Renovirana Klinika urgentne medicine KCUS: Kvalitetnija i efikasnija zdravstvena usluga bolesnicima

Preporučujemo

Menadžment Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu nastavlja s projektima i aktivnostima u cilju pružanja kvalitetnijih zdravstvenih usluga pacijentima, te omogućavanja ugodnijeg radnog ambijenta za uposlenike.

Renoviranje Klinike urgentne medicine, najfrekventije Klinike u KCUS, posljednji je u nizu realiziranih projekata.

- -

Prema riječima v.d.šefa Klinike, prof.dr.Dželaludina Junuzovića, ovim projektom znatno su poboljšani uvjeti boravka pacijenata, te je olakšana komunikacija između pacijenata, ljekara i medicinskog osoblja.

„Uklonili smo nepotrebne zidove i pregrade u prijemnoj Hirurškoj ambulanti, a istovremeno smo u dijelu za nadzor pacijenata omogućili više privatnosti za bolesnike. Klinika urgentne medicine radi svaki dan, a ponedjeljkom i petkom primamo pacijente iz drugih kantona, kao i teže slučajeve s područja Kantona Sarajevo. Naši ljekari i osoblje su stručno osposobljeni za sve intervencije, kao i u bilo kojem urgentnom centru u svijetu“ – izjavio je prof.dr.Junuzović.

Glavna sestra Klinike urgentne medicine KCUS, Senada Džebo, DMS, ističe da se u Hirurškoj i Internističkoj ambulanti Klinike dnevno zbrine više od 250 pacijenata.

„Tokom renoviranja nismo prekidali redovan programa rada s pacijentima. Mi smo prva Klinika na koju dolaze svi bolesnici, prva slika KCUS. S toga je naša odgovornost velika. Trudimo se svakodnevno dati maksimum, kako bi pacijenti otišli zadovoljni svojim porodicama“ – navela je Džebo.

- -

Generalna direktorica KCUS, prof.dr.Sebija Izetbegović ističe da je u posljednje dvije godine urađeno mnogo na stvaranju boljih uslova za bolesnike i uposlenike. Najavljuje i utopljavanje i zamjenu stolarije na zgradi u kojoj se nalazi Klinika urgentne medicine.

„Predanim radom i opredjeljenjem da našim građanima omogućimo kvalitetniju zdravstvenu uslugu uradili smo velike i vidne promjene u KCUS. Svo vrijeme ulažemo veliki napor da popravimo kvalitet zdravstvene usluge ali i uslove rada za naše zaposlenike. Sve aktivnosti menadžmenta usmjerene su ka istom cilju, a to je poboljšanje kompletne zdravstvene usluge pacijentima“ – izjavila je prof.dr.Izetbegović.

Prof.dr.Izetbegović dodaje da je Klinika urgentne medicine, po njenom dolasku u KCUS u januaru 2016.godine, bilo jedno od najzapuštenijih mjesta.

„Nedostatak osnovnih lijekova i sredstava za higijenu bio je ogroman problem. Kadar je bio nedostatan, jer su raniji direktori zapošljavali nove uposlenike u KUM, a kasnije ih premještali na druge klinike. Na napravljenih 100 miliona KM dugovanja naslijedili smo i stare i neispravne aparate, od kojih većina nisu bili u funkciji. Nismo imali lijekova niti sredstava za higijenu. KCUS je bio na najnižem mogućem nivou, što je bilo izrazito vidno u KUM-u. Oko 350 pacijenata dnevno je prolazilo kroz kliniku, osoblje iscrpljeno a higijenski uslovi loši. Relativno brzo smo doveli KUM u stanje pristojnog funkcioniranja, a sada smo vrlo ponosni na izuzetno kvalitetan rad i uslove. Za samo 2,5 godine KUM je skoro neporepoznatljivo bolja klinika. Tako ćemo i nastaviti“ – istakla je prof.dr.Izetbegović

Najnovije

Dodik najavio: 2. maja u Srebrenici sjednica Vlade RS

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će Vlada RS zasjedati 2. maja u Srebrenici, gdje će biti...