U Sarajevu obilježen Dan djece oboljele od karcinoma: Bolest nije kraj, lijek postoji i treba se boriti

Preporučujemo

Liječenje kancera zahtijeva mutlidiscipliniran pristup. Pored ljekara, u proces moraju biti uključeni i psiholozi, socijalni radnici, pedagozi, prosvjetni radnici, roditelji i cjelokupna društvena zajednica, rečeno je danas prije akademije organizirane povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele i liječene od raka, javlja Anadolu Agency (AA).

Akademiju je organiziralo Udruženje “Srce za djecu”, a prisustvovala su djeca i njihovi roditelji. Djeca su učestvovala i u kulturno-zabavnom programu, a izliječena su postavila i zlatne vrpce koje su bile simboli života. Ovom prigodom predstavljeno je i idejno rješenje Roditeljske kuće u Tuzli.

- -

Fikret Kubat, direktor Udruženja, za AA podsjetio je kako se 15. februar obilježava kao Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka. Dodao je kako se na globalnom nivou ovaj dan obilježava pod sloganom ”Nema više boli, nema više gubitaka”.

”Misija i bit našeg rada jeste da pokušamo te gubitke smanjiti na minimum, da procenat umrle djece smanjimo na minimum i da bol kroz koju prolaze djeca i roditelji i cijela porodica pokušamo smanjiti, zato Udruženje postoji”, rekao je Kubat.

Dodao je kako je cilj dati ”vjetar u leđa djeci” i poručiti im da nisu sama. Pojasnio je kako je i sam otac djeteta koje je liječeno od kancera te istakao kako njegovom djetetu mnogo znači to što se danas nalazi sa djecom s obzirom na to da su dijelila istu bol i istu sreću.

”Važno je da ljudi znaju da rak nije kraj, da lijek postoji, samo se treba boriti. Naravno, mi se uvijek prisjećamo djece i heroja koji su izgubili ovu bitku i nisu se uspjeli izboriti”, dodao je Kubat.

- -

Kazao je kako je mnogo aktivnosti na kojima je Udruženje radilo proteklu godinu, te izdvojio projekt ”Moja kosa, tvoja kosa“, koji će biti nastavljen i ove godine. Podsjetio je kako su u proteklom periodu unaprijedili psiho-socijalnu podršku u Roditeljskoj kući u Sarajevu, a poduzet je i niz aktivnosti u Tuzli, gdje je planirano osnivanje Roditeljske kuće.

“Što se tiče BiH,  oko stotinu djece svake godine oboli, a što se tiče Federacije, između 60 i 70 djece. Procenat izlječenja je oko 80 posto, što je neka svjetska statistika, i to je ohrabrujuće za cijelu zajednicu”, rekao je Kubat.

Smatra kako je potrebno uvijek ulagati i educirati kako medicinsko osoblje, tako i javnost i porodice.

”Liječenje kancera zahtijeva mutlidiscipliniran pristup. Pored ljekara, tu moraju biti i psiholozi, socijalni radnici, pedagozi, prosvjetni radnici, roditelji i cjelokupna društvena zajednica“, pojasnio je Kubat.

Lamija Adilović (20) kazala je kako 2013. godine otkrila da boluje od Hočkinovog limfoma i da je u pitanju bio treći stadij.

”Liječenje je bilo dugo i jako bolno. Međutim, uz podršku porodice i prijatelja i moju psihičku snagu i volju, uspjela sam da pobijedim opaku bolest”, dodala je Adilović.

Ipak, s poteškoćama se susrela tokom srednjoškolskog obrazovanja, jer nije dobijala potpunu podršku već je nailazila na nerazumijevanje.

Djeci koja boluju od karcinoma poručila je da trebaju biti jaka i shvatiti da je riječ o iskušenju.

”Trebaju shvatiti kao jedan izazov koju moraju da prođu i da nađu način da se izbore i iz bitke izađu kao pobjednici. Jer, izlječenje je moguće”, rekla je Adilović.

Amir Purišević iz Visokog je roditelj tinejdžera kojem je dijagnoza o oboljenju uspotavljena sa 17,5 godina. Kazao je kako je prvobitna informacija bila šok, te ukazao na podršku i pomoć koju su pružili članovi Udruženja.

”Oni su nas u početku usmjeravali, šta, kako… Bili su uz nas”, rekao je Purišević koji se prisjetio početaka i njihovih dolazaka i boravka u Sarajevu.

Dodao je kako je njegov sin prilično zrelo pristupio svemu. Istakao je kako je podrška u vidu razgovora izrazito važna, tačnije razmjena mišljenja s drugim roditeljima i stručnjacima.

Zadovoljan je procesom liječenja i pohvalio je medicinsko osoblje u Sarajevu koje, prema njegovim riječima, daje svoj maksimum.

Smatra da nadležni organi vlasti mogu uraditi mnogo toga za porodice i oboljelu djecu, a među time je stvaranje boljih uslova za medicinske radnike.

Najnovije

Schmidt poslao poruku HDZ-u, SNSD i Trojki i jasno im rekao šta je “crvena linija” po pitanju Izbornog zakona

Visoki predstavnik Christian Schmidt pozdravio je inicijativu odgovornih lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji štiti...