Roditelji u Hercegovini ljuti zbog zabrane vannastavnih aktivnosti

Preporučujemo

Nove naredbe Kriznog štaba Hercegovačko-neretvanskog kantona izazvale su negodovanje brojnih građana, a prvenstveno roditelja čijoj su djeci zabranjene vannastavne aktivnosti.
Glasnogovornica udruženja roditelja “Naša djeca 2014” Mirjana Laganin za Klix.ba kaže kako je ovo dokaz da su mjere Kriznog štaba najrigoroznije za djecu.

“Krizni štab, odgovorni i nadležni općenito kada su djeca u pitanju postupaju površno i ne sagledavaju uslove u kojima se nastava odvija, kao ni vannastavne aktivnosti”, kaže Laganin.

Dodaje kako je apsurdno i ograničavanje broja osoba u zatvorenom prostoru na 25 a u otvorenom 50, dok se istom naredbom izuzima rad Skupštine HNK ostavljajući joj mogućnost da odredi broj osoba prema raspoloživom prostoru, uz poštivanje epidemioloških mjera.

- -

“Tako isto se moglo pristupiti i kada je u pitanju organiziranje vannastavnih aktivnosti, a da ne govorimo o tome da se i nastava trebala na takav način organizovati, što mi zagovaramo još od kraja prošle školske godine”, pojašnjava nam Laganin.

Ističe da su roditelji jako nezadovoljni jer se ovakvim ponašanjem Kriznog štaba situacija samo usložnjava.

“Ovom odlukom Kriznog štaba zdrava djeca se stavljaju u izolaciju i na taj način se svjesno ograničava njihov zdrav razvoj, jer ove sve mjere utječu na psihološki i socijalni razvoj djece o čemu niko ne vodi računa”, ustvrdila je Laganin.

Napominje da roditelji nisu protiv epidemioloških mjera, ali traže da se organizuje normalan život koliko je to moguće u vanrednim okolnostima.

- -

“Ne želimo da se naruše prava djece da žive, da pokušavaju iz ovoga perioda izaći zdravi u svakom smislu”, pojasnila je.

Roditelji strahuju da sve ovo vodi ponovnom vraćanju na potpunu online nastavu, a kako kaže, mnogi roditelji su u tom slučaju spremni na bojkot nastavnog procesa.

“Mi smo već angažovali pravnu službu koja se bavi ovim problemom jer nadležni sve vrijeme odbijaju nas kao partnere u obrazovanju naše djece i bojim se da nemamo drugog načina”, kazala je Laganin.

Podsjetimo da su roditelji u Mostaru početkom školske godine izašli na ulice kako bi izrazili nezadovoljstvo organizacijom nastave, a potpisivali su i peticiju za potpuni povratak svojih mališana u školske klupe.

Zbog načina održavanja nastave Hrvatska Republikanska Stranka (HRS) podnijela Apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine .

“Nakon što su se iscrpile sve druge pravne mogućnosti s kojima smo nastojali natjerati odgovorne na izmjene preporuka školama za odvijanje nastave u aktuelnim epidemiološkim uslovima, nije nam preostalo ništa drugo nego dignuti sve na razinu Ustavnog suda. Ako već ne možemo mi, da Ustavni sud prekine ovu nakaradnu improvizaciju u školama i natjera ministarstvo obrazovanja i Vladu HNK na bavljenje svojim poslom“, objasnio je Slaven Raguž, predsjednik HRS-a.

Nezadovoljstvo raste i među organizatorima vannastavnih aktivnosti, pa su tako brojni sportski klubovi, zabavni i edukativni centri zatražili pojašnjenje Kriznog štaba i preispitivanje odluke o zabrani tih aktivnosti. Mnogi od njih tvrde kako se vannastavne aktivnosti odvijaju uz pridržavanje epidemioloških mjera i smatraju da ne ugrožavaju zdravlje djece.

Međutim, iz Kriznog štaba su jasno kazali kako su sve odluke koje su donesene za opće dobro, svih građana. Smatraju da se na ovakav način štite djeca i svi građani.

Hercegovačko-neretvanski kanton posljednjih nekoliko dana bilježi rekordne brojeve novozaraženih osoba koje prelaze stotinu dnevno, a najviše ih je u Mostaru koji je središte društvenih, privrednih i svakih drugih aktivnosti u Hercegovini. Bolnički kapaciteti neprestano se pune, zbog čega se već ozbiljno razmatra ponovno uvođenje policijskog sata i karantina gradova.

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...