Sirija prije i poslije rata: Pogledajte kako je sve izgledalo

Preporučujemo

Sirija prije i poslije rata: Pogledajte kako je sve izgledalo

Prije građanskog rata i dolaska “demokratije” Sirija je bila jedina zemlja u regiji bez ratova i unutarnjih sukoba. Žene nisu morale pokrivati lice i imale su ista prava kao i muškarci.

- -

Ovo je 12 malo poznatih činjenica o Siriji onakvoj kakva je bila dok nije buknuo strašni građanski rat, piše “Novi svjetski poredak“.

Tamo su u slozi živjeli kršćani i muslimani, vjerske zajednice su se uzajamno poštovale, Sirija je bila država bogata i kulturna te ugodna za život, evo kako je to izgledalo:

Oko 10 posto sirijskog stanovništva pripada jednoj od mnogih kršćanskih crkava u zemlji. Do početka rata u sekularnoj Siriji kršćani, šiiti, suniti, alaviti i židovi su živjeli u miru.

Islamski fundamentalizam je bio zatiran.

- -

Kršćani su mogli kupovati zemlju i graditi crkve. U ostalim arapskim zemljama kršćanska populacija broji manje od 1 posto.

Čak pet papa je bilo sirijskog porijekla. Vjerska tolerancija je jedna od temeljnih vrijednosti Sirije.

Porodica sirijskog predsjednika Bashara al Assada pripada alavitima, tolerantnoj grani islama (ogranku šijitskog islama). Alavita u Siriji ima oko 12 posto.

Sirija je jedina zemlja koja je prihvatila iračke izbjeglice bez ikakve diskriminacije bilo političke, vjerske ili društvene

Prije građanskog rata koji je počeo 2011. Sirija je bila jedina zemlja u regiji bez ratova i unutarnjih sukoba.

Sirija je jedina arapska država sa sekularnim sustavom. Islamski zakon je protuustavan.

Sirija je oduvijek otvoreno društvo okrenuto zapadnoj kulturi kao nijedna druga arapska država.

U Siriji se žene nisu obavezne pokrivati velom niti nositi burke

Sirijske žene imaju isto pravo kao i muškarci na zdravlje i obrazovanje

Sirija je jedina mediteranska zemlja koja je još uvijek vlasnik svojih naftnih kompanija. Vlada ih nije htjela privatizirati i otuđiti jer ta bogatstva pripadaju narodu Sirije

Sirija ima naftne rezerve od 2.500 miliona barela, a eksploatirati mogu samo državne firme.

Sirija je jedina zemlja koja ništa ne duguje Međunarodnom monetarnom fondu. Sirijci su svjesni da zaduživanjem u MMF-u daju slobodu svoga naroda opet u ruke gigantskih bankara koji kao pomažu slabijim zemljama pozajmicama, preko kojih tu zemlju drže u ropstvu.

Najnovije

Ročište optuženicima Dodiku i Lukiću ponovo odgođeno, ovaj put za 17. april

Nastavak suđenja predsjedniku bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću pred...