Secesionistički planovi: Dodik piše novi Ustav RS zasnovan na dokumentu koji negira državu BiH

Preporučujemo

Na oficijelnoj web stranici predsjednika RS već godinama stoji dokument „Dejtonska struktura BiH i pravni položaj RS“. Sačinjen je 2012. godine. U javnosti se malo o njemu govori, ne zna se ko je naručio izradu, ko su autori, koliko je koštao.

Kada se temeljito iščita, jasno se vidi da se sadržaj ovog dokumenta u najvećem dijelu poklapa sa višegodišnjom destruktivnom politikom koju vodi aktuelni predsjednik RS Milorad Dodik. Uočavaju se također i brojni konkretni potezi koje on povlači, jedan za drugim, školski, a tamo su ispisani.

- -

Između ostalog, detaljnim iščitavanjem mogu se uočiti brojne teze koje predsjednik RS svakodnevno plasira u javnosti.

U novembru prošle godine Dodik je učestvujući na naučnom skupu na Pravnom fakultetu u Banja Luci izjavio da će taj entitet sljedeće godine ( 2018) započeti izradu novoga Ustava koji “neće biti separatistički”,  ali će omogućiti da se može baviti pitanjem secesije”.

Jučer, na akademiji povodom obilježavanja neustavnog Dana RS, najavio je da će uskoro biti donesen novi Ustav RS i poručio da niko ne može da im zabrani pravo na referendum.

-U narednom periodu ćemo na referendumu donijeti novi Ustav Republike Srpske, koji je već dijelom napisan i usklađuje se sa Dejtonskim sporazumom, rekao je Dodik. Upitno je samo s kojim Sporazumom, s onim za koji on tvrdi da je vlasništvo RS ili kako je to nedavno rekao “njihovim” ( misleći na Bošnjake i Hrvate).

- -

Upravo dokument, koji je i zvaničan, jer se nalazi na oficijelnoj stranici predsjednika RS, sadrži glavne odrednice koje ćemo vjerovatno čitati u novom Ustavu.

Samo nekoliko rečenica dovoljno je da se vidi sa koliko su se žara „pisači“ potrudili da istaknu „kontinuitet postojanja RS“ i negiraju hiljadugodišnju povijest države Bosne i Hercegovine. Za njih je, baš kao i za predsjednika manjeg bh. entiteta, BiH nastala potpisivanjem Dejtona.

UVOD

-Pored datuma nastanka Republike Srpske s početka 1992.godine, najznačajniji su datumi s kraja 1995. godine, kada je definitivno priznat i potvrđen njen međunarodnopravni status. Ozvaničena kao strana-potpisnica svih aneksa mirovnog sporazuma i subjekt bilo kakvih naknadnih promjena, Republika Srpska je potvrdila svoj legitimitet i kontinuitet.

Sadašnji naziv „Bosna i Hercegovina“ bez bilo kakve odrednice koja upućuje na oblik uređenja, određuje specifičnost države nastale u Dejtonu, Ohajo u Sjedinjenim Američkim Državama. Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini sa ukupno 12 aneksa, parafiran je u Dejtonu 21. novembra 1995. a potom potpisan 14. decembra 1995. u Parizu. Tako je stvorena državna zajednica sastavljena od dva entiteta koji su potpisnici svih aneksa kao ključnih dokumenata za provedbu i funkcionisanje države nastale međunarodnim ugovorom.

KLjUČNE RIJEČI:

– SLOVO DEJTONA, A NE DUH DEJTONA

-BiH – SPORAZUMNA DRŽAVA SASTAVLjENA U DEJTONU

-BiH KAO DRŽAVNA ZAJEDNICA

-SAMOSTALNA REPUBLIKA SRPSKA U DEJTONSKOJ BiH

Kompletan sadržaj dokumenta “Dejtonska struktura BiH” možete pročitati na linku ispod:

http://www.predsjednikrs.net/wp content/uploads/2014/09/DEJTONSKA_STRUKTURA_BiH2.pdf

(Edina Latif)

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...