TERME ILIDŽA Zbog pogrešnih poteza Kanton ostao bez 150 miliona KM: Konaković traži izvinjenje od Efendića, Efendić objavio novu dokumentaciju iz 2015.

Preporučujemo

Rasprava zastupnika Naroda i pravde Elmedina Konakovića i načelnika Novog Grada Semira Efendića o preuzimanju udjela Termi Čatež na Ilidži, te da li je Kanton zbog pojednih odluka na gubitku najmanje 150 miliona KM, koja je započela prije nekoliko dana u emisiji FACE TV prenijela se i na društvene mreže.

Podsjećamo, u junu 2015. godine Skupština KS na prijedlog tadašnjeg premijera Konakovića raspravljala je o ovoj temi, a o čemu je na svom blogu pisao tadašnji zastupnik Naše stranke Edin Forto.

- -

“Tema koja je proizvela najnervoznije diskusije poslanika iz svih velikih stranaka je tačka: Prijedlog odluke o neprihvatanju Ponude za preuzimanje udjela Termi Čatež d.d. Čatež u privrednom društvu Termalna rivijera Ilidža d.o.o. Sarajevo i Finansijskog potraživanja Termi Čatež d.d. Čatež prema privrednom društvu Termalna rivijera Ilidža d.o.o. Sarajevo. Radi se o javno-privatnom partnerstvu između Kantona i slovenačkog investitora Terme Čatež….. 

Uzalud je sada konstatovati da su Terme Čatež na više načina prekršile prvobitni ugovor i da je Kanton vjerovatno mogao tužiti, preuzeti firmu i sam naplatiti 18 miliona KM od Mrkulića. Ovako su pare otišle u Sloveniju, a 20 hektara zemlje tržišne vrijednosti 100 miliona KM i koncesija na izvorište mineralne vode idu novom privatniku a da kanton i dalje ne zna koju će korist imati.”, napisao je Forto 25. juna 2015. godine. 

Konaković tvrdi da je u pravu, da on nema ništa sa slučajem Terme, te da je za sve kriv nekadašnji ministar privrede Emir Hrenovica iz saziva Vlade KS 2010- 2014, kada je on bio šef Kluba zastupnika SDA u Skupštini.

“Rijetko me u javnim nastupima nešto može izbaciti iz takta. Ponekad sam emotivniji i možda takav nastup neko ne voli. Gestikuliram, povisim ton. Optužbom da sam u prenosu vlasništva u slučaju Termalna rivijera počinio neko koruptivno djelo, Semir Efendić me baš bacio u dilemu, da li sam eventualno nešto propustio ili nisam adekvatno reagovao? Nisam mogao garantovati u tom trenutku da rok u kojem je Kanton imao pravo preče kupnje nije moja greška. Semir je vrlo uvjerljivo govorio da jeste. Iz arhive sam dobio sve informacije i javno ih objavljujem. Rok je istekao prije formiranja Vlade na čijem sam čelu bio, u dopisima to konstatuje bivši ministar privrede i bivši premijer. Vlada je vadila još jednom kestenje iz vatre, još jedna sramotna privatizacija. Efendić optužio direktno mene. Ok mi je da ne zna da kredit za vertikalni transport vraća Kanton, da tvrdi da je to ZOI, razumijem i njegove motive da brani kadrove SDANG, ali ovo mi je bilo iznenađenje, iskreno. E sad kad smo dokumentaciju pripremili, očekujem izvinjenje. Ako se ne desi, to me neće iznenaditi. Svu ostalu dokumentaciju šaljem poštom, a ministarstvo češljamo dubinski kad ga preuzmemo, ako Bog da!”, napisao je Konaković na svom FB profilu, te objavio i dokumenta koja je, kako tvrdi, dobio iz arhive.

- -

Efendić mu nije ostao dužan, te je i on objavio dokumentaciju, ali sa Konakovićevim potpisom i mišljenje Pravobranilaštva, te napisao:

“Pošto sam znao da on neće uvažiti nijedan argument, u emisiju sam ponio dokumente za ono o čemu ću govoriti i ovdje ih objavljujem, naročito jer je danas ponovo putem Facebooka pokušao manipulisati i tvrditi kako je za Odluku o neprihvatanju ponude firme Terme Čatež zapravo bio istekao rok!? Pa zašto je onda Skupština na njegov prijedlog tu Odluku uopće donijela ako je istekao rok? (u prilogu je mišljenje Kantonalnog pravobranilaštva koje dokazuje da rok za ponudu firme Terme Čatež iz 2015. godine nije istekao) Objavio je dokumente Ministarstva privrede iz vremena kada je ministar bio Emir Hrenovica iz kojih se jasno vidi da to ministarstvo upućuje na nekoliko stvari, a to je da samo Skupština KS može da se izjasni o ponudi koji je i 2014. upućivala firma Terme Čatež, da je to posao za koji je neophodno pribaviti mišljenje Kantonalnog pravobranilaštva, i da se sve mora vršiti u skladu sa prvobitnim ugovorom o zajedničkom ulaganju.

Šta je vruće kestenje koje Konaković spominje na facebooku? Vruće kestenje je to što ranija Vlada nije htjela (ili smjela) ući u takvu aktivnost prije svega jer firma Terme Čatež nije izvršila svoje obaveze iz prvobitnog Ugovora, pa prema tome je upitno njezino pravo da nudi svoj udio u zajedničkoj firmi, a suprotno je i članu 24. Ugovora koji kaže da se prijenos nad dijelom udjela može vršiti samo po okončanju investicije koja nikada nije okončana. Prema tome nije postojala realna prijetnja da se udio u firmi prenese na treće lice bez odluke Skupštine KS, jer da jeste, taj posao bi se završio i 2014. godine. Međutim , posao prenosa udjela na treću firmu završen je tek nakon odluka Vlade i Skupštine KS iz 2015. godine, i to je vrući kesten, toliko vruć da šteta po Kanton Sarajevo iznosi najmanje 150 miliona KM.”, poručio je Efendić.

(Index.ba)

Najnovije

Izraelska vlada izglasala zatvaranje Al Jazeere

Kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanyahua odlučio je zatvoriti lokalne operacije Al Jazeera televizije u Izraelu sve dok traje rat...