ISTRAŽUJEMO Lažne dojave o bombama u Sarajevu: Novi izazov među mladima kao što je bila igrica Plavi kit ?

Preporučujemo

U posljednjih petnaest dana MUP-u KS prijavljeno je 16 lažnih dojava o bombama, od čega je jedna bila u Sudu KS, a 15 u školama. Od tog broja četiri dojave MUP KS je imao danas.

Iz MUP-a KS za Index.ba rekli su kako je u 2016. godini bila prijavljena ukupno jedna lažna dojava o bombi, a u prošloj godini bilo ih je ukupno osam, a od toga su dvije rasvjetljene.

- -

Goran Kovačević, profesor s Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu rekao je za Index.ba kako je važno da građani znaju da policija mora reagovati na svaku dojavu o eksplozivnoj napravi, bez obzira da li je to lažna dojava ili nije.

“To se ne može utvrditi dok se ne izađe na lice mjesta i izvrši uviđaj da li stvarno postoji ekplozivna naprava ili ne. Dešava se više lažnih dojava koje se odnose na škole, ja bih obratio pažnju da ne postoji neki izazov na društvenim mrežama među omladinom, pa da ne rade to iz trenda. Kao što je bila igrica Plavi kit, pa kao ako se to ne uradi, onda dijete nije kul i mislim da bi takvo nešto moglio biti u pitanju. Provjerio bih prvo društvene mreže, pitao bih omladinu, neko od njih tog uzrasta bi mogao nešto znati o tome ako se radi o toj stvari”, rekao nam je Goran Kovačević.

“Ni mi nismo sigurno o čemu se radi, mi smo jučer imali sastanak sa ministrom MUP-a i komesarom, oni će reagovati na svaku dojavu, već su neki i uhapšeni, oni kažu da imaju načina i da će biti uhapšeni svi, jer se dojave rade što telefonima, što mailovima i mogu to upratiti”, rekao je za Index.ba Adnan Jabučar, član UO Vijeća roditelja KS.

“Sada je vrijeme i kontrolnih ispita i đaci pribjegavaju raznih tehnikama. Čim svi izađu iz zgrade možda neko od njih ostane u školi da pokrade kontrole testove pa da mogu polagati. Omladina je na svašta spremna. Nije loša, ali adrenalin, avantura, izazovi, sve je to spram tih godina”, kaže goran Kovačević i dodaje:

- -

“Policija sa opremom koju posjeduje može ući u trag počiniocima, tu treba da se uključe i telekom provajderi usluga mobilne telefonije, da se te kartice ne mogu kupiti bez lične karte. Da se zna ime na kojem je ta kartica, da cijena ostane ista, ali da se mora pokazati lična karta pri kupovini. Hoće neko da provocira nekoga, hoće da se bavi nekom zabranjenom radnjom, ne može ništa biti skriveno. Mobitel i telefon su sredstva komunikacije, a ne sredstvo iznuđivanja, prijetnji, napada, lažnih dojava i tako dalje”, naglašava Goran Kovačević.

Iz Vijeća roditelja KS apeluju da se prestane sa lažnim dojavama.

“Zar je stvarno netko toliko nerazuman  da želi da ga policija hapsi pred školskim kolegama, roditeljima ili da bude novčano kažnjen, izbačen iz škole, osuđen na neku od zatvorskih kazni”, pitaju se roditelji iz Vijeća roditelja KS.

“Roditelje molimo da razgovaraju sa svom djecom i objasne im da ne sudjeluju u ovim kriminalnim aktivnostima. Da pomognu predstavnicima Ministarstva unutrašnjih poslova KS u lakšem i bržem otkrivanju počinilaca”, dodaju iz vijeća roditelja KS i kažu kako ne pristajou na to da im djeca svaki dan panično bježe iz učionica, propuštaju nastavu i čekaju na ulicama na hladnoći kako bi nastavili s redovnom nastavom.

“Lažne dojave o bombama se tretiraju kao krivično djelo, jer vi na prvu ne znate o kakvoj eksplozivnoj napravi se radi, od toga da to može biti petarda, do toga da se radi o prljavoj bombi ili neka radiološa naprava koja može izazvati strašne posljedice”, kaže nam Goran Kovačević.

“Do sada je za ova djela uhapšeno ukupno šest osoba, od čega su četiri maloljetne osobe”, kažu nam iz MUP-a KS.

Kazne za ova djela ovise o tome kako tužilac kvalifikuje djelo, a one se kreću od novčanih, pa do kazne zatvora u trajanju od pet godina.

(Merima Druškić)

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...