Tužilaštvo provjerava Federalno ministarstvo pravde zbog nabavke lijekova za zatvore

Preporučujemo

Federalno ministarstvo pravde, na čijem čelu je ministar Mato Jozić, donijelo je 8. maja 2020. godine odluku o poništenju postupka nabavke lijekova za potrebe kazneno-popravnih zavoda u Federaciji BiH, zbog čega pritvorenici i osuđenici ostaju bez lijekova, saznaje Klix.ba.

Advokat Josip Bašić, koji zastupa kompaniju “Zefarm” d.o.o. Zenica, žalio se istog dana Uredu za razmatranje žalbi (URŽ) BiH na navedenu odluku Federalnog ministarstva pravde zbog, kako je naveo, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, povrede materijalnog propisa i bitne povrede postupka.

- -

Odluka o obustavi nabavke lijekova i reakcija advokata Bašića ne bi bile sporne i medijski zanimljive da direktor kompanije “Zefarm” d.o.o. Zenica Edis Šaćirović od ranije nije ukazivao na propuste Ministarstva pravde FBiH prilikom dodjele ugovora za nabavku lijekova kazneno-popravnim zavodima u Federaciji BiH.

Tako je URŽ BiH još u decembru 2019. godine, rješavajući po presudi Suda BiH, donio rješenje da Ministarstvo pravde FBiH predmet nabavke lijekova za zatvore raspisan aprila 2018. godine vrati na ponovni postupak, da bi ministar Mato Jozić obavijestio URŽ BiH da je to neprovodivo jer su “utrošena odobrena sredstva”.

“Ministarstvo pravde FBiH u nekoliko navrata grubo krši procedure javnih nabavki zbog čega su im poništene odluke rješenjima Agencije za javne nabavke i presudama Suda BiH. Da li je cilj ovog nezakonitog djelovanja pogodovanje nekome ili samo nesnalaženje u zakonskim procedurama, to je na nadležnim organima da utvrde”, kazao je Edis Šaćirović za Klix.ba.

Vrijednost ugovora 1.970.000 KM

- -

Sukcesivna nabavka lijekova za potrebe kazneno-popravnih zavoda u FBiH, pokrenuta putem otvorenog postupka 18. februara 2020. godine, bila je još jedna zgodna prilika za zaradu predstavnicima dviju firmi – “MGM Farm” d.o.o. Kakanj i “Zefarm” d.o.o. Zenica – specijalizovanih za tu specifičnu vrstu nabavke.

Procijenjena vrijednost ugovora je 1.970.000 KM za tri godine. Dostavljene su dvije ponude.

Komisija za provođenje postupka zajedničkih javnih nabavki za Federalno ministarstvo pravde i kazneno-popravne zavode utvrdila je da nijedna od dostavljenih ponuda nije prihvatljiva, zbog čega je federalni ministar pravde Mato Jozić 8. maja donio odluku o poništenju postupka javne nabavke.

Obrazloženje je, u najkraćem, glasilo ovako: MGM Farm “nije dostavio traženu izjavu u ekvivalentu u skladu s tačkom 5. Obrasca za ocjenu ponuda”, a ponuda Zefarma “nije prihvatljiva jer ispravke na specifikacijama Obrasca za cijenu ponuda nisu u skladu sa članom 18. stav 1. Uputstva za pripremu modela tenderske dokumentacije”.

Josip Bašić, advokat kompanije Zefarm, dostavio je istog dana Uredu za razmatranje žalbi BiH žalbu na odluku i kopiju obrasca za cijenu ponude, napomenuvši u žalbi da se na kopiji obrasca “jasno vidi postojanje pečata i potpisa odgovorne osobe”, odnosno da je ponuda dostavljena “na način propisan tenderskom dokumentacijom”.

“Žalitelj je eventualnu povredu materijalnog propisa počinio jer ga je ugovorni organ doveo u zabludu i zbog toga žalitelj ne bi trebao snositi negativne posljedice… Ugovornom organu bila je ostavljena mogućnost da u okviru tenderske dokumentacije dodatno pojasni način unošenja ispravki, koju nije iskoristio te je ova napomena iz obrasca za cijenu ponuda jedina uputa koju je ugovorni organ dao”, stoji u žalbi.

Tužilaštvo formiralo predmet

Direktor kompanije Zefarm d.o.o. Edis Šaćirović je, što zbog ranijih negativnih iskustava s javnim nabavkama u Ministarstvu pravde Federacije BiH, što zbog sumnje u provođenje posljednjeg postupka javne nabavke lijekova za potrebe kazneno-popravnih zavoda, slučaj prijavio nadležnim organima.

“Krivična prijava zbog kršenja procedura i nepostupanja po presudi Suda BiH je podnesena jer se već u nekoliko postupaka javnih nabavki krše procedure i Ministarstvo odbija da provede rješenje URŽ-a i presude Suda BiH. Dakle obuhvata tri posljednja postupka javne nabavke”, istakao je Šaćirović.

Azra Bavčić, glasnogovornica Tužilaštva Kantona Sarajevo, potvrdila je za Klix.ba da je Federalna uprava policije 19. maja 2020. godine dostavila prijavu Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo, da je formiran predmet i da će biti izvršene provjere kako bi se utvrdilo da li ima elemenata krivičnog djela.

Komisija za provođenje postupaka zajedničkih javnih nabavki za Federalno ministarstvo pravde i kazneno-popravne zavode formirana je 2019. godine i sastavljena od članova iz različitih institucija, a predsjednik komisije je Mato Brašnić, čovjek od povjerenja ministra Mate Jozića, iz Federalnog ministarstva pravde.

Kako saznajemo iz policijskih izvora, trebalo bi da djelovanje Komisije za provođenje postupaka zajedničkih javnih nabavki za Federalno ministarstvo pravde i kazneno-popravne zavode bude predmet provjera, ali i djelovanja “visokopozicioniranog nosioca pravosudne funkcije opuženog 2005. godine zajedno s Draganom Čovićem”.

Ništa sporno, nikom ne pogoduju

U Federalnom ministarstvu pravde su za Klix.ba kazali da sukcesivna nabavka lijekova za potrebe kazneno-popravnih zavoda u Federaciji BiH za njih nije sporna, ali da je na tržištu lijekova prisutna bespoštedna borba dva konkurenta Zefarma i MGM-a.

“Predstavnici ponuđača Zefarma d.o.o. Zenica su se na Odluku o poništenju postupka nabavke žalili ugovornom organu, a ugovorni organ je žalbu razmotrio, ocijenio da je ona neosnovana i proslijedio je Uredu za razmatranje žalbi”, kazali su nam u Federalnom ministarstvu pravde.

Upitani da prokomentarišu navode da Federalno ministarstvo pravde pogoduje jednoj u odnosu na drugu kompaniju prilikom provođenja javnih nabavki, istakli su da su ti navodi neosnovani.

“Riječ je o javnoj i transparentnoj nabavci, kao i ranijih godina. Ugovorni organ javno i transparentno vrši sve nabavke, pa i ovu, gdje je sve javno i dostupno. O bilo kakvom pogodovanju nema govora, posebno u otvorenim međunarodnim postupcima javne nabavke”, istakli su iz Federalnog ministarstva pravde.

Zatvorenici ostaju bez lijekova

U Federalnom ministarstvu pravde su nam kazali da kazneno-popravni zavodi ne ostaju bez lijekova jer se kontinuirano snabdijevaju, “iako ponašanje ponuđača koji koristeći sve opcije pravne zaštite, rušeći jedan drugoga, znatno usporavaju snabdijevanje KPZ-ova lijekovima”.

Boris Džeba, direktor Kazneno-popravnog zavoda Mostar, izjavio je za Klix.ba da javne nabavke centralizovano provodi Federalno ministarstvo pravde i da je bilo određenih komplikacija budući da su zbog žalbi padali određeni tenderi za nabavku lijekova.

“Za sada još uvijek nemamo problema s nedostatkom lijekova, ali moglo bi biti ukoliko uskoro ne bude proveden tender. Mostarski kazneno-popravni zavod možda nije referentan jer je manji, ali moglo bi doći do većih problema u Sarajevu i Zenici. Sve je to dio bh. procedura u provođenju javnih tendera”, kazao je Džeba.

Faruk Zubčević, direktor Kazneno-popravnog zavoda Sarajevo, istakao je da ne može davati izjave bez saglasnosti Federalnog ministarstva pravde, ali je napomenuo da zatvori imaju zakonsku mogućnost da nabavljaju lijekove.

“Do nedostatka lijekova ne bi smjelo doći, jer bi to prouzrokovalo nesagledive negativne konsekvence na funkcionisanje kazneno-popravnog zavoda, kako u medicinskom, tako i u sigurnosnom aspektu”, kazao je Zubčević za Klix.ba.

Ministar iznad zakona

Sukcesivna nabavka lijekova, sredstava za dezinfekciju i deratizaciju i sanitetskog materijala za potrebe kazneno-popravnih zavoda u Federaciji BiH Ministarstva pravde FBiH, čija je vrijednost bila 1.870.000 KM, bila je problematična i 2017. godine.

Tada je okvirni sporazum potpisan s tri kompanije i provodio se postupak mini tenderisanja. Tri kompanije s kojima je zaključen okvirni sporazum imale su mogućnost svake godine slati ponude, a ugovor bi se dodijelio onoj kompaniji koja ponudi najnižu cijenu.

Problemi su, kako je ranije pisao online magazin Žurnal, nastali u drugom krugu mini tenderisanja za najvredniji LOT – lijekovi.

Federalno ministarstvo pravde je u aprilu 2018. godine objavilo obavještenje o izboru ponuđača u kojem se navodi da će ugovor potpisati s firmom “MGM Farm” d.o.o. Kakanj, odnosno da će ova kompanija u narednih 12 mjeseci biti dobavljač lijekova kazneno-popravnim zavodima u Federaciji BiH.

Predstavnici kompanije “Zefarm” d.o.o. Zenica bezuspješno su se požalili Ministarstvu pravde FBiH na odluku, navodeći da ugovorni organ nije izvršio temeljnu analizu dostavljenih ponuda i nije utvrdio da li su dostavljene ponude formirane u skladu s uvjetima iz okvirnog sporazuma.

Potom su otišli korak dalje i obratili se Uredu za razmatranje žalbi (URŽ), da bi žalba bila usvojena, poništen navedeni zaključak i predmet vraćen Federalnom ministarstvu pravde na ponovni postupak. Ministarstvo uzima u razmatranje navode iz žalbe, ali je odbija kao neosnovanu.

Predstavnici kompanije “Zefarm” opet su se obratili URŽ-u, ali ovog puta je odbijena njihova žalba, također kao neosnovana. Naposljetku su podnijeli tužbu Sudu BiH protiv URŽ-a, tražeći poništenje tog rješenja.

Sud BiH je u novembru 2019. godine poništio navedeno rješenje URŽ-a te predmet vratio na ponovni postupak. URŽ je potom, po drugi put, poništio zaključak Ministarstva pravde FBiH i predmet vratio na ponovni postupak.

Ministar Mato Jozić je u decembru 2019. godine informirao Ured za razmatranje žalbi da je rješenje neprovodivo jer je “postupak nabavki lijekova okončan i utrošena su odobrena sredstva za ove namjene”.

U Federalnom ministarstvu pravde su za Klix.ba kazali da ne prihvataju insinuaciju o pogodovanju bilo kojoj kompaniji, pa ni kompaniji MGM Farm d.o.o. Zenica.

“U periodu od 2017. do 2019. godine u prethodno otvorenom međunarodnom postupku javne nabavke za navedeni predmet u okviru okvirnog sporazuma od tri godine putem mini tenderisanja dva ugovora su dodijeljena Zefarmu d.o.o. Zenica, zato što je tada dao povoljnije ponude tako da ne prihvatamo navedenu insinuaciju o pogodovanju kompaniji MGM”, stoji u odgovoru Ministarstva pravde FBiH.

Najnovije

Islamska zajednica u BiH: Negiranje genocida u NSRS-u je argument zašto je neophodno usvajanje rezolucije

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini osuđuje današnje usvajanje sramnih zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske, kojima se negira genocid...