe iz Evropske konvencije o ljudskim pravima te pravno nije uredila tu problematiku prema odluci Ustavnog suda iz 1999. godine.

Senat je potvrdio prvostepenu presudu iz postupka “Kurić i ostali protiv Slovenije”, na koju je slovenska Vlada uložila žalbu, te šestorici od 11 “izbrisanih” priznao pravo na nematerijalnu odštetu od 20.000 eura,

Senat Suda u Strazburu svojom je konačnom presudom potvrdio da je postupak Slovenije prema “izbrisanima” kršenje odredbe Evropske konvencije o ljudskim pravima koje se odnose na poštovanje privatnog i porodičnog života, prava na efikasan pravni lijek i odredaba koje zabranjuju diskriminaciju.

Uprkos naporima učinjenim od 1999. godine, nakon odluke slovenskog Ustavnog suda da za “brisanje” skoro 26.000 neslovenaca iz bivših jugoslavenskih republika nije bilo pravog pravnog osnova, slovenske vlasti tu problematiku nisu uspjele riješiti cjelovito i brzo kako bi se uklonile teške posljedice koje je brisanje iz stalnog registra stanovništva imalo za oštećene, ocjena je Senata Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

Sud očekuje da će slovenska Vlada donijeti mjere i zakone koje će “izbrisanim” neslovencima omogućiti retroaktivno vraćanje prava na prebivalište.

Najnovije

Borbe i bombardovanja i danas potresaju Gazu

Borbe i bombardovanja potresali su pojas Gaze u četvrtak, nakon što je Washington objavio da je Izrael pristao da...