Tursko tužilaštvo traži najstrože kazne za FETO pučiste, organizatore i zapovjednike

Preporučujemo

Tužilaštvo u Ankari zatražilo je otežane doživotne zatvorske kazne za organizatore i rukovodioce pokušaja državnog udara u Turskoj, kojeg je u noći 15. jula 2016. godine izvela teroristička organizacija FETO kroz svoje članove infiltrirane u tursku vojsku, javlja Anadolu Agency (AA).

U procesu koji se pred Sudom u Ankari vodi protiv 475 optuženih, tužilaštvo je zatražilo izricanje otežanih zatvorskih kazni zapovjednicima, pilotima i civilima, članovima terorističke organizacije FETO, koji su u noći 15. jula iz zrakoplovne baze Akinci rukovodili ili direktno izvodili pokušaj državnog udara.

- -

Među optuženima za koje je zatražena stroga doživotna robija je 16 pripadnika oružanih snaga te civili Kemal Batmaz, Hakan Cicek, Nurettin Oruc i Harun Binis.

Tužilaštvo ih tereti za pokušaj rušenja ustavnog poretka, pokušaj atentata na predsjednika države te teška višestruka ubistva.

Bivši kapetani u turskom vazduhoplovstvu Mustafa Mete Kaygusuz i Ahmet Tosun te Hakan Karakus, koji su izdali naredbe pilotima da otvore vatru na institucije i civilne objekte te mjesta javnih okupljanja u Ankari, također su na listi optuženih za koje tužilaštvo traži strogu doživotnu robiju.

Pilot Mustafa Azimetli, koji je bombardovao kompleks Uprave policijskog vazduhoplovstva kod Ankare, te pilot Hasan Husnu Balikci, obuhvaćeni su pomenutim zahtjevom tužilaštva. Isti zahtjev se odnosi i na pilota Huseyina Turka, koji je bombardovao zgradu turskog parlamenta u Ankari, kao i direkciju TURKSAT-a te zgradu Uprave specijalne policije.

- -

Teška doživotna robija zatražena je i za pilota Musluma Macita, koji je nadomak Predsjedničke palate u Ankari usmrtio 15 civila.

Postupajući tužilac je zatražio odvajanje psotupka protiv vođe terorističke organizacije FETO Fetullaha Gulena i Adila Oksuza, zaduženog za civilne strukture FETO-a, koji su u bjekstvu.

Teroristička organizacija Fetullahci/Paralelna državna struktura (FETO/PDY) je 70-ih godina prošlog stoljeća počela svoje podanike infiltrirati u sigurnosne institucije Turske, da bi 80-ih godina znatno ojačala svoje paralelne piramide unutar tih institucija i, na koncu, 15. jula 2016. godine izvela pokušaj vojnog udara s ciljem rušenja ustavnog poretka i svrgavanja demokratski izabrane vlasti u Turskoj.

Tokom pokušaja vojnog udara u Turskoj je ubijena 251, a ranjeno blizu 2.200 osoba.

Turske nadležne institucije pokrenule su opsežnu borbu protiv te terorističke organizacije na čelu koje je Fetullah Gulen.

Najnovije

Da rezolucije UN išta vrijede, danas ne bi bilo potrebno usvajati rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici!

  Da rezolucije Ujedinjenih nacija išta vrijede u pravnom sistemu, danas ne bi bilo potrebe za usvajanjem rezolucije kojom se...