Šta je simbolizirao slomljeni Kip slobode u Madoninom nastupu na Eurosongu 2019. godine?

Preporučujemo

Muzika, kao vid umjetnosti, jedan je od najpopularnijih i najefikasnijih medija za prenošenje društveno-angažovanih poruka, a  termin zla često koristi  kontekstu zabavne i popularne muzike. Na ovaj način umjetnici poprilično uvjerljivo mogu braniti svoje okultne scenske performanse uvjeravajući da žele da se razlikuju od drugih, te svojoj publici ponude neki novi doživljaj.

Slavni izvođači u saradnji s producentima sasvim javno promovišu Kult sotonizma pred milionima gledatelja, koje onda uvode u svoj ritual. Izvođači su toliko razotkriveni da ne skrivaju svoje služenje ovom kultu, a njihovi nastupi su jasan iluminatski ritual stvoren isključivo za đavola i njegove podanike.

- -

Madonna je jedna od najpoznatijih ličnosti, koja jasno odaje počast luciferijasnkom kultu štovanja sotone kojem, poznato je i sama pripada.

Njen nastup na Eurosongu 2019. godine izazvao je ogroman broj komentara i reakcija ljudi koji ne mogu vjerovati šta se to javno i u porodičnom terminu plasira svijetu.

Madonna je nastupala za cijeli svijet na pozornici u Izraelu, sa ‘porukom’ za Jevreje i Palestince. Kakva je to bila poruka?

Nastup je počeo scenskom temom koja je nadahnuta sotonom. Tama koja je bila prožeta prigušenom crvenom rasvjetom. Na stepenicama koje vode prema slici lobanje, tihi i sablasni stajali su tamnoputi monasi koji su čekali da se pojavi Madonna. Crkvena zvona tuguju žalosno kao što bi neko tugovao mrtvima.

- -

Madonna je u sklopu interval acta izvela dvije pjesme. Prva je je bila  “Like A Prayer” (“Kao molitva”)  koju je izvela s 35-članim zborom. Ovu pjesmu je izvela noseći flaster za oči, okružena demonskim figurama.

U pjesmi “Kao molitva” možemo čuti stihove:

“Čujem kako me dozivaš. Kad me pozoveš, zvuči kao mala molitva. Na koljenima sam, želim te uzeti. U ponoć mogu osjetiti tvoju snagu. Baš kao molitvu, znaš da ću te uzeti. Čujem tvoj glas, kao da anđeo uzdiše. Nemam izbora, čujem tvoj glas. Osjećam se kao da letim. Šapućeš mi nježno, kao dijete. A ja sada plešem. Sve je kao san, bez početka i kraja. Ovdje si, sa mnom, kao u snu. Baš kao molitva, nemam izbora, tvoj glas me ponese.”

Prije izvođenja druge pjesme  plesači plešu oko Madonne sa maskama, a ona tako dio svog nastupa započinje: “They are so naive” (Oni su tako naivni).

Druga pjesma bila je “Future” (“Budućnost”). I u njoj možemo čuti stihove koji ukazuju na promovisanje sotonističkog kulta.

“Ne dolaze svi u budućnost. Ne mogu svi ući u budućnost. Nisi se probudio. Samo jedan, tako da moramo živjeti kako treba. Dođi da te upotpunimo. Vidim znakove. Samo oslobodite svoj um. Dobrodošli u budućnost. Previše boli iznutra To je preglasavanje. Uložili ste previše vremena pokušavajući preživjeti. Ne sviđa vam se osoba u vašem razredu, pa ćete ih pustiti da umru. Ne govori mi da prestanem jer si tako rekao. Budućnost je odakle mi dolazimo, i to od šefa. To je budućnost u kojoj moraš platiti troškove. Budućnost je odakle dolaziš, izgubljena. To je budućnost, raspeće na krstu. Ali znate da se uzdižem iznad svega, da.”

Njen nastup završio je upozorenjem čovječanstvu da se „probudi“. Simbolično je to što se izvođenje ovog nastupa nije dogodilo u Holivudu, već u Izraelu a ono što nije izazvalo puno pažnje u Madonninom nastupu na Eurosongu jeste Kip slobode u ruševinama,  koji predstavlja važan dio poruke koja je poslata sa scene.  U sred nastupa u Izraelu u pozadini je prikazan slomljen Kip slobode.

Kip slobode, jedan je od simbola SAD-a, predstavlja personifikaciju slobode, rimsku božicu Libertas s uzdignutom rukom u kojoj drži baklju, dok joj je ispod druge ruke tabula ansata (votivna ploča sa zakonima) na kojoj je napisan datum potpisivanja Američke deklaracije o nezavisnosti. Ispod njenih nogu leži prekinuti lanac koji simbolizira sticanje slobode SAD-a. Madonna svojim nastupom i slomljenim kipom pokazuje slamanje slobode nezavisne SAD.

Podsjetit ćemo i na 2017. godinu, te Ženski marš protiv Donalda Trumpa u Washingtonu, na kojem je Madonna aktivno učestvovala, a u svom fanatičnom govoru je koristila niz vulgarizama.

“Dobro nije pobijedilo na ovim izborima, no dobro će na kraju pobijediti. Ovo danas nam govori da smo daleko od konačnog kraja. Danas počinje naša priča. Revolucija počinje ovdje. Ovo je naša borba za slobodom, borba da budemo ono što jesmo, da budemo jednaki.

Marširajmo zajedno kroz ovu tamu i neka svaki naš korak pokazuje da se ne bojimo, da nismo same, da nas ne mogu slomiti. Dugo sam razmišljala o tome da dignem u zrak Bijelu kuću. Ali znam da to neće ništa promijeniti“, izjavila je popularna pjevačica Madonna na Maršu 2017. godine, a njene riječi je ispratio aplauz pola miliona ljudi.

Kasnije je na svom Twitter profilu pokušala objasniti da nije zaista mislila dići Bijelu kuću u zrak, te da je sve što je željela jest “izraziti se” (kao u svojoj pjesmi Express Yourself).

Ukoliko se osvrnemo na dešavanja u svijetu izazvana koronavirusom, nezaobilazna je činjenica da je SAD “na koljenima” i da ima više oboljelih nego u Italiji i Kini. Najveće žarište zaraze je New York gdje je registrovana trećina pozitivnih u SAD, a virus se širi pet puta brže nego u drugim dijelovima zemlje. U gradu u kojem se nalazi Kip slobode jedan od hiljadu stanovnika šire teritorije grada već je zaražen.

Madonnin nastup na Eurosongu 2019. godine možete pogledati u nastavku.

 

Index.ba

Najnovije

Efendić: Za Dodika smo znali kakav je, ali ovi naši su se godinama lažno predstavljali

Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić oglasio se večeras na svom Facebooku komentarom o mitingu koji je u režiji...