Sidran se družio s čitateljima: Knjiga spaja ljude, nije samo za Miljacku i kontejner

Preporučujemo

Ugledni bosanskohercegovački književnik Abdulah Sidran danas se družio sa svojim čitateljima, poklonicima i novinarima, a kroz pjesme, šale i opisne misli iz njegove nove knjige “A Nurija veli”. Ko je narodni filozof Nurija i kako je nastao, otkrio je danas Sidran.

Knjiga “A Nurija veli” ustvari sadržava veliki broj statusa i objava s Facebook profiila bh. književnika pod imenom “Sidran A Nurija”. Proteklih pet-šest godina “fejzbučarenja”, kako kaže Sidran, sada je sjedinjeno na stranicama između tvrdih korica.

- -

“Knjiga spaja ljude na neobične načine. Nije samo za Miljacku i kontejner. Možete ponekad od nje imati ozbiljnije koristi”, govorio je danas Sidran dok je potpisivao knjigu Hani Korać, inače pravnoj ekspertici koja, kako je dodao književnik, njemu može mnogo pomoći.

Na pitanje šta je to neobično u vezi s Nurijom, Sidran je kazao da bi to trebao sam protumačiti onaj koji pročita njegovu knjigu ili prati njegov profiil.

“Za pisca je neobično sve što vidi pod nebeskom kapom. Neobično mi je da čovjek ima dvije nosnice i još mnogo toga. Pravo pitanje je zašto sam odabrao ime Nurija”, rekao je Sidran.

Više od 10.000 Sidranovih pratitelja na Facebooku, kako kaže i sam, navikli su svakog jutra prvo posjetiti njegov profil kako bi vidjeli “šta je Nurija tog jutra izvalio”.

- -

“Mi smo svi izgnani na Facebook jer su naši mediji pod kontrolom snaga koje nemaju pameti ni dobre volje da se u kulturi nešto pametno događa. Prema tome, mi smo prognanici s Facebooka koji smo prinuđeni da radimo kao neka urotnička skupina nesretnika.

Tako je moj rad na Facebooku proteklih pet, šest godina proizveo model narodnog filozofa, nešto u tradiciji Nasrudina-hodže ili Sancho Panze koji Don Kihotu dobacuje narodne mudrosti. U skladu sa sarajevskim jezičkim žargonom, ja to nazivam izvaoljitine”, kazao je Sidran, dodajući da su mu proteklih dana blokirana njegova dva Facebook profila: “To će meni koristiti da se idem kupati, zabavljati, šetati šumom, ali je to svakako jedan kriminalan čin jer ja nikad ne kršim standarde zajednice. Nurija će nedostajati mom čitalačkom narodu narednih dana”.

Dok potpisuje knjige uz ćaskanje s čitateljima, vraća se Sidran na pitanje koje je sam sebi postavio. Žašto je baš odabrao ime Nurija?

“Odabrao sam ime Nurije u znak počasti prema stvarnom čovjeku koji danas živi u jednom staračkom domu. Mnogi ga se sjećaju iz rata kao čovjeka koji je džogirao kroz Sarajevo na -30 stepeni, od Marijn Dvora do Baščaršije, u sportskom šorcu i na tacni stotinama četničkih snajperista. On je džogirao kao da ne postoje. To je bila najsnažnija simbolička poruka koju je moglo opsjednuto Sarajevo poslati barbarima na brdima. Ja tog čovjeka volim i želim da njegovo ime ostane upamćeno zauvijek”, zaključio je Sidran.

Knjigu “A Nurija veli” je uredio Tarik Sidran, za likovnu opremu zaslužan je Haris Jusović, a izdaje je Dobra knjiga.

Najnovije

Stolac: Radnik poginuo prilikom pada s električnog stuba

Tridesetdevetogodišnji S. S. iz Nevesinja poginuo je jučer u Stocu, prilikom pada sa električnog stuba, potvrđeno je iz MUP-a...