Raste broj zahtjeva za DNK analizu: Djeca hoće da utvrde ko im je pravi otac

Preporučujemo

U Bosni i Hercegovini se povećava broj zahtjeva za DNK analizu, odnosno test za utvrđivanje očinstva, a takvu provjeru traže očevi, majke, ali i djeca. Jasmina Čakar, viša naučna saradnica i šef Laboratorije za forenzičku genetiku na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, čije je sjedište u Sarajevu, kaže da u prosjeku na ovom Institutu svako šesto testirano očinstvo bude negativno.

Čakareva kaže da je u 2018. godini u ovom institutu realizovano preko 70 zahtjeva za utvrđivanje očinstva.

- -

“U odnosu na godinu prije, odnosno 2017. godinu, broj zahtjeva se neznatno povećao”, istakla je Čakareva.

Prema njenim riječima, u najvećem procentu testirana očinstva su pozitivna, odnosno testirani otac je biološki otac testiranog dijeteta, dok svaki šesti testirani otac nije biološki otac.

Zahtjeve za DNK analizu, naglašava Čakareva, podnose i muškarci i žene, ali i djeca.

“Zahtjeve podnose uglavnom djeca jer žele da saznaju da li su očevi njihovi biološki roditelji, te bake, djedovi i ostali članovi porodice koji učestvuju kao posrednici”, pojašnjava Čakareva.

- -

Prema njenim riječima, analiza utvrđivanja očinstva košta 250 KM po jednom uzorku.

“Razlozi zbog kojih se traži analiza su različiti, ali najčešće je riječ o testiranju očinstva kako bi se ostvarilo pravo na alimentaciju i pravo na ostavštinu”, pojašnjava Čakareva.

Dodala je da su, takođe, česti zahtjevi za testiranjem različitih tipova srodstva, poput, braća/sestre, polubraća/polusestre, nećak(ka)/stričevi(tetke), unuci/bake(djedovi).

U Zavodu za sudsku medicinu RS kažu da se broj onih koji provjeravaju očinstvo prošle godine povećao u odnosu na 2017. godinu.

“Ukupno su procesuirana 63 zahtjeva u JZU Zavod za sudsku medicinu RS, a rezultati su većinom pozitivni”, rekli su u Zavodu.

Dodali su da je sedam očinstava bilo negativno za 2018. godinu, tako da od ispitivanih muškaraca, odnosno pretpostavljenih bioloških očeva, svaki deveti nije otac.

Kako kažu u ovom zavodu, muškarci većinom traže provjeru očinstva DNK analizom što se tiče privatnih zahtjeva.

“Kad su u pitanju žene, one u većem broju traže ove analize kada su u pitanju sudska vještačenja”, zaključili su u Zavodu, objavile su Nezavisne.

Najnovije

VUKANOVIĆEVA KOLEGICA ZAGORKA GRAHOVAC: Poruke koje ovih dana slušamo su sramne i strašne, koliko za Bošnjake, toliko štete i srpskom narodu

U posljednje vrijeme koliko traje Dodikovo lobiranje protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici - intenzivira se njegova retorika...