Stephen Hawking – čovjek kojem su najveća misterija bile žene: Uvijek gledajte gore, u zvijezde i nikada ne odustajte

Preporučujemo

Stephen Hawking umro je danas u svojoj 76. godini.

“Inteligencija je mogućnost prilagođavanja promjenama”, rekao je jedan od naučnika koji je zasigurno obilježio ljudsku historiju zauvijek. Njegov citat je obilježio i njegov život – jer je iz zdravog mladića, punog života i visokog koeficijenta inteligencije pretvorio u bolesnog čovjeka – koji se čitav život borio sa teškom i rijetkom bolešću, ali joj nikad nije dopustio da preuzme njegov život.

- -

Kada je imao 21 godinu i počeo doktorski studij, doktori su mu saopštili da ima rijetku motor neuronsku bolest. ALS je teška i neizliječiva bolest od koje 95 posto ljudi umire u periodu od pet do deset godina, a iste prognoze bile su i za njega. Ipak, on se nije tek tako predao, a podršku mu je pružila i njegova djevojka Jane, koju je upoznao na fakultetu. Nije željela odustati od njega i odlučila je da će sve zajedno proći.

Vjenčali su se 1965. godine dok je jos mogao sam hodati, bez pomoći te su dobili i prvo dijete.

Doprinos vremenu, svemiru i prostoru

Zbog sve težeg kretanja, bilo mu je teško ispisivati matematičke jednačine te je zato u svojoj glavi počeo dočaravati svemir. Kada je bio učesnik Kraljevskog naučnog društva, čuveni Fred Holj je držao predavanje te je napravio grešku u računanju. Stephen ga je na glas ispravio i rekao da je to izračunao u svojoj glavi.

- -

Njegovo najznačanije dostgnuće bilo je zračenje, odnosno, zračenje kojim crne rupe isparavaju i nestaju. Crne rupe nalaze se u svemiru i imaju jako gravitaciono polje. Hawking je dokazao kako je topologija horizonta događaja četverodimenzionalne crne rupe dvodimenzionalna sfera, odnosno, da je izlazna brzina jednaka brzini svjetlosti. To znači da sve što se nalazi u horizontu događaja spriječava jako gravitaciono polje da ga napusti. Da, čestice s vanjske strane mogu pasti u crnu rupu, ali je nikada ne mogu napustiti, pa čak ni svijetlost. Vrijeme i prostor su jedno – to je poenta. Ovo je otkriće zauvijek obilježilo nauku.

1979. godine je postao profesor matematike na Cambridge univerziteti i tako zauzeo nekadašnju stolicu Njutna. Njegova knjiga “Kratka historija vremena” je prodata u 25 miliona primjeraka.

On je tvrdio i da crne rupe u svemiru trebaju miljarde godine da ispare, a kada se to desi, skupljaju se u malo jezgro te zračenje počinje iznutra – i nosi informacije van crne rupe ili jezgra.

Kasnije je predstavio i novu teoriju o istoj temi – da rupe ne uništavaju sve što uđe u njih, već izbace tu energiju u svemir, samo u obliku koji se ne može prepoznati. Ali, tako je izgubio jednu od opklada sa dva poznata naučnika.

Njegov doprinos nauci se ne može poreći, a neki smatraju da je razumjevanju gravitacije doprinio više od Ajnštajna.

Stephen Hawking je veoma unapredio naše znanje o crnim rupama, ustanovio je da se horizont događaja vremenom može samo povećati ili ostati konstantan, tako da ako bi dvije crne rupe nestale površina novonastale oblasti bi bila veća od zbira komponenti. Dokazao je i da rupe ne nastaju samo zbog kolapsa zvijezda, već i drugih regiona prostora.

Definisao je nešto što može biti spas za svemir kakav poznajemo.

Privatno – burno

Nakon 30 godina braka, razveo se od Jane. Ona se zaljubila u drugog muškarca, ali ga nije htjela napustiti iako je on znao istinu. Napisala je i knjigu prema kojoj je snimljen film te je često rekla da je u njihovom braku bilo četvero – njih dvoje, bolest i fizika i da joj je fizika bila najveća suparnica. On je bio ateist, a ona je vjerovala u boga, ali to im nikada nije bila prepreka.

Stephen se razveo od nje i oženio tadašnju medicinsku sestru Ilejn. Za nju se godinama pričalo da ga zlostavlja, čak je bilo i nekoliko prijava te su se razveli nakon deset godina braka.

Jane se također udala za drugoga i imali su troje djece. Ipak, Stephen se na jedno vrijeme udaljio od svih, ali se zadnjih godina zbližio ponovo i sa djecom i sa Jane te su se i na premijeri filma zajedno pojavili – kao u stara vremena.

Uvijek gledajte gore, u zvijezde

“Napad na Sarajevo uporedio je sa minhenskim sastankom 1938., nakon koga je uslijedio Drugi svjetski rat. U poruci Festivalu MES, napisao je: ‘Napad na Sarajevo je okrutnost koja ne smije biti dopuštena u svijetu koji za sebe tvrdi da je civiliziran. Veoma sam razočaran reakcijom zapadnih vlada. Ovo je skoro isto tako loše kao i München. Šaljem svoje najbolje želje i podršku građanima Sarajeva. Steven Hawking, 4.6.1993.’, napisao je danas Haris Pašović na svome Facebook računu.

A jedan od najpoznatijih citata Stephena, koji ostaju iza njega kao i njegova otkrića, glasi:
“Sjetite se da uvijek gledate gore u zvijezde, a ne u tlo. Pokušajte naći smisao u onome što vidite, zapitajte se zašto svemir postoji. Budite radoznali. Koliko god se život činio teškim, uvijek ima nešto u čemu možete uspjeti. Najvažnije je da ne odustajete”, rekao je Hawking na jednom od svojih predavanja.

Zvijezda je bio i on, a iza njega nije ostao prah, već sjajna otkrića koja su označila čitav dio historije.

Svakako je potrebno pogledati i film o njegovom životu – Teorija svega.

(I.S.)

 

 

Najnovije

VUKANOVIĆEVA KOLEGICA ZAGORKA GRAHOVAC: Poruke koje ovih dana slušamo su sramne i strašne, koliko za Bošnjake, toliko štete i srpskom narodu

U posljednje vrijeme koliko traje Dodikovo lobiranje protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici - intenzivira se njegova retorika...