Fudbaleri Sarajeva odlično su otvorili večerašnji meč nakon što su već u četvrtoj minuti stigli do prednosti. Strijelac vodećeg gola bio je Benjamin Tatar. Za prvog “topnika” Premijer lige Bosne i Hercegovine (šest pogodaka op.a) ovo je bio treći ovosezonski gol u evropskim takmičenjima.

- -

Rano vodstvo aktuelnih prvaka naše zemlje sasvim sigurno je poremetilo sve taktičke planove crnogorskog tima.

I nakon što su stigli do prednosti na igri izabranika Vinka Marinovića jasno se vidjela želja za dominacijom u posjedu lopte. Ipak, i gosti su nastojali biti opasni po gol Vladana Kovačevića, no osim nekoliko kornera u prvih 25. minuta nisu ozbiljnije ugrozili golmana Bordo tima.

Dobru priliku Sarajevo je imalo u 21. minuti kada je Tatar uhvatio odličan volej, no golman Budućnosti je loptu skrenuo u korner, prvi za Sarajevo. Nekoliko trenutaka kasnije dobro su kombinovali Fanimo i Pejović na desnoj strani, no u pokušaju da dođe do lopte nakon centaršuta Pejovića faul je napravio Mersudin Ahmetović.

U 27. minuti Amar Rahmanović je napravio faul zbog kojeg mu je španski arbitar pokazao žuti karton, no promaklo mu je da je u naguravanju fudbalera dva tima kapiten Budućnosti Petar Grbić pljunuo “desetku” Sarajeva. Da je Šapanac bolje pratio situaciju, Budućnost bi sredinom prvog poluvremena sigurno ostala s deset igrača na terenu.

- -

Grčki napadač Panagiotis Moraitis u 34. minuti zaprijetio je Kovačeviću, no njegov je udarac otišao pored gola. Bio je prva ozbiljnija situacija pred golom bh. prvaka.

Tačno deset minuta kasnije Sarajevo je bilo o dobroj situaciji, no Fanimo je glavom loptu skoro skinuo sa noge Tini Sven-Sušiću, a samo nekoliko trenutaka kasnije gosti su stigli do prednosti. Vasilije Terzić je proigrao Moraitisa, a 23-godišnji grčki napadač pogodio za izjednačenja u najgorem mogućem trenutku. Kovačević nije mogao ništa učiniti.

Drugo poluvrijeme bolje su otvorili gosti iz Podgorice. Odličnu priliku su imali u 56. minuti, no u trenucima kada je Kovačević bio savladan poslije udarca Terzića, Pejović je zaustavio loptu skoro na samoj gol-liniji. Tri minute kasnije Amer Dupovac je dobrom intervencijom osujetio novu dobru šansu za gostujući sastav.

U 66. minuti Kovačević je zaustavio udarac grbića, da bi samo minut kasnije Sarajevo stiglo do nove prednosti. Fanimo je uhvatio odličan volej poslije ubačaja Pidre, a lopta je na putu ka golu zakačila nekog od fudbalera Budućnosti, ali i da nije teško da bi Miloš Dragojević imao nekih šansi.

Mersudin Ahmetović je u 71. minuti promašio ono što inače ne promašuje, a lopta mu je poslije ubačaja Tatara prešla preko noge na ivici protivničkog peterca.

Od samog početka fudbaleri gostujućeg tima kao da su imali cilj isprovocirati Amara Rahmanovića, a nakon što je veznjak u 28. minuti dobio prvi žuti karton, drugu javnu opomenu španski sudija mu je pokazao u 75. minuti, pa je Sarajevo ostalo s deset igrača.

Ipak, i s deset igrača Sarajevo nije stajalo loše na terenu. Sedam minuta prije kraja Haris Handžić koji je zamijenio Ahmetovića odlično je prizemni centaršutom proigrao Tatara, no ovaj je sa svega tri metra loptu poslao preko gola Budućnosti. Prilika da se rijši utakmica otišla je u nepovrat.

Sarajevo je na kraju ipak uspjelo sačuvati prednost i slaviti s 2:1, pa će po treći put u klupskoj historiji nastupiti u play-offu Evropske lige gdje će mu protivnik biti slavni škotski Celtic.