SDA: Imali smo penzionere čije su penzije veće nego što su imali plate; SDP: Zakon o PIO će od budućih radnika napraviti socijalne slučajeve

Preporučujemo

Zakon o PIO, sa 51 glasom ZA, 22 protiv i jednims uzdržanim usvojen je danas u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

Opozicija je protiv, ranije su poručili da će današnji dan, ukoliko prođe ovaj zakon biti dan žalosti za penzionere u FBiH.

- -
Elvir Karajbić: Zakon o PIO snižava penzije budućih penzionera
Elvir Karajbić: Zakon o PIO snižava penzije budućih penzionera

“SDP-u je neprihvatljiv zakon o PIO-u i klub SDP-a je glasao protiv njega. Ovaj zakon je loš iz niza razloga, a prvenstveno jer snižava penzije budućih penzionera znatno u odnosu na one koje bi imali da odu u penziju prema trenutnom zakonu”, rekao je za Index.ba Elvir Karajbić, šef Kluba SDP-a BiH.

Ekonomski stručnjak Admir Čavalić smatra da je zakon bio nužan, sviđao se nekome ili ne.

“Ovo je definisano reformskom agendom, a namjera je da se uvede stabilnost u postojeći sistem. Svaki mjesec postojeći PIO uzima 10 ili 20 miliona maraka kredita da bi mogao isplatiti penziju svim korisnicima, a očekuje se još veći pritisak, tako da je ovaj zakon bio nužan”, rekao je ekonomski analitičar Admir Čavalić za Index.ba.

Čavalić je dodao da je dobro to što zakon modernizira određena zakonska rješenja i uvodi bodovni sistem koji je transparentan.

- -

“Radi se o veoma važnom zakonu. Nadam se da će ovog puta proći i na Domu naroda jer se radi o reformskom zakonu. Ovaj zakon omogućava stabilizaciju PIO sistema i uvodi veći stepen pravičnosti odlaska radnika u penziju. Poznato je javnosti da ovaj trenutni sistem nije pravičan, poznato je da se nakupilo mnogo anomalija koje su nerealne za mnoge kategorije penzionera tako da imamo kategoriju građana koji kada odu u penziju dobiju veću penziju nego što su imali platu”, rekao je za Index.ba Ismet Osmanović, predsjednik Kluba zastupnika SDA.

IZ SDP-a poručuju kako je zakon o PIO štetan i da će od budućih radnika napraviti socijalne slučajeve.

“Vlada FBiH je prezentirala netačne podatke, kojima obmanjuje Parlament i javnost, a tačno je to da će penzije za buduće penzionere biti manje za oko 30 posto, a oni koji traže da ranije idu u penziju imat će četiri posto niže penzije”, rekao nam je Elvir Karajbić, šef Kluba SDP-a BiH.

IZ SDA poručuju da su izjave o 30% nižim penzijama spinovanja i da se ne radi o tolikim razlikama u penzijama.

Ismet Osmanović: Ovaj zakon omogućava stabilizaciju PIO sistema

“Neće biti niže penzije za 30%, to su spinovanja. Postoje određene vrste zanimanja koja su bila enormno vrednovana kod odlaska u penziju, tu će doći do smanjenja. Nemoguće je da sve penzije ostanu iste bez obzira da li su bile fer ili nefer i da napravite reformu. Onaj ko je imao previsoku nezasluženu penziju, a nije toliko uplaćivao u toku radnog staža, naravno da će mu biti manja penzija po novom zakonu”, rekao je za Index.ba Ismet Osmanović.

Ekonomski analitičar Admir Čavalić kaže kako su izjave o ciframa u javnosti samo političke i da ne treba zaboraviti da smo ušli u izbornu godinu.

“Opozicija kaže da će biti smanjene panzije za 30%, pozicija kaze da će biti 10 do 20 KM više penzije, a mi ne možemo to znati. Samo PIO barata konktrenim podacima za svaku kategoriju, dosta se toga gloeda, da li dokazite iz javnog ili realnog sektora, koliko imate godina staža i tako dalje, mislim da su sve ovo paušalne ocjene kada se govore cifre koliko su manje ili više penzije”, rekao nam je Admir Čavalić.

I iz SDA potvrđuju da će penzije biti nešto niže nego dosadašnje.

“Istina je da će penzije biti nešto niže nego ranije, ali će da bude pravično. Nakon što se finalizira ovaj plan, biti će to dobra prilika i imati ćemo višak sredstava da se pristupi povećanju penzija. Zakon predviđa mnogo čišći sistem obračuna penzija jer će se u penziju odlaziti sa penzionim stažom, a ne nominalnim radnim stažom. Zakon ima i manjkavosti, ali činjenica je da je bitan za reforme”, kaže predsjednik Kluba zastupnika SDA.

“Ono što je zamjerka ovom zakonu jeste što je on samo prelazno rješenje, on ne rješava gorući problem, a to je da imamo sistem gdje ide jedan radnik ili 1,2 radnika na jednog penzionera. To je krucijalno pitanje koje nije riješeno ovim pitanjem, a ovaj zakon je bio nužan, sviđao nam se ili ne”, rekao je ekonomski stručnjak Admir Čavalić.

Najnovije

VUČIĆ O REZOLUCIJI O GENOCIDU U SREBRENICI: ” Ne možemo pobijediti”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Njujorku da su SAD, Njemačka i druge zemlje pojačale lobiranje za...