Stana Božović: Regionalnom saradnjom u oblasti ravnopravnosti spolova možemo puno da dobijemo

Preporučujemo

Ne bih mogla reći da je položaj žena u zakonodavnim tijelima u Srbiji na nezadovoljavajućem nivou, istakla je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) Stana Božović, državna sekretarka Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije.

Ona je to rekla govoreći o položaju žena u političkom i javnom životu, te šta bi i u kom pravcu trebalo učiniti da se stanje popravi.

- -

“Čak i na nedavno održanoj regionalnoj konferenciji u Beogradu: ‘Razvoj rodne ravnopravnosti kroz regionalnu saradnju – iskustva nordijskih zemalja’, učesnica iz Švedske je istakla primjer Srbije u kojoj se žene nalaze na mjestu predsjednika Narodne skupštine (Parlamenta), Narodne banke, 38 procenata žena je u Narodnoj skupštini, ministarke su na čelu važnih ministarstava. Žene u Srbiji su sve jače i u svojim partijama, jedino ih zapaženo manje ima na mjestima gradonačelnica. Svakako treba jačati žene, ali i zakonske mehanizme koje bi obezbjeđivale njihovo ravnopravno učešće na mjestima odlučivanja”, poručila je Božović.

Božović je podcrtala i zašto je važno postojanje Regionalnog koordinacionog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost.

“Saradnja u svakom obliku i u svim temama, pa i kada je rodna ravnopravnost u pitanju je neophodna da bi se društveni procesi razvijali. Razmjenom iskustava, učenje jednih od drugih, ukazivanje na nove izazove onih koji su možda u nekom slučaju otišli naprijed su dodatne vrijednosti koje kroz rad Regionalnog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost možemo da dobijemo. Također, ne treba zanemariti da zajedničkim nastupima u međunarodnim tijelima i inicijativama imamo veću snagu i da se naš glas u tom slučaju više vrednuje”, istakla je Božović.

Državna sekretarka Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije govorila je i o tome šta su najznačajnije aktivnosti Regionalnog koordinacionog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost koje su uticale na društvene promjene od kada je uspostavljen.

- -

“Od kako je uspostavljen Regionalni koordinacioni odbor mehanizama za rodnu ravnopravnost najviše se radilo na temama bezbjednosti i sigurnosti, promovisanju Istanbulske konvencije… Tako da mogu reći da je predstavljanjem dostignutih rezultata u ovoj oblasti u svakom momentu pomjerana granica i izazov za ostale članice Regionalnog koordinacionog odbora mehanizama za rodnu tavnopravnost da unaprijede zakonsku regulative i mehanizme u borbi protiv nasilja nad ženama”, smatra Božović.

Osvrnula se i na to na koji način Balkanska regija podržava i doprinosi radu Regionalnog koordinacionog odbora mehanizama za rodnu ravnopravnost.

“Balkanska regija u tome segmentu pruža tehničku podršku Regionalnom koordinacionom odboru što je jako važno”, naglašava Božović.

S obzirom da je implementacija Rezolucije UN 1325 – Žene, mir, sigurnost jedan od važnih segmenata jačanja učešća žena u vojsci i policijskim snagama, Božović je govorila i o tome na koji način se može i treba unaprijediti njena provedba. Dala je i jasne upute na koji način akcioni planovi mogu poslužiti kao platforma za regionalnu saradnju.

“Što se Srbije tiče Nacionalni akcioni plan za Rezoluciju UN 1325 se sprovodi u skladu sa predviđenim koracima i vremenskim određenjem. Naše institucije kao i kada su u pitanju druge međunarodne obaveze koje smo preuzeli su ozbiljno pristupile ovom zadatku. Moje je mišljenje da se regionalno trebaju razvijati planovi koji se tiču dostizanja ciljeva održivog razvoja u smislu borbe priotiv siromaštva, razvoja energetske efikasnosti, razvoja cirkularne ekonomije, borbe protiv klimatski promjena i zaštite životne sredine generalno. Razvijanje platforme za jačanje gender komponente u ovim oblastima koje ne poznaju granice imaju veću šansu za realizaciju”, navela je Božović.

Državna sekretarka Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije dala je i ocjenu šta smatra smatrata kao nužne aktivnosti koje može poduzeti Koordinacioni odbor kako bi se stanje u regiji unaprijedilo kada je u pitanju rodna ravnopravnost.

“Koordinacioni odbor mehanizama za rodnu ravnopravnost svakako treba da nađe model da komunikacija bude češća i intenzivnija, da se naprave kratkoročni i dugoročni planovi koji bi podrzumijevali aktivnosti promocije rodne ravnopravnosti i unaprijeđivanja položaja žena”, poručila je Božović.

Najnovije

Drama u Parizu: Muškarac opasan eksplozivom se zabarikadirao u iranskom konzulatu s ambasadorom

Uhapšena je osoba koja se sklonila u zgradu iranskog konzulata u 16. arondismanu Pariza. Prijetio je da će se...